Windows

Yeni Windows Terminali: Özellikler ve Şimdi Nasıl Edinilir

Yeni Windows Terminali: Özellikler ve Şimdi Nasıl Edinilir

Yeni Windows Terminali hakkında bilgi edinme

Windows Terminali, Komut İstemi, PowerShell ve WSL gibi komut satırı araçlarının ve kabuklarının kullanıcıları için modern, hızlı, verimli, güçlü ve üretken bir terminal uygulamasıdır. Başlıca özellikleri arasında birden fazla sekme, bölme, Unicode ve UTF-8 karakter desteği, GPU hızlandırmalı metin oluşturma motoru ve özel temalar, stiller ve yapılandırmalar bulunur.

Windows 11’in son sürümüyle Microsoft, bildiğiniz gibi Windows’un yeni bir çağını başlatıyor. Bu, kullanışlı Komut İstemi de dahil olmak üzere işletim sisteminin en sevilen bölümlerinden bazılarının yenilenmesini içerir.

Yeni Windows Terminali Hazır; İşte Bu Yüzden İnanılmaz

Kullanıcılar Komut İstemi’ni ve daha yeni PowerShell’i onlarca yıldır kullanıyorlar ve şimdi bir adım atmanın zamanı geldi. Mayıs 2019’da Microsoft, Build 2019 geliştirici konferansı sırasında Windows Terminal’i mevcut çözümlere çağdaş bir alternatif olarak sundu.

Windows Terminali, Windows’un çok eksik olduğu yeni komut satırı deneyimidir. İlk olarak 2019’da duyuruldu ve şimdi nihayet indirmek ve yüklemek için kullanılabilir! Bu makalede, Windows Terminali’nin ne olduğuna, bazı özelliklerine ve bilgisayarınızda nasıl çalıştırıp çalıştırabileceğinize bir göz atacağız.

Haydi başlayalım!

Windows ve daha birçok ürün lisansları için websitemizdeki ürünlerimize bakabilirsiniz.

Windows Terminali nedir?

Windows Terminali, gelişmiş bir terminal deneyimi sağlamak için Windows PowerShell ve Linux için Windows Alt Sistemi’ndeki (WSL) geliştirmelerden yararlanan Windows için yeni ve hafif bir komut satırı deneyimidir.

Birden fazla sekme, Unicode ve UTF-8 karakterleri, temalar ve çok daha fazlası için destek ile sıfırdan oluşturulmuştur. Windows Terminal tamamen özelleştirilebilir ve kullanıcıların daha kolay okumasına yardımcı olmak için yazı tiplerinden renklere kadar her şeyin görünümünü değiştirebilir veya daha uyumlu bir bilgisayar ortamı oluşturabilirsiniz.

Windows Terminali, çok çeşitli komutları gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz çeşitli kabuklar ve komut satırı araçları içerir.

Windows Terminal aynı zamanda açık kaynaklı bir araçtır, bu da herkesin koda bakabileceği ve katkıda bulunabileceği anlamına gelir! Microsoft’un bir sonraki büyük projesinin bir parçası nasıl olabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi için resmi Windows Terminal GitHub web sitesini ziyaret edin.

Windows Terminal kullanmanın avantajları

Biliyoruz — birçok kullanıcı Komut İstemi’ne ve PowerShell’e alıştı. Bu programların her ikisi de var olmaya ve Windows ile birlikte dağıtılmaya devam edecek olsa da, yeni Windows Terminali’ne geçmenin birçok yararı vardır:

Çeşitli komut satırı uygulamaları birden çok profil tarafından desteklenir — Windows Terminali içinde, komut satırı arabirimine sahip herhangi bir programı çalıştırabilirsiniz. PowerShell ve Komut İstemi’nin yanı sıra Azure Cloud Shell ve Ubuntu veya Oh-My-Zsh gibi herhangi bir WSL dağıtımı da dahildir.
Size özgü temalar ve ayarlar – Aynı, sade görünümlü komut arayüzüne elveda deyin. Windows Terminalinizi bir dizi farklı renk düzeni ve ayarı ile özelleştirebilirsiniz!
Çok sekmeli tasarım — Tek bir Windows Terminal penceresinde aynı anda birden fazla sekme açın ve kullanın. Aynı anda birden fazla örnek açmak zorunda kalmadan üretkenliğinizi en üst düzeye çıkarın.
Bölmeleri bölme — Sekmelerinizi yan yana mı görmek istiyorsunuz? Artık yapabilirsiniz! Bölünmüş bölmelerle, başka bir uygulama açmak zorunda kalmadan iki Windows Terminal sekmesini hızlı bir şekilde yan yana koyabilirsiniz.
Özel eylemler — Windows Terminali’nin size daha doğal gelmesini sağlamak için bir dizi özel komut kullanabilirsiniz.
Unicode ve UTF-8 karakterleri için destek — Windows Terminal emoji ve birçok dilden karakterler gibi Unicode ve UTF-8 karakterlerini gösterebilir.

Windows Terminal açık kaynaklı bir uygulama olduğundan, kendi özelliklerinizi geliştirebilir ve ekleyebilir veya topluluk tarafından oluşturulan özellikleri kullanabilirsiniz! Hem en büyük Windows meraklıları hem de sıradan kullanıcılar için sürekli gelişen bir projedir.

Windows Terminal availability & system requirements

While Windows Terminal is mainly in-line with the new Windows 11 system and its look, it’s also available on some versions of Windows 10. You need Windows 10 version 18362.0 or higher in order to download and install the new Windows Terminal.

Sisteminizin ARM64, x64 veya x86 mimarisinde de çalışması gerekir. Bu, 32 bit sistemlerin ne yazık ki yazma sırasında resmi olarak desteklenmediği anlamına gelir. Hangi sisteme sahip olduğunuzu öğrenmek için Ayarlar > Sistem > Hakkında bölümüne gidin ve mimari bilgilerine göz atın.

Yeni Windows Terminali ile vites yükseltmek için ihtiyacınız olan her şey bu!

Windows Terminal nasıl edinilir

Sisteminiz yeni Windows Terminali için hazır mı? Bugün nasıl edinebileceğinizi gözden geçirelim ve onu kullanan ilk insanlardan biri olalım!

Yöntem 1. Microsoft Store üzerinden indirin

Yeni Windows Terminali’ni edinmenin en hızlı yolu, Microsoft Store’dan indirmektir. Ücretsizdir ve tek ihtiyacınız olan bir Microsoft hesabıdır.

Bilgisayarınızda Microsoft Store’u başlatın ve ardından Windows Terminali’ni aramak için arama arabirimini kullanın. Mağaza sayfasına yönlendirilmek için eşleşen arama sonucuna tıklayın.

Alternatif olarak , tarayıcınızda Windows Terminal sayfasına gidin ve Microsoft Store sayfasını otomatik olarak başlatmak için Al düğmesine tıklayın.

Sayfayı Microsoft Store uygulamasında açtıktan sonra, sol taraftaki bölmede bulunan Yükle düğmesine tıklayın.

İndirme ve yüklemenin bitmesini bekleyin. İndirme hızınıza bağlı olarak 5 dakikadan uzun sürmemelidir.

Windows Terminali’nin indirilmesi tamamlandıktan sonra, Aç düğmesine tıklayarak başlatabilirsiniz . Hemen komutları yürütmeye ve uygulamanızı özelleştirmeye başlayabileceksiniz!

Yöntem 2. GitHub’dan indirin

Windows Terminali’nin geliştirilmesine katılmakla ilgileniyorsanız, kodunu ve diğer varlıklarını doğrudan GitHub’dan indirebilirsiniz. Bunu yapmak için sadece birkaç adımı tamamlamanız gerekir.

Seçtiğiniz herhangi bir web tarayıcısında github.com/microsoft/terminal gidin. Resmi GitHub sayfasında olduğunuzdan ve diğer geliştiriciler veya kullanıcılar tarafından oluşturulan alternatif sayfalardan hiçbirinde bulunmadığınızdan emin olun!
Sürümler altında, en son sürüm bağlantısına tıklayın. Alternatif olarak, sürümleri genişletebilir ve önceki sürümleri indirebilirsiniz.

Sayfanın en altına gidin ve Varlıklar kategorisinden serbest bırakılan dosyalardan birini seçin. Sıkıştırılmış bir dosyayı indirmeye karar verirseniz, 7zip veya WinRar gibi bir uygulamaya ihtiyacınız olabilir.

Bağlantıya tıkladıktan sonra, tarayıcınız varlıkları bilgisayarınıza indirmeye başlayacaktır.

Windows Terminal varsayılan komut satırı aracı nasıl yapılır

Komut satırı araçlarını açarken bilgisayarınızın hala varsayılan olarak diğer çözümleri kullanmaya başladığını hiç fark ettiniz mi? Örneğin, bunun yerine Komut İstemi’ni veya PowerShell’i başlatabilir. Windows Terminal’i varsayılan aracınız yaparsak bu kolayca değiştirilebilir!

Windows Terminali’nin bilgisayarınızda zaten yüklü olduğundan emin olun. Değilse, indirmek ve yüklemek için yukarıdaki kılavuzlardan birini kullanın!
Başlat menüsüne gidip Ayarlar’ı seçerek veya klavyenizde Windows + I tuşlarına basarak ayarlarınızı açın.

Ayarlar uygulamasında Güncelleme ve Güvenlik kutucuğunu tıklayın.
Sol taraftaki menüyü kullanarak Geliştiriciler için sekmesine geçin. Terminal bölümünü görene kadar sayfanın en altına kaydırın .

Açılır menüden Windows Terminali’ni seçin.

Kaynak: https://softwarekeep.com/blog/new-windows-terminal-features-and-how-to-get-it-now

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir