Windows

Windows 11/10/7’de AMD Sürücüleri Nasıl Güncellenir

Windows 11/10/7’de AMD Sürücüleri Nasıl Güncellenir

Windows’ta AMD Sürücüleri Nasıl Güncellenir

AMD Sürücüleri AMD grafik kartları piyasadaki en popüler kartlardan bazılarıdır. Yüksek kaliteli özelliklerin yanı sıra makul bir fiyata mükemmel performans sunarlar. Ancak, AMD kartınızdan en iyi şekilde yararlanmak için sürücülerinizin güncel olduğundan emin olmanız gerekir.

AMD sürücüleri, bilgisayarınızın donanımının düzgün çalışması için gereklidir. Sürücü yazılımı, tüm özelliklerin iyi çalışmasını sağlamak için bunları bir araya getirerek cihazınıza ve donanımınıza iyi bakar. Sürücünüz eskirse veya tamamen kaybolursa, bilgisayarınız AMD grafik kartınızdan tam olarak yararlanamayabilir.

Bu blog yazısında, AMD sürücülerinizi Windows 10 / 7 / 11’te güncellemenin tüm farklı yollarını göstereceğiz. Haydi başlayalım!

Windows ve daha birçok ürün lisansları için websitemizdeki ürünlerimize bakabilirsiniz.

Yazılım sürücüsü nedir?

Yazılım sürücüsü, donanımı düzenleyen bir sistem yazılımıdır. İşletim sisteminin ve diğer programların donanım bileşenlerine bağlanmasını sağlayarak çalışmalarını sağlar. AMD grafik kartınızın düzgün çalışması için sürücülere ihtiyacınız olacaktır.

Doğru sürücü yüklü değilse, grafik kartının kötü çalışması veya hiç çalışmaması muhtemeldir.

Windows’un kendisini yüklediğinizde bilgisayarınız zaten yüklü sürücülerle birlikte gelebilir. Bu, her şeyin genel bir sürücüyle önyüklenebildiğinden emin olmak içindir. Ancak, bileşenlerinizden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, cihazlarınız için yapılmış belirli sürücüleri yüklemeniz gerekir.

Sürücülerinizi güncel tutmak da çok önemlidir. Şirketler yeni özellikler, optimizasyonlar ve hatta hata düzeltmeleri içeren yeni sürücü sürümleri yayınlayacaklar.

Adım adım: Windows’ta AMD sürücüleri nasıl güncellenir

Windows’ta, AMD sürücülerinizi güncellemenin birkaç farklı yolu vardır. Kendi gereksinimleriniz ve bilgisayar yetenek seviyeniz için en rahat görünen şeyi seçebilirsiniz.

Yöntem 1. AMD sürücünüzü Aygıt Yöneticisi ile güncelleyin

Aygıt Yöneticisi, çevre birimleri ve bileşenlerle ilgili her şey için tek durak noktanızdır. Sadece sürücülerinizi yönetmek için değil, güncellemek, ayarları yapılandırmak ve her şeyin kaputun altında iyi çalışmasını sağlamak için kullanılır. Bu uygulama AMD sürücülerinizi iki şekilde güncellemek için kullanılabilir.

Gerekli yardımcı programa erişmek için, klavyenizdeki Windows + X tuşlarına basın ve bağlam menüsünden Aygıt Yöneticisi’ni seçin.

Görüntü bağdaştırıcıları kategorisini genişletin ve listelenen AMD grafik kartınıza sağ tıklayın. Bağlam menüsünden Sürücüyü güncelleştir’i seçin.

Sürücünüzü nasıl güncellemek istediğinizi seçin. Windows’un sizin için otomatik olarak bir sürücü bulmasına izin verebilir veya makinenizde el ile yeni bir sürücü dosyası arayabilirsiniz.

Uyarı: Manuel güncellemeler için sürücüleri indirmek üzere yalnızca yasal sitelerin kullanılması gerektiğini unutmayın! Bazı sahte web siteleri, kötü amaçlı yazılım bulaşmış sürücü dosyalarını indirmeniz için sizi kandırmaya çalışabilir. En son sürücüleri her zaman AMD’nin web sitesinden indirebilirsiniz.

Yöntem 2. AMD sürücünüzü Radeon Yazılımı ile güncelleyin

Birçok grafik kartı üreticisi, sürücülerinizi ve ayarlarınızı yönetmenize yardımcı olacak yazılımlar sağlayacaktır.

AMD, grafik kartınızı etkili bir şekilde kurmak için ihtiyacınız olan her şey için merkezi bir konum görevi gören Radeon Software’i piyasaya sürdü. AMD Radeon Yazılımını kullanarak sürücülerinizi kolayca yükseltebilirsiniz.

Masaüstünüzdeki herhangi bir boş alana sağ tıklayın ve ardından bağlam menüsünden AMD Radeon Ayarları’nı seçin.

Uygulama başlatıldıktan sonra, sağ üst köşedeki Sistem düğmesine tıklayın. Sisteme genel bakış, yazılım ve donanım ayrıntılarını burada bulabilirsiniz.

Yüklü grafik sürücüsü hakkında daha fazla bilgi edinmek için Yazılım sekmesine gidin. Sürücü sürümü ve yüklü diğer yazılım bileşenlerinin sürümleri bu ekranda görüntülenir.

Sürücünüz güncel değilse, Radeon Yazılımının ana ekranındaki Güncellemeler düğmesine tıklayın. Yeni bir sürücü varsa, düğmede Yeni Güncelleme yazacaktır.

Radeon Ayarları geçerli sürücü sürümünü görüntüler ve güncellemeleri kontrol etme seçeneği sunar. Daha yeni bir sürücü sürümü varsa, Güncelleştirmeleri Denetle’yi seçin.

Yüklenebilecek sürücü sürümünü gösteren aşağıdaki sayfa görünecektir. Yeni Önerilen ve Yeni İsteğe Bağlı gibi düğmeler görebilirsiniz , bu da sürücülerin indirilebileceğini ve yüklenebileceğini bildirir. Yüklemeye başlamak için, her iki kutucuğa tıklayın ve menü seçeneklerini görüntüleyin.

Seçeneklerden birini belirleyin:
Hızlı Yükseltme: Sürücü paketinin çekirdek bileşenlerini herhangi bir ek dosya olmadan yükler.
Özel Yükseltme: Bu, yeni sürücünün hangi bileşenlerini yüklemek istediğinizi tek tek seçme seçeneği sunar.
Sürüm Notları: Yeni sürücü güncellemesinin notlarını okuyun ve ne işe yaradığını ve buna ihtiyacınız olup olmadığını görün.
Yükseltme işlemine başlamak için, İlerle’yi tıklatın. Sürücü güncellemeniz kısa bir süre sonra otomatik olarak gerçekleşir.

Yöntem 3. Sürücülerinizi otomatik olarak güncelleyin

Sürücülerinizi manuel olarak yapmak zorunda kalmadan otomatik olarak güncellemek istiyorsanız, Windows bunun için bir seçenek sunar. AMD bileşenleriniz için yeni sürücü güncellemeleri bulmada daha verimli ve doğru olabilecek bir üçüncü taraf uygulaması da kullanabilirsiniz.

Windows’ta sürücüleri otomatik olarak güncelleştirme

Windows Update, güncel olmayan sürücüleri otomatik olarak güncellemenizi sağlayan bir özelliğe sahiptir. Bu, yeni sürümleri tek tek kontrol etmek zorunda kalmadan bazı sürücülerinizi hızlı bir şekilde bulmanıza ve güncel tutmanıza yardımcı olabilir.

Başlat menüsüne erişmek için, ekranınızın sol alt köşesindeki Windows simgesini tıklatın ve ardından Ayarlar’ı seçin. Alternatif olarak, menüyü açmak için Windows + I tuşlarına basın.

Açılır menüden Güncelleme ve Güvenlik kutucuğunu seçin. Windows Update ayarlarınızın çoğu burada bulunabilir.

Windows Update bölümüne gidin ve varsa İsteğe bağlı güncelleştirmeleri görüntüle bağlantısına tıklayın.

Şu anda hangi sürücülerin güncelleştirilmesi gerektiğini görmek için Sürücü Güncelleştirmeleri bölümünü genişletin. Güncellemek istediğiniz sürücülerin yanındaki kutuları işaretlemeniz ve ardından İndir ve Yükle düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Makinenizi yeniden başlatmadan önce Windows’un eski sürücülerinizi indirmesine ve güncellemesine izin verin.

Sürücüleri üçüncü taraf uygulamasıyla otomatik olarak güncelleme

Windows kullanıcıları, bilgisayarlarını en yeni sürücülerle güncel tutmak için bir sürücü güncelleme aracı kullanabilir. Windows’ta yalnızca Microsoft sertifikalı sürücüler varsayılan olarak güncelleştirilir. Bu zaten birçok kişi için büyük bir avantajdır, ancak bilmeniz gereken önemli kritik sürücüleri göz ardı eder.

Editörün seçimi: Windows için En İyi Sürücü Güncelleyici Nedir?

Sürücüleri otomatik olarak güncellemek için Driver Booster, DriverHub veya DriverPack Solution gibi üçüncü taraf güncelleyici uygulamaları arayın ve indirin . Bu kaynakların çoğunluğu ücretsiz ve kullanımı kolaydır. Hizmetten memnun değilseniz, internette daha karmaşık programlar aramayı öneriyoruz.

Kullandığınız indirme sitesinin ve uygulamanın saygın olup olmadığını her zaman iki kez kontrol edin. Kötü amaçlı yazılımlar, reklam yazılımları ve casus yazılımlar, sürücülerinizi düzelttiğini veya güncellediğini iddia eden belirli uygulamalarda bulunabilir. Herhangi bir programı indirmeden önce, ürünün adı için bir arama yapmanızı ve müşteri yorumlarını okumanızı öneririz!

Kaynak: https://softwarekeep.com/blog/how-to-update-amd-drivers-on-windows-11-10-7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir