Windows

Windows 10 Kullanım Ömrü Sonu: Windows 10 Desteği Ne Zaman Sona Eriyor?

Windows 10 Kullanım Ömrü Sonu: Windows 10 Desteği Ne Zaman Sona Eriyor?

Windows 10’un ömrü ne zaman sona erer?

Windows 10 Kullanım Ömrü

Ekim 14, 2025

Microsoft, 14 Ekim 2025 tarihine kadar en az bir Windows 10 sürümünü desteklemeye devam edecektir.

Başlangıç Tarihi: 29 Tem 2015
Emeklilik Tarihi: 14 Eki 2025

İlk olarak, Daha Ucuz ve Okunaklı Bir Windows 11 Anahtarı veya Windows 10 Anahtarı nereden satın alınır?

Şimdi, Windows 10 ömrünün sonu ne zaman

Bir Windows kullanıcısı olarak, Microsoft’un işletim sisteminin farklı sürümleri için desteği ne zaman sonlandırdığı konusunda güncel kalmak önemlidir. Bu şekilde, hazırlıklı olabilir ve çok geç olmadan daha yeni bir sürüme geçebilirsiniz. Bu blog gönderisinde, Windows 10 desteğinin ne zaman sona ereceğini ve kendinizi hazırlamak için neler yapabileceğinizi özetleyeceğiz.

Microsoft, Windows 10 desteğinin 14 Ekim 2025’te sona ereceğini açıkladı. Bu, işletim sisteminin bu tarihten sonra Microsoft’tan güvenlik güncelleştirmeleri veya başka bir destek almayacağı anlamına gelir. Windows 10 kullanıyorsanız, yeni bir işletim sistemine nasıl geçeceğinizi planlamaya şimdi başlamak önemlidir.

Windows 11, 2021’de uyumlu cihazlara uzun ve istikrarlı bir şekilde sunulmaya başlandı, bu da Windows 10’un sonunda Microsoft’un işletim sistemleri mezarlığında Windows 7 ve Windows XP ile dinleneceği anlamına geliyor. Bu, şirket tarafından yayımlanan tüm Windows işletim sistemlerinin destek yaşam döngüsüdür.

Ancak hala Microsoft’un önceki işletim sistemini çalıştırıyorsanız endişelenmeyin! Microsoft, 14 Ekim 2025 tarihine kadar Windows 10’u desteklemeye devam edecektir. Bu son duyuru, Windows 10’dan çıkıp yeni bir şeye geçmeniz için yaklaşık dört yıl veriyor.

Windows ve daha birçok ürün lisansları için websitemizdeki ürünlerimize bakabilirsiniz.

Yaşam döngüsünün sonu Windows için ne anlama geliyor?

Bir Windows işletim sistemi (Windows OS) yaşam döngüsü desteğinin sonuna ulaştığında, bu işletim sisteminin yeni programlar çalıştırmayacağı anlamına mı gelir?

Cevap: Hayır

İşletim sistemi yeni programları çalıştırmaya devam edebilir.

Ancak, bir Microsoft işletim sistemi (OS) desteğin sonuna ulaştığında, müşteriler artık güvenlik güncelleştirmelerini almazlar. İşletim sisteminin satışı veya desteği sonlandırıldıktan sonra işletim sistemi programlar ve donanımla çalışmaya devam edecek olsa da, bu programlar güvenlik desteği almaz.

Ancak, yeni programların ve donanımın eski bir işletim sisteminde performans göstermemesi olasılığı daha yüksektir.

Bu genellikle yeni donanım ve yazılım üreticilerinin yeni işletim sistemlerindeki artan işlevsellik ve özelliklerden yararlanan ürün tasarımı kararları vermeleri nedeniyle oluşur. Bu nedenle, gerçekten, üreticiler Microsoft desteklerini durdurduktan sonra eski Windows işletim sistemlerinde ürünlerinin desteğini durdurabilir.

Windows için Yaşam Döngüsü İlkesi nedir?

Windows ürünleri ve yaşam döngüsü desteği hem Modern hem de Sabit Yaşam Döngüsü İlkeleri tarafından yönetilir. Belirli Windows ürününüzün ürün yaşam döngüsünü, buna karşılık gelen Yaşam Döngüsü İlkesi’ni ve destek sonu tarihlerini arayın.

Windows kalite güncelleştirmesi ile Windows özellik güncelleştirmesi arasındaki fark nedir?

Windows kalite güncelleştirmesi, hata düzeltmeleri, özellik geliştirmeleri ve güvenlik sorunu çözümleri içeren Windows ürünlerine yönelik artımlı bir güncelleştirmedir.

Aylık kalite güncelleştirmelerini almak için müşterilerin Windows’un desteklenen bir sürümünü kullanıyor olması gerekir. Ayrıca, Windows kalite güncelleştirmeleri birikimlidir ve her güncelleştirme kendisinden önceki kalite güncelleştirmeleri üzerine kurulmuştur.

Windows özellik güncelleştirmesi, yeni özellikler içeren bir güncelleştirmedir. Özellik güncelleştirmesi, uygun olduğu şekilde önceki tüm kalite güncelleştirmelerini de içerir.

2025 Yılına Kadar Windows 11 ile Uyumlu Olmayanlara Ne Olur?

Cihazınız Windows 10 desteği sona erene kadar Windows 11 ile uyumlu değilse artık güvenlik güncelleştirmelerini almaz. Bu, diğer bazı şeylerin yanı sıra, cihazınızın kötü amaçlı yazılım ve diğer güvenlik tehditleri için risk altında olacağı anlamına gelir.

Microsoft, 14 Ekim 2025’ten sonra Windows 11 ile uyumlu olmayan Windows 10 cihazlarını desteklemeye devam etme planlarını duyurmadı. Bu nedenle, Windows 10 desteği sona ermeden önce seçimlerinizi gözden geçirmeniz ve önceden plan yapmanız ve yeni bir işletim sistemine veya cihaza yükseltmeniz önemlidir.

Sonunda, Microsoft’un artık Windows 10 sistemleri için Microsoft Office’i de kullanıma sunmamasını bekleyebilirsiniz. Bu uzak gelecekte olsa da, Office’in bir sonraki sürümü artık Windows 10’da çalışmayabilir. Destek belgesini ve ilk sürüm duyurusunu okuduğunuzdan emin olun.

Windows 10, Windows 7 veya Windows 8.1’in yaptığı gibi belirsizliğe kaybolmadan önce Microsoft’un alacağı zamanı söylemek zor, bu yüzden şimdi düşünmeye başlamak en iyisidir. Sisteminizin ne kadar süre destekleneceğini görmek için bekleyecek misiniz yoksa şimdi harekete mi geçiyorsunuz?

Windows 10 Desteğinin Sonuna Nasıl Hazırlanılır

Hala Windows 10 kullanıyorsanız, birkaç yıl içinde kullanıma sunulmadan önce desteğin sona ermesine hazırlanmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır:

Cihazınızın Windows 11 ile uyumlu olup olmadığını kontrol edin. Bunu Microsoft’un web sitesini ziyaret ederek yapabilirsiniz.
Cihazınız Windows 11 ile uyumluysa yükseltme için planlama yapmaya başlayın. Bu, dosyaların yedeklenmesini, uygulamaların kaldırılmasını ve daha fazlasını içerebilir.
Cihazınız Windows 11 ile uyumlu değilse değiştirmeyi veya yükseltmeyi planlamaya başlayın. Bu, yeni bir cihaz, bilgisayar parçaları ve daha fazlası için alışveriş yapmayı içerebilir.
Windows 10 ve Microsoft ürünleriyle ilgili en son haberlerden haberdar olun. Bu, 2025’in ikinci yarısında destek sona ermeden önce gelebilecek değişikliklere hazırlıklı olmanıza yardımcı olacaktır.

Çoğu kullanıcı, yeni işletim sisteminin genişletilmiş destek ve güvenlik yamaları alması beklendiği için Windows 11’e geçmeyi düşünecektir. Onaylanmış bir kullanım ömrü sonu tarihi olmadan, yeni sistemin uzun bir süre boyunca destek ve güncelleme almasını bekleyebilirsiniz – belki de Windows 10’dan daha uzun.

Yeni sisteme geçiş yaparsanız, kurumsal sürümler ve eğitim sürümleri de dahil olmak üzere tüm Windows 11 sürümlerinde güvenlik düzeltme ekleri almaya devam edersiniz. Belirtildiği gibi, Windows 11 uzun süredir desteği sona erdirmiyor. Şimdi, Windows 10 emeklilik tarihi gelmeden önce değişikliği yapmak için en iyi zaman.

Windows 11, Microsoft’un 2021’in başlarında odağını Windows 10’dan 11’e taşıdığı İşletim Sistemine sahip Microsoft tarafından geliştirilen bir işletim sistemidir. Windows 10 dizüstü bilgisayardaki müşteriler Windows 11’de ücretsiz bir yükseltme alacaklar, ancak Microsoft, Windows 10’daki gereksinimini değiştirdi.

Gereksinimleri atlamak için seçenekler olsa da, bazı özellikler düzgün çalışmayabileceğinden ve bazı güncelleştirmeler gelecekte uyumsuz cihazlara Windows Update aracılığıyla yüklenemediğinden bir solucan kutusu açar.

Windows 10 için Destek Sona Erdikten Sonra Yapılması Gerekenler

Destek sona erdiğinde hala Windows 10 kullanıyorsanız ne yapmalısınız?

Windows 11’e yükseltmeyi düşünün. Microsoft’un işletim sisteminin en yeni sürümüdür ve Windows 10’a göre bir dizi yeni özellik ve iyileştirme sunar. Hemen geçiş yapmaya hazır değilseniz, Windows 10’u kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak 2025’ten sonra artık Microsoft tarafından desteklenmeyeceğini bilmelisiniz.

Yükseltmeye hazır değilseniz veya sadece yükseltmek istemiyorsanız, bazı basit önlemler alarak destek sona erdikten sonra da güvende kalabilirsiniz.

Öncelikle, sisteminizde en son güvenlik güncelleştirmelerinin yüklü olduğundan emin olun. Bunu, Windows Update aracını açıp yeni güncelleştirmeleri denetleyerek yapabilirsiniz. Varsa hemen yükleyin. En son resmi güncellemelere sahip olduğunuzdan emin olmak için her zaman Windows 10’un en son sürümünde olmalısınız. Destek sonu tarihinden sonra artık Windows 10’un yeni bir sürümünü veya herhangi bir özellik yükseltmesi almayacağınızı unutmayın.

İkincisi, bir virüsten koruma programı yükleyin ve güncel tutun. Bu, Windows Defender artık güncelleştirmeleri almasa bile bilgisayarınızın kötü amaçlı yazılımlardan ve diğer tehditlerden korunmasına yardımcı olur. Birçok ücretsiz antivirüs programı mevcuttur, bu nedenle başlamak için çok fazla para harcamanıza gerek yoktur. Bilgisayarınızı sitemizden korumak için Avast Antivirus gibi gelişmiş çözümler de satın alabilirsiniz.

Bilgisayarınız artık özellik güncelleştirmeleri almasa veya sisteminiz artık desteklenmese bile, virüsten koruma uygulamaları kendinizi korumanıza yardımcı olmak için güncelleştirmeler ve yeni sürümler yayınlamaya devam edebilir.

Üçüncüsü, bilgisayarınıza ne indirip yüklediğinize dikkat edin. Yalnızca güvenilir kaynaklardan dosya ve program indirin. Ve herhangi bir yeni yazılım yüklemeden önce kullanıcı incelemelerini okuduğunuzdan emin olun. Hangi yazılımı yüklediğinize dikkat ederseniz, Windows’un desteklenmeyen sürümlerinde bile güvende kalabilirsiniz.

Son olarak, destek sona erdikten sonra sorunlarla karşılaşırsanız her zaman SoftwareKeep ile iletişime geçebileceğinizi unutmayın. Şirketimiz, Windows sürümünüzün desteğinin sona ermesinden sonra bile karşılaşabileceğiniz sorunları gidermenize yardımcı olabilecek özel bir destek ekibine sahiptir.

Bunları aklınızda bulundurun ve destek sona erdikten sonra bile Windows 10’u kullanmaya devam edebileceksiniz!

Windows 10 Kullanım Ömrü : Windows 10’dan Nasıl Yükseltilir?

Windows 10’dan Windows’un en yeni sürümüne yükseltmeye hazırsanız önce yapmanız gereken birkaç şey vardır.

Bilgisayarınızın Windows 11 için minimum sistem gereksinimlerini karşıladığından emin olun. Bunları Microsoft’un web sitesinde listelenmiş olarak bulabilirsiniz. Sisteminiz gereksinimleri karşılamıyorsa, yeni işletim sistemini yükleyemezsiniz.

Cihazlarınız ve yazılımınız için uyumlu güncellemeleri kontrol edin. Bunu, cihazlarınızın ve yazılımlarınızın üreticilerinin web sitelerini ziyaret ederek ve herhangi bir güncelleme veya uyumluluk sorunu arayarak yapabilirsiniz.

Güncellemeleri kontrol ettikten ve sisteminizin minimum gereksinimleri karşıladığından emin olduktan sonra, yükseltmeye hazırsınız demektir!

Yükseltmek için Windows Update aracını açın ve yeni güncelleştirmeleri denetleyin. Varsa hemen yükleyin. Güncelleştirmeler yüklendikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız istenir. Yeniden başlattıktan sonra, sisteminiz Windows’un en yeni sürümünü çalıştırıyor olacak!

Windows 10 Kullanım Ömrü : Uyumsuz Sistemleri Windows 11’e Yükseltme

Bazı Windows kullanıcıları, sistemin yeni sürümü aracılığıyla genişletilmiş destek almaya devam etmek isteyebilir, ancak nasıl yapılacağını bilmiyor olabilir. Bilgisayarınız minimum sistem gereksinimlerini karşılamıyorsa Windows 11’e yükselttikten sonra güncelleştirmeleri almaya devam edebilirsiniz.

Ne yazık ki, eski sürümlerin karşılaması gereken çok daha az gereksinim olduğundan, Windows’un mevcut sürümünün genel kullanılabilirliği oldukça sınırlıdır. Windows 10 desteğinin bitiş tarihi yaklaşırken, güncelleştirmeleri almaya devam etmek istiyorsanız cihazlarınızın yükseltilebildiğinden emin olmanız önemlidir.

Neyse ki, Microsoft aksini söylese bile en son özellik güncellemesini alabilirsiniz. Başlamak için desteklenmeyen bir cihazda Windows 11’in nasıl edinileceği hakkındaki kılavuzumuza göz atın!

Kaynak: https://softwarekeep.com/blog/windows-10-end-of-life

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir