Windows, Windows 10

Windows 10’da gizliliğinizi nasıl korursunuz ?

Windows

Windows 10’da gizliliğinizi nasıl korursunuz ?

Özel hayatınıza değer veriyorsanız bu kılavuz, Windows 10’da ve İnternet üzerinden gizliliğinizi korumanıza ve korumanıza yardımcı olacak önemli ipuçları sunar.

Özel hayatınıza çok değer veriyorsanız, Windows 10 sizin için kolayca bir kabusa dönüşebilir. Windows 10 ilk piyasaya sürüldüğünde bile, yeni özelliklerinden bazıları kişisel ve gizlilik politikalarıyla ilgili birçok eleştiriye ve öfkeye yol açtı.

Gerçekten derinlemesine bir bakış için Microsoft’un resmi web sitesindeki Gizlilik Bildirimi politikalarını ve Hizmet Sözleşmesini okuyabilirsiniz , ancak makalemizde Windows 10’un toplanmamasını sağlamak için atabileceğiniz ana adımlara odaklanacağız. bilginiz olmadan sizden kişisel veriler.

Windows 10 ve daha birçok işletim sistemi için windows ürünlerimize bakabilirsiniz.

“Microsoft, sizinle olan etkileşimlerimiz ve ürünlerimiz aracılığıyla sizden veri topluyor. Bu verilerin bir kısmını doğrudan sağlıyorsunuz, bir kısmını da ürünlerimizle olan etkileşimleriniz, kullanımınız ve deneyimleriniz hakkında veri toplayarak alıyoruz.” – Microsoft Gizlilik Bildirimi, – “Kişisel verilerinizi izninizle veya talep ettiğiniz veya yetkilendirdiğiniz herhangi bir işlemi tamamlamak veya herhangi bir ürünü sağlamak için paylaşırız.

Verileri ayrıca Microsoft tarafından kontrol edilen bağlı kuruluşlar ve yan kuruluşlarla paylaşırız; bizim adımıza çalışan satıcılarla; kanunen gerekli olduğunda veya yasal işlemlere cevap vermek için; vb.”

Bu yazıda, Microsoft’un sizinle ilgili verileri nasıl topladığını ve bu özellikleri nasıl devre dışı bırakıp Windows 10’u sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bu ayarları değiştirmenin sisteminizi olumsuz etkilediğini düşünüyorsanız, değişiklikleri istediğiniz zaman geri alabilirsiniz.

Tüm bunları öğrendikten sonra paniğe kapılabilir ve kullanmak için farklı bir işletim sistemi arayabilirsiniz, ancak buna gerek yoktur, çünkü Microsoft, tercih etmek istediğinizi düşünüyorsanız verilerinizin toplanmasını reddetmek için yollar sunar. işletim sistemlerini kendiniz satın aldıktan sonra bile temel olarak Microsoft’a ücretsiz bilgi vermekten.

Microsoft düşündüğünüzden daha fazla veri toplayabilir

Yukarıda belirtilenlere ek olarak, Windows 10’u cihazınıza yüklediğinizde ve sözleşmeyi imzaladığınızda Microsoft’un hakkınızda toplayabileceği şeylerin listesine bakmayı düşünebilirsiniz . Temel olarak Microsoft’a şunları toplama izni verirsiniz.

Kimliğiniz: Adınız ve soyadınız, e-posta adresiniz, posta adresiniz, telefon numaranız ve diğer benzer iletişim verileriniz.

Parolalar: Parolalarınız, parola ipuçlarınız ve benzeri bilgiler erişim ve kimlik doğrulama için kullanılır.

Demografi: Yaşınız, cinsiyetiniz, yaşadığınız ülke ve hatta kullandığınız diller gibi sizinle ilgili bilgiler.

İlgi alanları ve alışkanlıklar: İlgi alanlarınıza ve belirli uygulamaları kullanma şeklinize ilişkin veriler, örneğin, sık sık skorlarını kontrol ettiğiniz spor takımları veya finans uygulamasında takip ettiğiniz hisse senetleri.

Kredi Kartı Bilgileri: Kredi kartı bilgileriniz, yaptığınız alışverişlerde ödemelerinizin işlenmesi için gerekli olacak ve saklanacaktır.

Kullanım verileri: Bir uygulamada kullandığınız özellikler, satın aldığınız şeyler, ziyaret ettiğiniz web siteleri ve kullandığınız arama terimleri gibi çeşitli hizmetlerle etkileşimleriniz.

Konum: Konumunuzla ilgili veriler.

Veri senkronizasyonu varsayılan olarak etkindir

Özel verilerinizin ve uygulama/yazılım ayarlarınızın eşitlenmesi Microsoft tarafından otomatik olarak etkinleştirilir ve varsayılan olarak Microsoft sunucularıyla eşitlenir.

Bu, göz atma geçmişi, tarayıcınızda açık olan web siteleri, uygulama ayarları, yazılım ayarları, kayıtlı şifreleriniz ve hatta WiFi bağlantı noktası adları dahil olmak üzere verilerinizin tamamının bu sunucularla senkronize edildiği anlamına gelir.

Google Chrome’da zaten bu ayarla karşılaşmış olabilirsiniz, ancak şans eseri bu ayarı devre dışı bırakabilirsiniz.

Ekranınızın sol alt kısmında bulunan Windows logosuna tıklayın ve sizi Ayarlar menüsüne götürecek dişli simgesini seçin.

Burada, oturum açtığınız ve cihazınızda kullandığınız geçerli Microsoft hesabını görmek için Hesaplar’a tıklayın. Ekranın sol tarafında, menüden “Ayarlarınızı senkronize edin” yazan seçeneği seçin.

Burada, nelerin senkronize edilmesini ve nelerin sadece bir bilgisayarda kalmasını istediğinizi seçebilir ve hatta senkronizasyonu tamamen kapatabilirsiniz.

Reklam

Para kazanmanın en kolay yollarından biri olduğu ve genellikle bir web sitesinin maliyetlerini ödediği veya web sitesinin arkasındaki ekibin siteyi bir şekilde iyileştirmesine yardımcı olduğu için reklamlar internette son derece yaygındır.

Bu reklamlarla etkileşime girmek zorunda olmadığınız ve zaman zaman dikkatinizi ve ilginizi çeken bir şey görebileceğiniz için, bu kendi başına çok fazla bir sorun olmamalıdır, ancak bunu yapmaya çalışan bir seçenek vardır. temelde sizi ve internetteki faaliyetlerinizi gözetleyerek bunun olasılığı daha yüksektir. Bu reklamlarla etkileşime girmek zorunda olmadığınız ve zaman zaman dikkatinizi ve ilginizi çeken bir şey görebileceğiniz için, bu kendi başına çok fazla bir sorun olmamalıdır, ancak bunu yapmaya çalışan bir seçenek vardır. temelde sizi ve internetteki faaliyetlerinizi gözetleyerek bunun olasılığı daha yüksektir.

Varsayılan olarak, Windows 10 kullanan her cihaza benzersiz bir reklam kimliği verilir;

Bu, çoğu web sitesinde etkinleştirilmesi gereken tanımlama bilgileri aracılığıyla mümkündür.

Çerezler, bir kullanıcıyı tanımlamak ve özelleştirilmiş web sayfaları hazırlamak, site giriş bilgilerinizi kaydetmek ve böylece bir web sitesinde görünen reklamların zaten web sitesinin genel hedef kitlesini hedeflemesi için kullanılır.

Gizlilik seçeneklerini değiştir altında, şu satırı görebilirsiniz: “Uygulamaların, uygulama etkinliğinize göre reklamları sizin için daha ilgi çekici hale getirmek için reklam kimliğini kullanmasına izin verin (bunu kapatmak, kimliğinizi sıfırlar.)” Açıksa, üzerine tıklayabilirsiniz. bir kez ve herkes için devre dışı bırakmak için altındaki düğme.

Ayrıca, “Tarayıcınızda kişiselleştirilmiş reklamları görün” veya “Microsoft hesabımı kullandığım her yerde kişiselleştirilmiş reklamlar” gibi reklamla ilgili belirli ayarları kapatmak için bu web sitesine gidebilirsiniz .

Cihazınızda yüklü bir reklam engelleyici uzantısı veya uygulaması varsa, kişiselleştirilmiş tarayıcı reklamlarını devre dışı bırakma seçeneğini görmek için bu web sitesine erişirken bunu kapatmanız gerekebilir.

Bunun nedeni, web sitesinin, kullanıcınızın ayarın kapatıldığını hatırlaması ve kapalı tutması için bir çerez ayarlaması gerektiğidir.

OneDrive

OneDrive’ı daha önce duymuş olabilirsiniz, ancak ne olduğu hakkında hiçbir fikriniz yoksa, bilgileri ve verileri bulut tabanlı depolama sunucularında depolamanıza izin veren Microsoft’un hizmetidir.

Bu, birden fazla cihaz kullanıyorsanız veya öngörülebilir gelecekte herhangi bir zamanda yeni bir cihaz almayı planlıyorsanız yararlı olmaktan çok daha fazlasını sağlayabilir, ancak bununla herhangi bir şey yapmak istemiyorsanız, muhtemelen kapatmalısınız çünkü sürekli uyarılar ve yapılandırma bildirimleri çok hızlı bir şekilde rahatsız edici hale gelebilir.

Ekranın altında, görev çubuğunuzun sağ tarafında bulunan sistem tepsisinde yukarı bakan bir ok görmelisiniz.

OneDrive çalışıyorsa, iki mavi bulut gibi görünen OneDrive logosunu göreceksiniz. OneDrive simgesine sağ tıklayın ve menüden Ayarlar’ı seçin.

Bu, hizmeti yapılandırabileceğiniz veya tamamen kapatabileceğiniz Microsoft OneDrive penceresini açmalıdır. Genel altında, “Windows’ta oturum açtığımda OneDrive’ı otomatik olarak başlat” seçeneğini görmelisiniz ve yanındaki kutu işaretliyse, onay işaretini kaldırmak için tekrar tıklamanız yeterlidir.

Diğer seçenekleri de kapatmayı düşünmelisiniz, yani “Bu bilgisayardaki dosyalarımdan herhangi birini almak için OneDrive kullanmama izin ver” ve “Diğer kişilerle aynı anda dosyalar üzerinde çalışmak için Office’i kullan.”

Cortana

Hemen hemen her işletim sisteminde bir tür sanal asistan vardır, örneğin Apple’ın Siri’si veya Google’ın Alexa’sı.

Windows 10 ile birlikte Cortana isimli yeni sanal asistan da tanıtıldı. Takvim etkinlikleri, hatırlatıcılar, e-posta gönderme ve diğer pek çok önemsiz görev gibi hızlı bir şekilde oluşturma ve ayarlama gibi çeşitli farklı şeyler için kullanılır.

Neyse ki, tüm bunları okumak, az önce gördüğünüz şeyden kesinlikle hoşlanmadığınız için burnunuzu kaldırmanıza neden olduysa, Cortana’yı kolayca kapatabilir ve bir daha asla kullanmak zorunda kalmayabilirsiniz, çünkü arama çubuğu, açmaya karar verseniz bile tamamen kullanılabilir durumda kalır. Cortana kapalı.

Ancak, Cortana’dan hoşlanıyorsanız veya kullanmaya başlamak isteseniz bile, gizliliğinize değer veriyorsanız ondan kurtulmayı veya hiç başlamamayı düşünebilirsiniz.

Sizinle ilgili bilgileri Google Asistan’a benzer şekilde toplar ve arama önerilerini iyileştirmek için karakter bilgilerini Bing’e gönderme yeteneğine sahiptir bu da silinemez.

Microsoft Gizlilik Bildirimi’ne göre, karakterleri zaten yazıyorsunuz ve aramalar toplanmaya ve kullanılmaya devam edecek. Bing’e herhangi bir veri göndermemenin tek yolu Cortana’yı hiç kullanmamaktır.

Ayrıca Cortana, dinlediğiniz müzik, e-posta veya SMS mesajlarınızdaki veriler, adres defteriniz ve çağrı listeniz, mikrofon girişi, kişiler ve ilişkiler, görüntülediğiniz veya satın aldığınız şeyler gibi hakkınızda çok daha fazla türde veri toplayabilir. , tarayıcı geçmişiniz ve çok daha fazlası.

Microsoft, tüm bunların Cortana’nın iyi performans göstermesi için gerekli olduğunu söylüyor, ancak Cortana’nın çoğu zaman bilginiz olmadan sizinle ilgili saçma miktarda kişisel bilgi depoladığından daha sık bahsedilmelidir.

Gerçekçi olalım, Cortana’nın reklamı tamamen dürüst bir şekilde yapılsaydı, sizin hakkınızda ne kadar çok şey bildiği de belirtilseydi, muhtemelen bu kadar yaygın kullanılmazdı.

Cortana’yı kapatmak için görev çubuğunuzdaki Cortana simgesine tıklayarak panelini açın. Panelin sol tarafında bir not defteri simgesi bulabilir ve buna tıklayarak açılan listeden Ayarlar’ı seçebilirsiniz.

İlk seçenek “Cortana size öneriler, fikirler, hatırlatıcılar, uyarılar ve daha fazlasını verebilir” şeklinde olmalıdır ve Cortana’yı resimden tamamen kaldırmak için onu kapatabilirsiniz.

Bing

Cortana’yı başarıyla kapatırsanız, Bing biçiminde yepyeni bir dizi gizlilik sorunu ortaya çıkar.

Bu makalenin önceki bölümünde belirtildiği gibi Microsoft, arama çubuğunuzdaki bilgileri Bing’e karakterler veya tamamlanmış arama sorguları biçiminde gönderir.

Cortana cihazınızda kapatıldıktan sonra, “Çevrimiçi arama yapın ve web sonuçlarını ekleyin” yazan yeni bir seçenek görünmelidir.

Bu, bilgisayarınızın arama çubuğunu kullanırken Bing’den sonuçların gösterilmesiyle ilgilidir ve bir arama yazarken herhangi bir internet verisi kullanmadığınızdan emin olmak için devre dışı bırakılabilir.

Ayarlar uygulamasındaki diğer bazı gizlilik seçeneklerine de göz atmalısınız.

Görev çubuğunuzun sol alt kısmındaki Windows logosuna tıklayın ve Ayarlar’ı açmak için dişli simgesini seçin. Şimdi, bazı ayarları değiştireceğimiz sekmeyi açmak için Gizlilik’e tıklayın.

Pencerenin sol tarafından Konuşma, mürekkep oluşturma ve yazma’yı seçin.

Bu menüde bulunan ayarlar, Cortana ve Bing’in sizin hakkınızda kişisel olarak bilgi toplamasına izin veren şeydir, bu nedenle “Beni tanımayı bırak” düğmesini tıklayarak bu özelliği tamamen kapatabilirsiniz.

Bunun PC’nizde toplanan tüm verileri sileceğini ve olumsuz tarafı, dikte özelliğini de devre dışı bırakacağını unutmamak önemlidir.

“Bing’e gidin ve tüm cihazlarınız için kişisel bilgileri yönetin” seçeneğine tıklayarak, Microsoft’un bu uygulamalar aracılığıyla hakkınızda toplamayı başardığı tüm verilerden kurtulabilirsiniz.

Bu verilerin temizlenmesi, Cortana’yı ve bilgisayarınızda bulunan ve sayfada daha ayrıntılı olarak okuyabileceğiniz olası diğer kişiselleştirme hizmetlerini etkileyecektir.

Bu değişiklikleri kabul etmeye karar verirseniz, Temizle’ye tıklamanız yeterlidir.

Wi-Fi Algısı

Bazen birinin beklediği ve çok heyecanlandığı yeni özellikler, sonunda başka bir kişinin en büyük kabusu haline gelir ve bu özellik, mahremiyetini bozmamak isteyenler için kesinlikle bu kategoridedir.

Bu, varsayılan olarak açık olan ancak siz açıkça kullanmadığınız sürece sisteminizi hiçbir şekilde etkilemeyen bir şeydir.

Bunun amacı, parola korumalı Wi-Fi yönlendiricilerinize erişimi paylaşmanıza izin vermesidir.

Bu yönlendiricilerin parolaları, ağ erişimini paylaşmayı seçtiğiniz kişilerle arka planda şifreli bağlantılar üzerinden paylaşılır; bu, parolayı asla görmeyecekleri ve başka kişilere daha fazla erişim sağlayamayacakları anlamına gelir.

Bu, arkadaşlarınız veya aileniz gibi misafirleriniz geldiğinde, artık Wi-Fi şifresini sormaları gerekmediğinden ve bunun yerine Windows 10 kullanan ve Wi olan hesabın dijital arkadaşı olanlardan herhangi biri olduğunda kullanışlıdır. Fi duyusu etkinleştirildiğinde, yönlendirici üzerinden otomatik olarak internete erişim sağlanır.

Wi-Fi sense’i kapatmak istiyorsanız, ekranınızın sol alt kısmındaki Windows simgesinden Ayarlar’a (dişli simgesi) gidebilir, ardından Ağ ve İnternet’i seçebilirsiniz. Burada, Wi-Fi’yi ve ardından Wi-Fi ayarlarını yönet’i seçin.Wi-Fi sense’i kapatmak istiyorsanız, ekranınızın sol alt kısmındaki Windows simgesinden Ayarlar’a (dişli simgesi) gidebilir, ardından Ağ ve İnternet’i seçebilirsiniz. Burada, Wi-Fi’yi ve ardından Wi-Fi ayarlarını yönet’i seçin.

İki seçenek göreceksiniz ve eğer açıksalar, altlarındaki slayda tıklayarak onları kapatabilirsiniz: “Önerilen açık erişim noktalarına bağlan” ve “Kişilerim tarafından paylaşılan açık ağlara bağlan.”

Ayarlar’da daha fazla gizlilik

Artık önemli gizlilik seçeneklerinin çoğu kapsandığına göre, Ayarlar uygulamasından erişilebilen Gizlilik sekmesine son bir kez bakabiliriz.

Neleri açık tutmak veya nelerden kurtulmak istediğinizi inceleyip karar verebilirsiniz, ancak Windows 10’u kullanırken gizliliğinizi koruduğunuzdan emin olmak için yapabileceğiniz bazı önerilen eylemler aşağıdadır .

İlk olarak, “Gelecekte yazmayı ve yazmayı iyileştirmemize yardımcı olması için nasıl yazdığımla ilgili Microsoft bilgilerini gönder” yazan seçeneği kapatabilirsiniz. Ayrıca “Dil listeme erişerek web sitelerinin yerel olarak alakalı içerik sağlamasına izin ver” seçeneğini devre dışı bırakmalısınız.

Genel başlığı altında, diğer gizlilik ayarlarına erişmek için göz atmanız gereken diğer sekmelerin uzun bir listesini görebilirsiniz.

Bu bölümlerin adları oldukça açıklayıcı olmalıdır, örneğin Konum altında, uygulamaların mevcut konumunuza erişip erişemeyeceğine karar verebilir ve hava durumu tahminleri veya yerel haberler gibi hizmetleri buna dayalı olarak sunup sunamayacağınıza karar verebilirsiniz.

Konum servislerini Değiştir’i tıklatarak tüm bilgisayarınız için kapatabilir veya Konum altındaki slaydı Kapalı yazana kadar tıklatarak yalnızca kendi kullanıcınız için kapatabilirsiniz.

Hatta belirli uygulamalar için konum servislerini devre dışı bırakırken diğer her şeyin onu kullanmasına izin verme seçeneği bile vardır.

Artık Konum’a bir göz attığımıza göre, ayarların geri kalanı aynı biçimi izleyerek mikrofon kullanımı, kamera kullanımı, kişilerinize erişim ve takvim girişleri için tüm sistem genelinde veya kullanıcı bazında izinler vermenize olanak tanır.

 

Kaynak: https://softwarekeep.com/blog/how-to-protect-your-privacy-in-windows-10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir