Windows

Uzaktan Çalışma İpuçları: Yeni başlayanlar için uzaktan çalışma ipuçları ve araçları

Uzaktan Çalışma İpuçları: Yeni başlayanlar için uzaktan çalışma ipuçları ve araçları

Uzaktan çalışma yapmak, çalışmak. İlk kez uzaktan çalışanlar ve işverenler için uzaktan ve esnek çalışma düzenlemelerini benimsemeleri ve bunu başarmaları için öneriler ve ipuçları.

Neredeyse bir gecede, uzaktan çalışma ana akım haline geldi. Uzaktan çalışma fikri çok daha erken başlamış olsa da, aniden benimsenmesi, COVID-19 Pandemisine karşı sadece bir “evden çalışma” (WFH) yanıtı olarak yoğunlaştı. Şimdi, dünyanın her yerinde, şirketler ve çalışanlar esnek evden çalışma planlarını benimsiyor.

Bazı kuruluşlar, sağlık ve güvenliklerine öncelik vermek için çalışanlarını evden çalışmaya teşvik eder. Bunun nedeni kısmen, araştırmaların uzaktan çalışmanın çalışanların performansını önemli ölçüde artırabileceğini göstermesidir.

Evden çalışma yolculuğuna (ve diğer esnek çalışma planlarına) başlıyorsanız, klasik 9’dan 5’e evinizin rahatlığında çalışmaya geçme fikri ilk başta harika gelebilir. Ardından, yavaş yavaş performansınızın düştüğünü fark etmeye başlayabilirsiniz. Hazırlıklı olmayan birçok insanın başına geldi. Bunun nedeni kısmen, hızlı değişim boyunca çalışmanın zor ve ezici olabilmesi ve evden çalışmanın dikkat dağıtıcı unsurlarla veya aşırı çalışma eğilimi ile dolu olmasıdır.

Peki, uzaktan çalışmayı nasıl yaparsınız, çalışırsınız?

İster uzaktan çalışmaya yeni başlamış olun, ister sadece seviye atlamak istiyor olun, işinizde üretken kalmanıza ve dengeyi korumanıza yardımcı olacak evden çalışma ipuçlarını derledik.

TL;DR: Uzaktan Çalışma İpuçları, Üretkenlik, Araçlar, İşler

Uzaktan çalışma, normal ofis kurulumundan uzakta çalışmayı içeren esnek bir çalışma düzenlemesidir.
Uzaktan çalışma konumları evden çalışmayı, ortak çalışma alanlarını, kafeleri, kitaplıkları ve daha fazlasını içerir.
Uzaktan çalışma ipuçları şunları içerir: çalışma tarzınızı bulmak, görevleri zamanlamak, özel bir çalışma alanı oluşturmak, çalışma zamanını kişisel zamanınızdan ayırmak, dikkat dağıtıcı şeylerden kaçınmak, destekleyici teknoloji ve donanım kullanmak, sağlığınıza dikkat etmek, iletişim kurmak, destekleyici uzaktan çalışma araçlarını kullanmak, ne zaman oturumu kapatacağınızı bilmek ve daha fazlası.
Üretkenliğinizi koruyabilecek uzaktan çalışma araçları şunları içerir: VPN, Antivirus ve Antimalware gibi İnternet ve uç nokta güvenlik yazılımları; İletişim ve video konferans araçları; İşbirliği yazılımı; Görev yönetimi yazılımı; Zaman izleme yazılımı; Parola güvenliği yazılımı, Belge yönetimi ve dosya paylaşım yazılımı.
En iyi evden çalışma işlerinden bazıları yazma, tasarım, pazarlama, sanal asistan, müşteri hizmetleri, defter tutma, fotoğrafçılık, muhasebe, web geliştirme ve daha fazlasıdır.
Uzaktan çalışma fırsatlarını nerede bulabilirsiniz? Uzaktan çalışma fırsatları bulmak için siteler Upwork, We Work Remotely, FlexJobs, Working Nomads, Remote.co., Hubstaff Talent, Jobspresso, NoDesk, AngelList ve daha fazlasıdır.

Windows 10 ve daha birçok işletim sistemi lisansları için windows ürünlerimize bakabilirsiniz.

İlk olarak, Uzaktan Çalışma Nedir?

Uzaktan çalışma tanımı

Uzaktan çalışma, çalışanların merkezi, işveren tarafından işletilen bir ofis dışındaki bir yerden çalışmasına izin veren esnek bir çalışma düzenlemesidir. İhtiyacınız olan tek şey çalışan bir bilgisayar (Windows veya Mac), İnternet erişimi ve zamandır.

Uzaktan çalışma, geleneksel kurumsal ofis ortamının dışında çalışmayı, ancak yine de iş görevlerini yerine getirebilmeyi içerir. Uzaktan çalışma kavramı, çalışmanın başarılı bir şekilde yürütülmesi için belirli bir yerde yapılmaması gerektiğini ileri sürmektedir.

Uzaktan çalışma konumları, şirket ofis binasının dışında evden çalışmayı (çalışanın evi), ortak çalışma alanını, paylaşılan çalışma alanını, özel ofisi, kafeyi, kütüphaneyi vb. içerebilir.

Uzaktan çalışmanın güzelliği, uzaktan çalışmanın çeşitli yollarının olmasıdır. Her yerde ve hayatınız için en mantıklı şekilde çalışmayı seçebilirsiniz.

Uzaktan çalışma ile evden çalışma karşılaştırması

Bazı insanlar uzaktan çalışmayı evden çalışmakla karıştırır ve genellikle birbirinin yerine kullanır, ancak bir farklılıkları vardır.

Tam uzaktan çalışma, merkezi şirket veya şirket ofisi dışından çalışmayı içerir. Bu, serbest çalışanlarda yaygındır, çünkü uzaktan çalışma, birinin nerede çalıştığını belirtmez. Sadece işinizi yapmak için ofis dışından çalışıyorsunuz.

Evden çalışmak bir uzaktan çalışma şeklidir. Günlük uzaktan çalışma normları, ev (WFH) olabilecek başka bir yerden çalışmaktır.

Ayrıca, “evden çalışma”, projenizi bir veya iki günlüğüne evde tamamlamak gibi uzaktan çalışmanın geçici veya daha az sıklıkta bir sürümü anlamına da gelebilir. Bunun nedeni, kısa süreli çocuk bakımı ihtiyaçları veya çalışmaya izin veren küçük bir hastalık gibi acil bir durum olabilir. Aksi takdirde, bu sorunlar için olmasaydı, şirketin ofisinden çalışıyor olurdunuz.

Yeni Başlayanlar İçin Uzaktan Çalışmanın Zorlukları

Daha fazla insan uzaktan çalışmaya devam ettikçe, yeni başlayanlar uzaktan çalışmanın benimsenmesinde bazı zorluklarla karşılaşırlar. Bu Sorunlar, uzaktan çalışma için temel ilkeler ve en iyi uygulamalar eksik olduğunda ortaya çıkar.

Uzaktan çalışmanın zorluklarından bazıları şunlardır:

Nereden çalışmalı? Yeni başlayanlar için uzaktan çalışma ile ilgili bir numaralı soru, nereden çalışılacağıdır. Evden, ortak çalışma alanında veya bir kafede çalışabilirsiniz. Önemli olan, tutarlı üretkenliğinizi teşvik eden bir yer bulmaktır.
Zaman yönetimi. Uzaktan çalışmaya yeni başlayanlar genellikle evden ne zaman çalışacakları konusunda mücadele ederler. Bazıları az çalışma eğilimindedir ve diğerleri genellikle aşırı çalışma, bu da tükenmeye ve yorulmaya neden olur. Uzaktan çalışma, mola vermek de dahil olmak üzere uygun zaman planlaması gerektirir.
Nasıl üretken olunur? Evden çalışırken nasıl üretken olunacağı sorusu belki de en önemlisidir. Bunun nedeni kısmen ofis dışında çalışmanın denetim eksikliği, artan dikkat dağıtıcı unsurlar ve çalışanın elinde daha fazla zaman geçirmesidir. Birçok kişi odaklanmaya devam etmek için zaman yönetimi ve üretkenlik araçlarını kullanır.
Yalıtım. Evden çalışmak, yapayalnız olduğunuzu, bütün gün pijama giydiğinizi, konuşacak kimseniz ve etrafta görecek meslektaşınız olmadığını fark edene kadar harika gelecektir. Bunun çok fazlası izolasyon hissine neden olabilir. Mola vermek yardımcı olabilir, ancak başkalarıyla çevrimiçi veya şahsen sosyalleşmek için biraz zaman harcamanız gerekir.
Verimlilik azalır. Net evden çalışma politikaları ve yönergeleri olmadan, çalışanlar motivasyonlarını kaybedebilir ve üretkenliği azaltabilir veya fazla çalışabilir ve üretkenliği kaybedebilir.
Teknoloji aksilikleri. Yetersiz uzaktan çalışma araçları bir üretkenlik katili olabilir. Zayıf geniş bant bağlantıları, güvenilmez uygulamalar ve eski donanımlar hayal kırıklığına yol açabilir ve sonuçları büyük ölçüde azaltabilir.

Uzaktan çalışmanın başarısını ve yerine getirilmesini sağlamak kolektif bir çaba olmalıdır. Ekip üyeleri yer, zaman yönetimi ve üretkenlik ipuçlarına göre hareket eder. İşverenler ve ekip liderleri, uzak ekiplerin nasıl yönetileceğini ve sürdürülebilir üretkenliğin nasıl sağlanacağını anlamalıdır.

Uzaktan Çalışma Nasıl Yapılır: Uzaktan Çalışmada verimliliği ve üretkenliği en üst düzeye çıkarmanın 10 yolu

Artık her zamankinden daha fazla insan uzaktan çalışıyor. İşgücünün yaklaşık 2 / 3’ü en azından bazen evden çalışıyor. Uzaktan çalışanların %99’u ise zaman zaman uzaktan çalışmak istiyor.

Uzaktan çalışanlar, kuruluşlarına bağlı kalırken zamanlarından en iyi şekilde nasıl yararlanabilir?

Açıkça yazılmış bir programa ve evden çalışırken üretken olmayı planlamanıza ihtiyacınız var. Evden çalışmanın ne anlama geldiği ve ne gerektiği hakkında bir fikre ihtiyacınız var.

Bu bölümde, uzaktan çalışmak için 10 ipucunu tartışıyoruz.

Uzaktan çalışma ipuçlarını da buradan izleyebilirsiniz.

1. Çalışma Tarzınızı Belirleyin

Uzaktan çalışma yolculuğunuza başlarken, başarı için ideal çalışma ortamınızı bulmak önemlidir. Örneğin, yerel bir kafe, beyaz gürültüyle çevrili olmaktan hoşlanıyorsanız ideal bir işyeri olabilir. Tamamen sessiz bir şekilde iyi çalışıyorsanız, evinizde bir oda kurmak veya gürültü önleyici kulaklıklarla ortak çalışma alanında özel bir ofis kiralamak idealdir.

Ayrıca göz önünde bulunduracağınız diğer şeyler zaman ve rutindir. Örneğin, sabah mı yoksa akşam mı daha üretkensiniz? Gün boyunca küçük molalar vererek mi yoksa daha uzun bir öğlen molaları vererek mi motive oluyorsunuz?

Uzaktan çalışmanın güzelliği, en iyi saatlerinizde, daha üretken olduğunuzda, ne olursa olsun çalışma fırsatı sunmaktır.

2. Evde Özel Bir Çalışma Alanı ve Ortamı Yaratın

Bir ortak çalışma alanında uzaktan çalışmadığınız sürece, evde özel bir çalışma alanına ihtiyacınız vardır.

Henüz bir ofisiniz yoksa, doğru araçlar ve teknolojiyle özel bir ofis alanı oluşturmanız gerekir. İş ve odaklanma için bu alana ve araçlara ihtiyacınız var. Fazladan bir odanız varsa, bunu ofis alanınız olarak kullanın. Aksi takdirde, çalışma ortamı oluşturan çevre birimleri ve ilkelerle bir alan oluşturun.

Evde özel bir çalışma alanına sahip olmak için yapabileceğiniz şeylerden bazıları şunlardır:

Bir çalışma bölgesi oluşturun. Bir kanepeden veya yataktan çalışmak, iş ve ev arasındaki sınırı bulanıklaştırabilir. Alanınızı doğru yapılandırarak evde üretken bir çalışma alanı oluşturun. Bir köşe odası veya masa olsa bile alana sahip olun ve bir ofis kurulumunda düzenleyin.
Dikkat dağıtıcı şeylerden kaçınmak. Mümkünse, biri iş, diğeri kişisel kullanım için olmak üzere iki dizüstü bilgisayarınız olsun. Değilse, dizüstü bilgisayarınızın bildirimlerini (sosyal medya vb.) kapattığınızdan emin olun. Ayrıca, biri iş ve diğeri ev telefonu için olmak üzere iki telefon numarasına sahip olun ve ev telefonunu yalnızca özgür olduğunuzda kullanın.
Telefonunuzu rahatsız etmeyin ve mola vermediğiniz sürece çalışma saatlerinde sosyal medyayı kullanmaktan kaçının. Bu, metinlerden, telefon görüşmelerinden veya gereksiz sosyal medya dikkat dağıtıcı unsurlarından dikkat dağıtıcı unsurları önleyecektir.
Dikkat dağıtıcı web sitelerini engelleyin. Sosyal medya ve iş web siteleri arasında geçiş yapmak için cazip olabilirsiniz. Bu dikkat dağıtıcı web sitelerini çalışma saatlerinde engellemek, odaklanmaya devam etmenize yardımcı olabilir.

Bu ve daha fazla etkinlik, işinize odaklanmanıza ve işinizde üretken kalmanıza yardımcı olabilir. Nerede çalışırsanız çalışın – ev ofisinde, ortak çalışma alanında, yerel kafede vb. – kendinizi motive ve işe odaklanmış hissetmenizi sağlayan bir ortamda başarıya hazırlayın

3. Çalışma Zamanını Kişisel Zamandan Ayırın

Birçok insan, uzaktan çalışmanın başlangıcında iş ve ev hayatı arasında sınırlar oluşturmayı zor buluyor. Bunun nedeni, evdeyken çevrenizden dikkatinizi dağıtmanın kolay olmasıdır.

Yine de, çalışma süresi ile kişisel zaman arasında küçük farklılıklar yapmak bile beyninizin ne zaman mesai dışı olduğunuzu bilmesine yardımcı olur. Bu, daha iyi iş-yaşam dengesine katkıda bulunur.

İş ve yaşamı nasıl ayırırsınız?

Bir çalışma programına sahip olun ve düzenli çalışma saatlerini koruyun. Ofisiniz 8 saatlik çalışma gerektiriyorsa, 3 saat-3 saat-2 saatlik bir çalışma programı veya eşit bir şey oluşturabilirsiniz.
Evdeyse, eşinizden veya çocuklarınızdan farklı bir odada / alanda çalışın, böylece birbirinizin dikkatini dağıtmazsınız.
Kişisel telefonunuzu / dizüstü bilgisayarınızı yalnızca kişisel zamanlarda kullanın, işte kullanmayın.
İş ve kişisel etkinlikler için aynı telefonu/dizüstü bilgisayarı kullanıyorsanız telefonunuzdaki/dizüstü bilgisayarınızdaki bildirimleri devre dışı bırakın.

Önemli olan, kişisel zamanınızı çalışma zamanından ayırmaktır, böylece hem dikkatiniz dağılmaz hem de fazla çalışmaz ve kişisel zamanınızı yemezsiniz.

4. Güvenilir WFH Donanım ve Araçlarına Yatırım Yapın

Evden çalışmak ancak destekleyici ve güvenilir teknoloji ile mümkündür. Peki, uzaktan başarılı bir şekilde çalışmak için hangi teknolojiye ihtiyacınız var?

Evden başarılı bir şekilde çalışmak için hem destekleyici donanım hem de yazılım teknolojilerine ihtiyacınız olacak.

İhtiyacınız olan donanım şunlardır:

Bir bilgisayar (masaüstü veya dizüstü bilgisayar)
İnternet Bağlantısı için Yönlendirici (Wi-Fi mümkündür). Tutarlı Wi-Fi’ye erişim, WFH’nin başarısının ayrılmaz bir parçasıdır.
Video konferans için web kamerası veya benzer bir gadget.
Gürültü önleyici kulaklıklar/kulaklıklar sizi çevreden/arka plan gürültüsünden korur.
Harika bir çalışma masası

Verimlilik için, çalışmanızı destekleyebilecek diğer harika teknolojiler kablosuz klavyeler ve fareler, ikinci bir ekran vb.

Oku: 9 Temel Çalışma Evden Çalışma Gadget’lar

5. Üretkenlik için Uzaktan Çalışma Araçlarını Kullanın

Üretken olmak için doğru araçlara ihtiyacınız vardır. Etkili Uzaktan Çalışma için gerekli Yazılım Sistemlerinden bazıları şunlardır:

Kendinizi ve şirketinizi güvende tutmak için güvenli uzaktan çalışma için İnternet ve uç nokta güvenlik yazılımı: VPN, Antivirüs, Antimalware
İletişim kurmak ve sanal toplantılar düzenlemek için iletişim ve video konferans araçları: Slack, Zoom, Teams, vb.
Ekiplerin projeler üzerinde işbirliği yapmasına yardımcı olan işbirliği yazılımı: Ürün Panosu, Monday.com, Notion, Zoho, vb.
Görevleri ve zamanlamaları yönetmek için görev yönetimi yazılımı : Trello, Slack, Notion, Yapılacaklar listesi ve görev yönetimi için Todoist ve daha fazlası.
Zamanınızı takip etmek için zaman izleme yazılımı: Clickify, WebWork Time Tracker ve daha fazlası.
Parola güvenliği: Parola Yönetimi için LastPass veya Dashlane
Doküman yönetimi ve dosya paylaşımı: DropBox, Notion, GoogleDrive vb.
Çalışan zaman takibi ve yönetimi: Hubstaff, vb.

Farklı uygulama kategorilerinde ve önerilenler dışındaki diğer uygulamalarda arama yapabilirsiniz. Önemli olan, üretken kalmanıza yardımcı olacak uygulamaları ve yazılımları bulmaktır.

6. Günlük bir programı veya rutini takip edin ve zamanınızı takip edin

Üretkenliğe ulaşabilmek için kendinize sormanız gereken iki önemli soru şunlardır:

Sabahınız ne zaman başlıyor?
Kaç saat çalışmalısınız?
Ne zaman üretkensiniz?

Bu 2 sorunun cevaplarını öğrendikten sonra, kendinizi iyi planlayacak ve yüksek verimlilik için zamanınızı izleyeceksiniz.

8 saatlik bir iş gününüz varsa (benim gibi), molalar da dahil olmak üzere gününüzü buna göre planlayın ve programı takip edin. Rutinler üretkenlik için iyidir.

Masanızda, evde, belirli bir zamanda çalışacağınıza karar vermek bir şeydir ve size rehberlik edecek bir rutin oluşturmak başka bir şeydir. Her seferinde kendinize ofise gidiyormuş gibi davranın.

Üretken zamanınız gergin bir günden ziyade sabahsa, sabah rutinleri oluşturun. Yeni bir norm oluşturmanız ve buna uyum sağlamanız gerekecek. Örneğin, sabah 5 ile öğlen 12 arasında, yani 7 saat arasında iyi çalışıyorum ve öğleden sonra 1 veya 2 saat ekliyorum.

Güne doğru başlamak ve harika hale getirmek için rutininizi başlatan bir tetikleyici bulun. Bu sıcak bir fincan siyah kahve veya sabah koşusu olabilir.

Programların ve aradaki molaların sıkı bir şekilde takip edilmesine izin vermek için her zaman zamanınızı takip edin. Birçok uzaktan çalışan, bir yapılacaklar listesi yazmak (veya bir sonraki oturumda tartışacağımız programlarını destekleyen uygulamaları kullanmak) ve zamanı izlemelerine yardımcı olmak için bir madde işareti günlüğü veya not defteri tutar.

7. Düzenli Molalar Planlayın ve Alın

Bu 2 sorunun cevaplarını öğrendikten sonra, kendinizi iyi planlayacak ve yüksek verimlilik için zamanınızı izleyeceksiniz.

8 saatlik bir iş gününüz varsa (benim gibi), molalar da dahil olmak üzere gününüzü buna göre planlayın ve programı takip edin. Rutinler üretkenlik için iyidir.

Masanızda, evde, belirli bir zamanda çalışacağınıza karar vermek bir şeydir ve size rehberlik edecek bir rutin oluşturmak başka bir şeydir. Her seferinde kendinize ofise gidiyormuş gibi davranın.

Üretken zamanınız gergin bir günden ziyade sabahsa, sabah rutinleri oluşturun. Yeni bir norm oluşturmanız ve buna uyum sağlamanız gerekecek. Örneğin, sabah 5 ile öğlen 12 arasında, yani 7 saat arasında iyi çalışıyorum ve öğleden sonra 1 veya 2 saat ekliyorum.

Güne doğru başlamak ve harika hale getirmek için rutininizi başlatan bir tetikleyici bulun. Bu sıcak bir fincan siyah kahve veya sabah koşusu olabilir.

Programların ve aradaki molaların sıkı bir şekilde takip edilmesine izin vermek için her zaman zamanınızı takip edin. Birçok uzaktan çalışan, bir yapılacaklar listesi yazmak (veya bir sonraki oturumda tartışacağımız programlarını destekleyen uygulamaları kullanmak) ve zamanı izlemelerine yardımcı olmak için bir madde işareti günlüğü veya not defteri tutar.

Düzenli Molalar Planlayın ve Alın

Uzaktan çalışırken, kendinizi zamanlamak verimliliğin anahtarıdır. Refahınıza öncelik vermeniz gerekir. Neden?

Çoğu insan kendilerini fazla çalıştırma eğilimindedir, bazen ara vermeden çalışırlar. Ancak sağlığınıza ve sıhhatinize yatırım yaparak ve kendinize karşı nazik davranarak bundan kaçınabilirsiniz.

İlk olarak, çalışma saatleriniz boyunca düzenli molalar planlayın ve alın.

Mükemmel WFH formülü şudur: iş ve molaları dengelemek. Çalışma saatleri içinde düzenli molalar vermek, bir görev için her zaman yeterli enerjiye sahip olmanızı ve kolayca tükenmemesini sağlar.

“52 dakikalık bir çalışma seansından sonra ideal ve en verimli molanın 17 dakika olduğu söyleniyor. Ancak işiniz çok zorluysa, şarj etmek için her çalışma saatinden sonra 10 dakikalık bir mola planlayabilirsiniz.

Bir mola verdiğinizde, ayağa kalkıp gerindiğinizde, biraz su aldığınızda, etrafta koşturduğunuzda, temiz hava için dışarı çıktığınızda veya facetime veya şirket topluluk kanallarında arkadaşlarınızla sosyalleştiğinizde. Sosyal bağlantılar kurmak için zamanı kullandığınızdan emin olun.

Ayrıca, aralarında birlikte vakit geçirmenize izin vermek için evinizdeki diğer kişilerin molalarıyla aynı hizada olmak için molalarınızla önceden planlayabilirsiniz.

Mac için TimeOut ve Windows için Smart Break gibi bazı uygulamalar (her ikisi de yeni bir pencerede açılır), bir mola zamanı zamanlaması ayarlamanıza ve sizi bilgisayarınızdan kilitlemenize olanak tanır. Yalnızca mola süresini, yani ne zaman başlayıp ne zaman duracağını ayarlamanız gerekir.

Okuyun: Okul için Office araçlarını neden kullanmalısınız?

9. Birlikte Bulunan Ekibinizle İletişimde Kalın

İş arkadaşlarınızla sık sık iletişim kurun. Aslında, iki temel nedenden dolayı aşırı iletişim kurun.

Herhangi bir profesyonel rolde başarılı olmanın anahtarı iletişimdir. Uzaktan çalışmada, fiziksel temas eksikliği nedeniyle iletişimin çabanın iki katı olması gerekir.
Uzaktan çalışmanın yaygın bir olumsuz yönü, sosyal etkileşim eksikliğidir. İş arkadaşlarıyla sürekli iletişim, sosyal etkileşimi ateşleyebilir

İş arkadaşları veya süpervizörlerle sık sık iletişim kurarak izolasyon ve can sıkıntısıyla mücadele edin. Hedefleriniz, günlük görevleriniz veya yaklaşan projeleriniz hakkında bağlantılar oluşturmak için iş arkadaşlarınızla haftalık olarak 1:1 iade toplantıları planlayabilirsiniz. MS Teams, Zoom, Slack veya barındırılan bir telefon sistemi gibi uygulamalar aracılığıyla görüntülü veya sesli sohbet yoluyla onlara ulaşın. Bu toplantılarda, ilerleme raporları verebilir veya sosyal etkileşimle birlikte görev güncellemelerini paylaşabilirsiniz.

10. Gerçek Dünyaya Bağlanın ve Topluluğunuza Yaslanın

Yine, WFH’yi çevreleyen büyük bir endişe izolasyon veya yalnızlıktır. İşinizi nasıl planladığınıza ve dünyayla nasıl etkileşime girdiğinize bağlı olarak doğru veya yanlış olabilir.

“Gerçek dünyaya” şu yollarla bağlı olduğunuzdan emin olun:

Uzak bir topluluğun parçası olmak – yerel bir ortak çalışma alanında şahsen veya sanal olarak. Uzaktan başarılı bir şekilde çalışan diğer insanlarla çevrili olmak, yeni başlayanlara kursta kalmaları ve üretken kalmaları için ilham verir.
Evden ayrılın. Molalarınız veya boş saatleriniz sırasında dışarı çıkın ve etkileşime girecek bir insan bulun – yürüyüşe çıkın, bir iş yapın, kahve sipariş edin, bir iş yapın veya sizi aklı başında tutacak herhangi bir şey yapın.
Sağlığınıza dikkat edin. Evden çalışırken öğün atlamayın. Ayrıca, egzersiz yapmak ve tükenmişlikten kurtulmak için zaman ayırın. 30 dakikalık bir egzersiz kadar basit bir şey, evde kalırken sağlığınızı iyileştirebilir. Bir egzersiz, genel ruh haliniz ve üretkenliğiniz için olduğu kadar şekliniz için de iyidir.

Önemli olan öz bakım ve sağlık için zaman ayırmaktır. “İş” ve “ev” arasındaki çizginin, bilgisayarınıza / ekranınıza daha uzun süre sıkışıp kaldığınız noktaya kadar bulanıklaşmasına izin vermeyin.

Sağlığınıza dikkat etmek, bir fitness rutinine bağlı kalmak ve programınızda sağlıklı beslenmek ve sosyalleşmek için bloklar oluşturduğunuzdan emin olmak anlamına gelir. Hayatın önemli anlarını asla kaçırmayın.

11. Oturumu ne zaman kapatacağınızı bilin

Oturumu kapatmak, ilk kez uzaktan çalışanlar için en zorlu yönlerden biridir. İstediğiniz saatte iş arkadaşlarınızdan e-posta ve sohbet bildirimleri almayı bekleyin (özellikle farklı bir saat diliminde çalışıyorsanız). Bu sizi oturumu kapatmaktan alıkoymamalıdır.

Bir mola veya gece için resmi olarak “oturumu kapattığınızda” bir alışkanlık belirlemek, sağlığınız ve verimliliğiniz için önemlidir.

Unutmayın, uzaktan çalışmanın en iyi yanı, en üretken olduğunuz zamanlarda çalışma esnekliğine sahiptir. Bu nedenle, 7/24 müsait olmayın.

Gününüzü doğru bitirin, tıpkı doğru başladığınız gibi.

Evden başarılı bir çalışma sadece gelmekle kalmaz: bunu teknoloji yoluyla gerçekleştirmelisiniz. Kendiniz yapabilir veya şirketten destek alabilirsiniz.

Evden En İyi Çalışma İşleri

Hemen hemen tüm işler evden veya uzaktan yapılabilir. Ancak bazı kariyerler uzaktan çalışma için diğerlerinden daha uygundur.

Uzaktan çalışma için en iyi işlerin bir listesi:

Yazı. Metin yazarlığı, içerik yazma, içerik geliştirme ve içerik pazarlaması, uzaktan başarıyla yapabileceğiniz bazı yazma işleridir. Sadece bir PC / dizüstü bilgisayara ve güvenilir internete ihtiyacınız var. Diğer yazma fırsatları teknik yazı, üniversiteler, tıbbi kuruluşlar ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar için hibe yazımı ve transkripsiyondur.
Web Geliştirme. Web siteleri tasarlayan ve oluşturan web geliştiricileri, uzaktan çalışmak için ideal bir kariyere sahiptir. Geliştiriciler genellikle odaklanmalarına izin verildiğinde en iyi şekilde çalıştıklarından, evden çalışma mükemmel bir seçenektir.
Grafik tasarımcılar. Logolar, açılış sayfaları, özel resimler oluşturan ve daha sık olarak tasarım yazılımı kullanarak tek başlarına çalışan kişiler, çalışmalarını WFH planları için ideal hale getirir.
Pazarlama. Yakın ekiplere ve ofislere dayanan geleneksel pazarlama rolleri, teknoloji sayesinde artık uzaktan yapılabiliyor. Bir dizüstü bilgisayar / PC, güvenilir İnternet ve harika bir CRM pazarlama aracı ile pazarlama yöneticisi, içerik pazarlaması, SEO, sosyal medya yöneticisi ve daha fazlası olarak çalışabilirsiniz.
Müşteri hizmetleri temsilcisi. Telefon görüşmelerini yanıtlamak ve e-postalara yanıt vermek ideal bir uzak veya WFH işidir. Müşteri Hizmetleri temsilcisi olarak evden çalışmak için yalnızca bir telefon hattına ve CRM yazılımına ihtiyacınız olacaktır.
Sanal asistan. Toplantı planlamak, kişi listelerini korumak, e-postalara yanıt vermek ve daha fazlası, çevrimiçi zamanlama araçları kullanılarak uzaktan yapılabilen sanal Asistan işleridir.

Uzaktan çalışırken yapabileceğiniz diğer roller şunlardır:

Muhasbe
Veri girişi
Fotoğraf ve Düzenleme
Seslendirme sanatçısı
Ders
Web sitesi test cihazı
Seyahat asistanı
Animatör
Ve daha fazlası!

Evden İş Nerede Bulunur İşler
Çeşitli iş kurulları , aşağıdakiler de dahil olmak üzere evden çalışma iş fırsatlarının reklamında uzmanlaşmıştır:

Upwork (İş Fazlası)
Uzaktan Çalışıyoruz.
FlexJobs.
Çalışan Göçebeler.
Remote.co.
Hubstaff Yeteneği
Jobspresso.
NoDesk.
Uzak Tamam.
Melek Listesi.
Uzaktan çalışalım.
Motivasyon.
Fiverr ·
 

 Kaynak:https://softwarekeep.com/blog/remote-work-tips-beginner

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir