Excel

Ter Dökmeden Excel’de Ustalaşmak İçin 13 İpucu

Ter Dökmeden Excel’de Ustalaşmak İçin 13 İpucu

Excel’de Ustalaşmak için Bilmeniz Gereken 13 Püf Noktası

Excel, daha kısa sürede daha fazlasını yapmanıza yardımcı olabilecek güçlü bir araçtır. Birçok özelliğinden yararlanarak, daha fazla değil, daha akıllı çalışabilirsiniz. Excel’i bir sonraki kullanımınızda bu ipuçlarını ve püf noktalarını deneyin ve daha verimli çalışmanıza nasıl yardımcı olabileceklerini görün.

Bu ipuçları ve püf noktaları, Excel’den en iyi şekilde yararlanmanıza ve çok çeşitli konuları kapsamanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Arayüz özelleştirme ve klavye kısayollarından formüller ve büyük veri kümeleriyle çalışmaya kadar, her zaman yanınızdayız.

Ofis ve daha birçok ürün lisansları için websitemizdeki ürünlerimize bakabilirsiniz.

1. Hızlı Analiz Aracı

Hızlı Analiz Aracı, sıfırdan çizelgeler ve grafikler oluşturmadan Verilerinizi hızlı bir şekilde görselleştirmenin harika bir yoludur. Hızlı Analiz’i kullanmak için tablonuzu vurgulamanız yeterlidir ve sağ alt köşede bir simge görünecektir.

Bu araç yararlı bilgilere sahiptir. Grafikleri seçebilir, biçimlendirebilir, hesaplamalar yapabilir ve mini grafikler ekleyebilirsiniz.

Şüphesiz, bu kullanmak için harika bir araçtır.

2. Kopyaları Kaldır

Büyük bir veri kümeniz varsa, orada bazı yinelenen değerler vardır. Excel, verilerinizden yinelenenleri hızlı bir şekilde kaldırmanıza yardımcı olacak yerleşik bir araca sahiptir.

Üzerinde çalıştığınız tabloyu vurgulayın ve şeridinizdeki Veri sekmesine gidin.
Veri Araçları bölümündeki Yinelenenleri Kaldır düğmesine tıklayın.
İletişim kutusunu kullanarak kaldırmak istediğiniz Verileri seçin.

Sayfalarınız istenmeyen yinelenen hücrelere sahip olabilir, özellikle de çok fazla veriniz varsa. Bu girişleri manuel olarak bulmak mümkün olsa da, bu basit numarayı kullanarak bunu yapmanın çok daha kolay bir yolu vardır.

3. Boş Hücreleri Sil

Veri kümenizde çok sayıda boş hücre varsa, bunlar değerli yer kaplayabilir ve verilerinizin okunmasını ve anlaşılmasını zorlaştırabilir. Excel, yalnızca birkaç tıklamayla bir aralıktaki tüm boş hücreleri silmenizi sağlayan kullanışlı bir özelliğe sahiptir.

Çalışmak istediğiniz Verileri seçin.
Şeridinizin Giriş sekmesinde kalın, ardından Bul ve Seç > Özel > Boşlukları Denetle’ye gidin.
Vurgulanan hücrelerden birini sağ tıklatın, Sil seçeneğini tıklatın ve Hücreleri sola kaydır’ı seçin. Her boş hücrenin verilerinizden kaldırıldığını fark edeceksiniz.

Delete empety cells

Boş alanları manuel olarak doldurmak için hücrelerinizi asla hareket ettirmek zorunda kalmazsınız. Bu özellik, birkaç düğmeye tıklayarak sizin için yapar!

4. Sütunlara Metin

Tek bir sütunda birden çok sütuna bölmek istediğiniz verileriniz varsa, Excel’in Sütunlara Metin özelliği yardımcı olabilir. Bu özellik, veritabanları veya metin dosyaları gibi diğer kaynaklardan alınan verilerle çalışırken yararlı olabilir.

Üzerinde çalıştığınız veri tablosunu seçin.
Şeridinizdeki Veri sekmesine gidin ve ardından Veri Araçları bölümünden Metin Sütunları düğmesine tıklayın.
İletişim kutusunda Sınırlandırılmış > Virgül’ü işaretleyin, ardından Son düğmesine tıklayın .
Text to columns

Metin sütunları, bir hücredeki veya sütundaki metni belirli ölçütlere göre sütunlara ayırmak için kullanılan bir araçtır. Virgül, verilerimizi ayırmak için kullanılır.

5. Bilgileri Daha Hızlı Doldurun

Hücreleri bilgiyle doldurmanın tek yolunun aşağı sürükleme olmadığını biliyor muydunuz? Bunu daha hızlı yapmak için özel bir özellik kullanabilirsiniz.

Üzerinde çalıştığınız Verileri seçin.
Klavyenizdeki F5 düğmesine basın veya şeritten Özel’e Git’i tıklatın.
Ekranınızda görünen iletişim kutusunda Boş’u tıklatın.
En üstteki ilk boş hücreye tırnak işaretleri olmadan “=” işaretini yazın.
Üstteki bölgeyi seçin ve ardından Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Bilgileri daha hızlı doldurun

Bu, verilerinizi doldurmak için farenizle aşağı sürüklemekten daha hızlıdır. Excel’de iş akışınızı hızlandırmak için basit bir numara!

6. İnternetten Veri İçe Aktarma

Excel’in en güçlü özelliklerinden biri, internetten veri içe aktarma yeteneğidir. Bu, bir web sitesinden veya çevrimiçi veritabanından hızlı bir şekilde veri çekmeniz gerektiğinde yararlı olabilir.

Şeritteki Veri sekmesine gidin ve ardından Web’den Veri Al ve Dönüştür bölümündeki düğmesine tıklayın.
Veri ayıklamak istediğiniz web URL’sini girin ve ardından Tamam düğmesini tıklatın .
Açılır kutudaki verileri gözden geçirin ve Excel’e ne aktarmak istediğinizi seçin.
Internet’ten veri alma

Bir tablo veya veri internetten indirilebilir ve Excel’e alınabilir. Bu, özellikle araştırma yaparken büyük bir zaman tasarrufu sağlar ve sadece rakamları alıp işe gidebilirsiniz.

7. Excel’de Ustalaşmak Verileri Analiz Edin

Verileri Analiz Et özelliği, verilerinizin size ne anlatmaya çalıştığına ilişkin çeşitli öneriler sunar. Ayrıca, kullanmanız için pivot tablo şablonları önerir. Bu aracı kullanarak sahip olduğunuz Veriler hakkında da bir soru sorabilirsiniz.

Verileri analiz etme

Verileri Analiz Et düğmesini şeridinizin Giriş sekmesinde bulabilirsiniz.

8. Excel’de Ustalaşmak Veri Türleri

Bu, belirli uluslardan veya bölgelerden istatistik toplamak için harika bir araçtır. Bu örnekte eyaletleri seçtik ve bayrakları, şehirleri, nüfusları ve lisans derecesi veya daha yüksek olan kişilerin oranı hakkında bilgi aldık.

Üzerinde çalıştığınız Verileri seçin ve ardından şeridinizdeki Veri sekmesine geçin. Burada, aşağıda gösterildiği gibi Veri Türleri bölümünden uygun herhangi bir seçeneğe tıklayın:

Data types

9. Excel’de Ustalaşmak Doldurulmuş Harita

Doldurulmuş bir harita, gölgelendirme, renklendirme veya desenler kullanarak bir değerin coğrafya boyunca orantılı olarak nasıl değiştiğini gösterir.

E-tablonuzda kullanmak istediğiniz Verileri seçin.
Doldurulmuş > > harita ekleme’ye gidin

Kişiler grafiği kullanmak, ikinci sütundaki değerleri içeren iki sütunlu basit bir tablodan veri almanın hızlı bir yoludur.

Şeridinizdeki Ekle sekmesine gidin ve Kişi grafiği’ni seçin.
Çalışmak istediğiniz Verileri seçin ve grafiğinizi özelleştirin. Amaçladığınız sonucu elde etmek için başlığı, temayı ve formu değiştirin.
Kişi grafiği

11. Excel’de Ustalaşmak Önerilen Pivot Tablo

Excel, sayfanızdaki verilere bağlı olarak sizin için bir Özet Tablo önerebilir ve bunu önerilen biçimde düzenleyebilir. Bunu daha sonra her zaman değiştirebilirsiniz, ancak bu harika bir başlangıç noktasıdır.

Çalışmak istediğiniz Verileri seçin.
Şeridinizdeki Ekle sekmesini açın ve ardından Önerilen Pivot Tablo düğmesini tıklatın.
Önerilerden herhangi bir Pivot tablo seçin.

Önerilen pivot tablo

12. Excel’de Ustalaşmak Bir Veri Kümesinden Bir Desen Oluşturun

Bir deseni izleyen bir veri kümeniz varsa, Excel bu deseni tahmin etmenize ve verilerin geri kalanını sizin için doldurmanıza yardımcı olabilir.

İlk veri parçalarını tablonuzun ilk iki sütununa yazın.
Listenin geri kalanını doldurmak için Ctrl + E düğmelerine basın.
Bu, adresler, adlar ve benzer bir deseni izleyen diğer verilerle yapılabilir.

13. Excel’de Ustalaşmak Listeler Arasındaki Farkları Kontrol Edin

İki veri listeniz varsa ve aralarında nelerin farklı olduğunu bilmek istiyorsanız, Excel size yardımcı olabilir. İki liste arasındaki farkları hızlı bir şekilde görmek için yerleşik Karşılaştırma özelliğini kullanabilirsiniz.

Klavyenizdeki Ctrl tuşunu basılı tutarken karşılaştırmak istediğiniz her iki listeyi de vurgulayın.
Şeridinizdeki Giriş sekmesinden, Koşullu biçimlendirme > Hücreleri vurgulama kuralları’na gidin.
Çoğaltanlar düğmesine tıklayın.
İletişim kutusunda, yinelenenden benzersize değiştirin. Excel tarafından belirtilen tüm farklılıkları elektronik tablonuzda hemen görürsünüz.
Listeler arasındaki farkları denetleme

Gördüğünüz gibi, koşullu biçimlendirme gibi araçlar bile birden fazla amaç için kullanılabilir. Microsoft Excel’in büyüsü budur!

Kaynak: https://softwarekeep.com/blog/master-excel-tips

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir