Windows

Microsoft Edge Windows 10’da Açılmıyor

Microsoft Edge Windows 10’da Açılmıyor: Nasıl Onarılır

Microsoft Edge çalışmıyorsa ne yapmalı

Bu gönderi, Microsoft Edge’i açarken sorun yaşayan kullanıcılar içindir. Bilgisayarınızı kullanıyorsanız ve aniden, tarayıcı açılmıyor, panik yapmayın! Makale, bu sorunu kısa sürede çözmenize yardımcı olacaktır.

Microsoft Edge açılmadığında, sinir bozucu bir deneyimdir. Microsoft Edge, Windows 10’daki varsayılan web tarayıcısıdır (ve Windows 11’e de girmiştir ) ve hızlı ve güvenli olması beklenir. Ancak Microsoft Edge başlatılamadığında, başka bir tarayıcı kullanmaktan veya sorunu kendiniz gidermekten başka seçeneğiniz olmayabilir.

Bu makalede, hızlı bir şekilde çevrimiçi olabilmeniz için Microsoft Edge açılmadığında nasıl düzeltileceğini göstereceğiz!

Windows ve daha birçok ürün lisansları için websitemizdeki ürünlerimize bakabilirsiniz.

Microsoft Edge çalışmıyorsa ne yaparsınız:

Tarayıcınızın kapalı olduğundan ve cihazınız üzerinde yönetici haklarına sahip olduğunuzdan emin olun. Cihazınızda birden fazla kullanıcı oturum açtıysa Microsoft Edge’in tüm kullanıcılar için kapalı olduğundan emin olun. Başlangıç > Ayarlar > Uygulamalar > özellikler’e gidin. Uygulamalar listesinde Microsoft Edge’i ve ardından Değiştir’i seçin.

Bunu ayrıntılı olarak tartışalım:

Microsoft Edge açılmıyor: Sık Karşılaşılan Microsoft Edge Sorunları

Microsoft Edge’in açılmamasına ve tarayıcıyla ilgili diğer hatalara yol açabilecek bazı farklı olası nedenler vardır. Microsoft Edge’e bir göz atalım, belirtileri açmayalım ve bunun olası nedenlerinden bazıları:

Microsoft Edge, dosyaları eksikse veya hasar görmüşse açılmaz, bu da tarayıcıyı güncelleştirerek veya yeniden yükleyerek düzeltilebilir.
Microsoft Edge’in kapalı veya çökmüş olabileceğini gösteren hatalar. Bu hata, Microsoft Edge’in düzgün çalışmamasına veya kullanıcı eylemlerine yanıt vermeyi durdurmasına neden olur.
Zararlı bir uzantı yüklediyseniz, Microsoft Edge’i açmanızı ve kullanmanızı engelleyebilir. Bu uzantının kaldırılması sorunu çözecektir.
Nadir durumlarda, virüsten koruma uygulamanız Microsoft Edge’in açılmasını engelliyor olabilir. Bu, program tarayıcınızı kötü amaçlı yazılım için “yanlış pozitif” olarak algılarsa gerçekleşir.

Yukarıdaki belirtiler, Microsoft Edge açılmıyor hatasına neyin neden olabileceğini belirlemenize yardımcı olacaktır. Aşağıda, bir Windows bilgisayarda açılmadığında Microsoft Edge’in nasıl düzeltileceğini ayrıntılarıyla açıklıyoruz.

Çözüldü: Windows 10’da Edge açılamıyor

Bu soruna neyin neden olduğunu öğrenin ve Microsoft Edge sorunlarını gidermek için çözümlerimizden birini uygulayın. Aşağıdaki kılavuzda adım adım talimatlar bulacaksınız:

Yöntem 1. Bilgisayarınızı yeniden başlatın

Bu sorunun üstesinden gelmenin yaygın bir yolu, bilgisayarınızı yeniden başlatmaktır. Bunu yapmayı henüz denemediyseniz, şimdi cihazınızı yeniden başlatmanın zamanı geldi.

Başlat menüsünü açmak için ekranınızın sol alt köşesindeki Windows simgesine tıklayın.
Güç seçeneğine tıklayın ve ardından Yeniden Başlat’ı seçin. Bu, tüm açık uygulamalarınızı kapatacak ve bilgisayarınızı tamamen yeniden başlatacaktır.

Yeniden başlattıktan sonra, YouTube’u boş bir videoda Ses oluşturucu hatası görünmeden izleyip izleyemeyeceğinizi kontrol edin. Sorunu hala yaşıyorsanız, endişelenmeyin – denemeniz için daha birçok şeyimiz var.

Yöntem 2. Cihazınızı kötü amaçlı yazılımlara karşı tarayın

Microsoft Edge’i düzeltmek için, bilgisayarınızı olası kötü amaçlı yazılım bulaşmasına karşı tarayın. Bunu yapmak için yerleşik Windows Defender uygulamasını veya bir üçüncü taraf yazılımı kullanabilirsiniz.

Herhangi bir virüs içermediğinden emin olmak için bilgisayarınızı taramanızı öneririz. Tarama yapmak için Windows Defender yerleşik programını kullanacağız, ancak farklı bir üçüncü taraf yazılımı daha iyi çalışabilir.

Büyüteç simgesine tıklayarak görev çubuğunuzdaki arama çubuğunu açın. Windows + S klavye kısayoluyla da açabilirsiniz.
Windows Güvenliği yazın ve arama sonuçlarından başlatın.
Giriş ekranını veya sol taraftaki bölmedeki menüyü kullanarak Virüs ve Tehdit Koruması sekmesine geçin. Tarama Seçenekleri bağlantısına tıklayın.
Tam tarama seçeneğini belirleyin. Bu, hiçbir tehdidin gizlenemeyeceğinden emin olmak için tüm sürücülerinizdeki her bir dosyayı kontrol edecektir. Sisteminizde kaç dosya bulunduğuna bağlı olarak bu taramanın 1-2 saatten fazla sürebileceğini unutmayın.
Taramayı başlatmak için Şimdi tara düğmesine tıklayın. Bir tehdit algılanırsa, Windows 10 otomatik olarak karantinaya alır veya tamamen kaldırır. Tarama sonuçlarını daha sonra inceleyebilirsiniz.

Yöntem 3. Üçüncü taraf virüsten koruma yazılımını güncelleştirme

Şu anda bir üçüncü taraf virüsten koruma uygulaması kullanıyorsanız, Microsoft Edge sorunlarını önlemek için programın güncelleştirilmesi önerilir.

Çoğu virüsten koruma uygulaması farklı düzenlere ve işlevlere sahip olduğundan, güncelleştirmeleri kendi başınıza bulmanız gerekir. Çoğu uygulama yeni bir güncelleme olduğunda sizi uyarır, bu nedenle sık sık kontrol ettiğinizden emin olun! Ayrıca resmi web sitesine gidebilir ve oradaki güncellemelerle ilgili haberleri bulabilirsiniz.

Otomatik güncellemeleri etkinleştirdiyseniz, büyük olasılıkla zaten en son sürümü kullanıyorsunuzdur. Ancak yine de uygulama arayüzünü kullanarak güncellemeleri kontrol edebilirsiniz.

Yöntem 4. Virüsten koruma uygulamanızı geçici olarak devre dışı bırakın

Virüsten koruma uygulamaları bazı uygulamaların ve hizmetlerin çalışmasını engelleyebilir. Şu anda kullandığınız virüsten koruma yazılımının Microsoft Edge sorunlarına neden olup olmadığını devre dışı bırakarak test edebilirsiniz.

Görev çubuğunuzdaki boş bir alana sağ tıklayın ve bağlam menüsünden Görev Yöneticisi’ni seçin.
Pencerenin üst kısmında bulunan üstbilgi menüsünü kullanarak Başlangıç sekmesine geçin. Burada, listeden virüsten koruma uygulamanızı bulun ve üzerine bir kez tıklayarak seçin.
Şimdi pencerenin sağ alt köşesinde görünen Devre Dışı Bırak düğmesine tıklayın. Bu, cihazınızı başlattığınızda uygulamanın başlatılmasını devre dışı bırakır.
Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Microsoft Edge uygulamasını açmayı deneyin.

Yöntem 5. Bozuk Microsoft Edge dosyalarını silme

Microsoft Edge düzgün açılmadığında, bazı dahili dosyaların bozuk olduğundan şüphelenebilirsiniz. Durum buysa ve bilgisayarınız tarayıcının açılmasına izin vermiyorsa, sorunlu dosyaları silmek hemen halletmelidir!

AppData klasörünüze gidin:
Çalıştır yardımcı programını açmak için klavyenizdeki Windows + R tuşlarına basın. Tırnak işaretleri olmadan “C:\Users\Your username\AppData” yazın ve Enter tuşuna basın. “Kullanıcı adınızı” yerel hesap adınızla değiştirdiğinizden emin olun.
Alternatif olarak, Windows + E klavye kısayoluyla Dosya Gezgini’ni açın ve ardından Bu Bilgisayar > C: > Kullanıcılar AppData > Kullanıcı Adı > seçeneğine gidin.
Yerel klasörü açın .
Ardından, Paketler klasörünü açın ve Microsoft Edge ile ilgili alt klasörleri arayın. Shift tuşunu basılı tutarken hepsini seçin ve ardından sağ tıklayıp bağlam menüsünden Sil’i seçin.
Klasörleri sildikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Microsoft Edge’i açıp açamadığınıza bakın.

Yöntem 6. PowerShell komutu çalıştırma

Bu basit PowerShell komutuyla, tarayıcının tekrar açılması için Microsoft Edge’i geri yükleyebilirsiniz.

Klavyenizdeki Windows + X tuşlarına aynı anda basın, ardından Windows PowerShell’e (Yönetici) tıklayın. Yönetici izinlerine sahip olmayan bir yerel hesap kullanıyorsanız burayı tıklatın.
Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) ekranı tarafından istendiğinde “Evet”i tıklayın. Bu, PowerShell’in cihazınızda gerekli olabilecek yükseltilmiş izinlerle çalışmasına izin verir.
PowerShell penceresi açıkken, aşağıdaki komutu kopyalayıp yapıştırın ve ardından yürütmek için Enter tuşuna basın:

Get-AppXPackage -AllKullanıcılar | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -register “$($_. InstallLocation)AppXManifest.xml”}

Komutun işlemeyi bitirmesini bekleyin. Tamamlandığında, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Microsoft Edge’in sorunsuz bir şekilde başlatılıp başlatılmadığına bakın.

Yöntem 7. Microsoft Edge’i bir komut dosyasıyla tamamen yeniden başlatın

Bazen, başka bir örnek zaten açıksa Microsoft Edge açılma ile ilgili sorunlar yaşayabilir. Tarayıcının tamamen kapalı olduğundan emin olmak için bu komut dosyasını çalıştırın ve yeniden açmayı deneyin.

Bu yöntem için gereken komut dosyasını almak için bu sayfayı herhangi bir web tarayıcısında açın. Metni seçin, ardından sayfada herhangi bir yeri sağ tıklatın ve bağlam menüsünden Kopyala’yı seçin. Alternatif olarak, Ctrl + C klavye kısayolunu kullanın.
Komut dosyası metni panonuza girdikten sonra, Not Defteri uygulamasını açın. Herhangi bir boş alana sağ tıklayın ve bağlam menüsünden Yapıştır’ı seçin. Bunun için Ctrl + V klavye kısayolunu da kullanabilirsiniz.
Ardından, Dosya > Farklı Kaydet… tıklayın ve açılır menüden Tüm dosyalar (.) seçeneğini belirleyin. Dosyayı nereye kaydetmek istediğinizi seçin, Edge olarak adlandırın.bat ve ardından Kaydet düğmesine tıklayın .
Dosyayı kaydettiğiniz yere gidin ve ardından üzerine sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin. Komut dosyasının cihazınızda çalışabildiğinden emin olmak için UAC tarafından istenirse Evet’i tıklatın.
Komut dosyası çalıştıktan sonra Microsoft Edge’i açıp açamayacağınızı denetleyin.

Yöntem 8. Windows’u en son sürüme güncelleştirme

İşletim sisteminize yönelik bir güncelleştirme, Microsoft Edge tarayıcısının açılmaması gibi birçok temel sorunu çözebilir. Windows’un en son sürümünü indirin ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

Başlat menüsünü açmak için ekranınızın sol alt köşesindeki Windows simgesine tıklayın. Ayarlar’ı seçin veya Windows + I kısayolunu kullanın .
Güncelleme ve Güvenlik kutucuğuna tıklayın. Burası, Windows Update ayarlarınızın çoğunu bulabileceğiniz ve güncelleştirmeleri ne zaman alacağınızı seçebileceğiniz yerdir.
Varsayılan Windows Update sekmesinde kaldığınızdan emin olun. Güncelleştirmeleri denetle seçeneğine tıklayın ve Windows’un kullanılabilir güncelleştirmeleri bulmasını bekleyin. Herhangi bir güncelleştirmenin görüntülendiğini görürseniz, bunları görmek ve yüklemek için Tüm isteğe bağlı güncelleştirmeleri görüntüle bağlantısını tıklatın.
Windows yeni bir güncelleştirme bulduğunda, Yükle seçeneğine tıklayın . Windows’un gerekli güncelleştirmeleri karşıdan yükleyip uygulamasını bekleyin.

Yöntem 9. Microsoft Edge’i onarma veya yeniden yükleme

Windows, yüklü uygulamaları onarmak için yerleşik bir araca sahiptir. Çözümlerden hiçbiri şu ana kadar işe yaramadıysa, Microsoft Edge’i bilgisayarınızdan kaldırmayı ve temiz bir kopya yüklemeyi deneyin. Tarayıcı yüklemenizi ve artık dosyalarınızı tamamen kaldırmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Windows + X tuşlarına aynı anda basın ve ardından bağlam menüsünden Uygulamalar ve Özellikler’i seçin.
Microsoft Edge’i bulun ve üzerine tıklayın. Mevcut seçeneklerden, Değiştir düğmesine tıklayın.
Onar düğmesine tıklayın ve yazılımın herhangi bir sorunu algılamasını ve çözmesini bekleyin. Bu, yapılandırmanıza bağlı olarak birkaç dakika sürebilir.
Onarım işlemi tamamlandığında, Microsoft Edge’i başlatmayı deneyin.
Uygulamayı yeniden yüklemek için Microsoft Edge indirme sayfasına gidin ve tarayıcının sisteminizle uyumlu en son sürümünü edinin. Dosyayı başlatmadan ve ekrandaki talimatları izlemeden önce yükleyicinin indirilmesini bekleyin.

 

Kaynak: https://softwarekeep.com/blog/microsoft-edge-isnt-opening

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir