Windows

Google’da Karanlık Mod nasıl kapatılır

Google’da Karanlık Mod nasıl kapatılır?

Google Arama’da karanlık mod nasıl devre dışı bırakılır?

Google, göz yorgunluğunu azaltmaya yardımcı olmanın bir yolu olarak kullanıcılarına Karanlık Mod’u (bazı cihazlarda gece modu olarak da bilinir) tanıttı. Bununla birlikte, bazı insanlar çeşitli nedenlerden dolayı karanlık bir tema kullanmak istemeyebilir.

Şık görünse ve daha kolay okumanıza yardımcı olsa da, bazı insanlar bunun tam tersi olduğunu ve Chrome tarayıcısını ve Google uygulamalarını kullanımı oldukça zorlaştırdığını düşünüyor.

Bu insanlardan biriyseniz veya Google’da Karanlık Mod’un nasıl kapatılacağını bilmek istiyorsanız, okumaya devam edin.

Birçok kullanıcı, Google’ın bu seçeneği sunmasından bu yana Chrome’daki Karanlık Modu kapatmanın yollarını arıyor.
Karanlık Mod özelliği yanlışlıkla veya cihazınızı karanlık moda ya da pil tasarrufu moduna geçirdiğinizde açılabilir.
Bu kılavuz, tarayıcıdaki veya İşletim sistemindeki (OS) ayarları kullanarak Windows ve macOS’ta Google Karanlık Modu’nu devre dışı bırakmanın en iyi yollarını araştırmaktadır.

Windows ve daha birçok ürün lisansları için websitemizdeki ürünlerimize bakabilirsiniz.

Google’da karanlık mod nedir?

Google’ın karanlık mod özelliği, web sitelerinizi ve uygulamalarınızı daha koyu bir renk düzenine dönüştürmenize olanak tanıyan bir ayardır. Bu, özellikle cihazınızı düşük ışık koşullarında kullanıyorsanız göz yorgunluğunu azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca OLED ekranlı cihazlarda pil ömründen tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

Karanlık mod, Google arama gibi birçok hizmette ve hatta Windows 10 gibi bir işletim sisteminde varsayılan ayar olan ışık modunun tam tersidir. Işık modunda, arka plan beyaz, metin siyahtır.

Koyu modda, arka plan siyah ve metin beyazdır.

Hangi Google uygulamaları karanlık modu destekler?

Çoğu Google uygulaması, karanlık mod özelliği için zaten kapsamlı bir desteğe sahiptir ve bunu tüm uygulamalara getirmeyi planlamaktadır. Karanlık modu açmak için Google hesap ayarlarınızdan açmanız yeterlidir. Bazı cihazlarda Google, cihazınızın temasını veya sistem varsayılanını varsayılan uygulama modu olarak da kullanır.

Bilgisayarlarda, yalnızca sınırlı sayıda Google uygulaması ve hizmeti koyu temayı destekler ve çoğu yalnızca açık temada görüntülenir. Yakın zamanda Google Arama’ya yeni bir karanlık mod anahtarı eklenmiş olsa da, şirketin bu yeteneğe sahip tek web sitelerinden biri. Koyu modu etkinleştirseniz bile, ilişkili sitelerin çoğu koyu renkler kullanılarak görüntülenmez.

2022 itibariyle, Google Chrome hem açık hem de koyu modda ve çeşitli temalara sahip diğer renklerde kullanılabilir. Chrome’u ilk yüklediğinizde, cihazınızın ayarlarını kullanır, ancak “karanlık tarafa katılabilir” ve karanlık modu kendiniz açıp kapatabilirsiniz.

Google’da karanlık modu nasıl kapatırım?

Google’ın karanlık modunu kullanıyorsanız ve açık moda dönmek istediğinizi fark ederseniz, işleri geri döndürmek için atmanız gereken adımlar şunlardır:

Windows ve macOS’ta karanlık modu devre dışı bırakma

Google hizmetlerine tarayıcınızdan erişilebildiğinden, tek bir düğmeyi tıklatarak karanlık modu kolayca kapatabilirsiniz. Bu, hem Windows işletim sistemlerinde hem de macOS’un tüm sürümlerinde aynıdır.

Tercih ettiğiniz varsayılan tarayıcıyı açın ve https://google.com’a gidin. Aynı yöntemleri Google Chrome, Microsoft Edge, Safari ve diğer tarayıcılarda da kullanabilirsiniz.
Ayarlar menüsünü açmak için ekranın sağ alt köşesindeki Ayarlar’ı seçin.

Kullanılabilir seçeneklerden Koyu mod: Açık’ı seçin. Bu, karanlık modu kapatacaktır.

Alternatif olarak, Arama ayarlarını açıp Görünüm’e gidip Işık modu’nu seçebilirsiniz . Tıkla İndirim Karanlık mod seçeneğini kapatmayı bitirmek için düğmesine basın.

Bu adımlar, Google web sitesinin kendisini temel aldıkları için her türlü işletim sistemi için geçerlidir. Onları Windows 10, macOS ve hatta Linux’ta takip edebilirsiniz!

İOS ve Android tarayıcılarında karanlık modu devre dışı bırakma

Mobil cihazınızda Google sitelerinin tarayıcı sürümünü kullanıyorsanız karanlık modu kapatmak için aşağıdaki adımları tamamlamanız gerekir. Bu talimatların yalnızca tarayıcı sürümleri için geçerli olduğunu, iPhone ve Android için özel Google uygulamaları için geçerli olmadığını unutmayın.

Tercih ettiğiniz tarayıcıda https://google.com gidin ve ardından sol üstteki üç yatay çizgiye tıklayın.

Koyu mod veya Koyu tema’ya dokunun. Bu, ayarı sizin için otomatik olarak değiştirecektir.

Karanlık modu kapatmanın başka bir yolu , mobil tarayıcınızdan ayarları açacak olan menüden Ayarlar’a dokunmaktır.

Görünüm altında, tercihinize bağlı olarak Işık teması veya Cihaz varsayılanı’nı seçin.

Bundan sonra, sayfanın altına kaydırın ve Kaydet düğmesine dokunun.

Android’de karanlık modu devre dışı bırak

Android cihazlar karanlık modda kullanılabilir. Samsung, Huawei Honor, OnePlus ASUS ve Nexus gibi markaların çoğu telefonu bu özellik yerleşik olarak gelir. Genellikle Gece modu olarak da adlandırılır. Koyu tema, klasik ışığı tamamlayan ve iki farklı Android görünümü arasından seçim yapan daha koyu renklere sahip siyah bir arka plana sahiptir.

İsterseniz karanlık modu veya gece modunu kolayca devre dışı bırakabilirsiniz:

Işık modunda kullanmak istediğiniz Google uygulamasını açın.
Pencerenin sağ üst köşesindeki üç nokta simgesine dokunun. Menüden Ayarlar’ı seçin.
Temel Bilgiler bölümüne bakın ve Temalar’a dokunun. Üç seçeneğiniz olacaktır: Sistem varsayılanı, Açık ve Koyu.
Işık temasına dokunduğunuzdan emin olun.

İPhone / iOS’ta karanlık modu devre dışı bırak

Işık tarafına geri dönmek ister misiniz? Aşağıdaki adımları uygulayarak standart ışık temasını geri yüklemek için iOS cihazınızdaki Google uygulamaları için Koyu Mod’u kapatabilirsiniz.

İOS cihazlarda, bu seçeneği cihazların Ayarlar menüsünde bulacaksınız. Ekran ve Parlaklık’a gidin.
Ekran ve Parlaklık > Ayarlar’ı açtıktan sonra, kullanmayı tercih ettiğiniz seçeneğe dokunun. Açık mod seçeneği ile Karanlık mod seçeneği arasında seçim yapabilirsiniz.
Cihaz ayarlarınıza göre değişmesini istiyorsanız Otomatik’i seçin.

Google Apps’ta koyu modu devre dışı bırakabilir miyim?

Evet, çeşitli Google uygulamalarında karanlık modu etkinleştirebilir ve karanlık modu devre dışı bırakabilirsiniz. Bu, uygulamanın karanlık mod işlevselliğine sahip olup olmadığına veya uygulamanın Google Chrome uygulamasından ayrı olarak değiştirilip değiştirilemeyeceğine bağlıdır.

Genel olarak, uygulama ayarlarında karanlık mod geçişi bulabilirsiniz. Karanlık modu devre dışı bırakmak için bunu kullanın. Tabii ki, Google Chrome veya Google Asistan gibi bazı uygulamalar, iPhone veya Android’inizin ekran ayarlarını kullanabilir ve sizin için karanlık modu otomatik olarak ayarlayabilir veya karanlık modu devre dışı bırakabilir. Bunu kapatabilir ve tercih ettiğiniz modu manuel olarak ayarlayabilirsiniz.

Windows 10 gibi sistemlerde, yukarıdaki makaledeki adımları takip edebilirsiniz. Ayrıca, karanlık modu varsayılan uygulama modu olarak otomatik olarak ayarlayarak Windows 10 ayarlarını devre dışı bırakmanız gerekebilir. Bu ayarlar Chrome’unuzu etkileyebilir ve bu da Google Asistan gibi Google uygulamalarını etkileyebilir.

Windows 10, Android veya iPhone’daki ayarlarınızla ilgili sorun mu yaşıyorsunuz? SoftwareKeep’e ulaşın ve bu sorunu çözmenize yardımcı olalım! Karanlık moddan başka bir renk şemasına kolayca geçebilir ve yardımımla karanlık modu devre dışı bırakabilirsiniz.

Kaynak: https://softwarekeep.com/blog/disable-dark-mode-chrome-turn-off

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir