Windows

Google Dokümanlar Karanlık Modu nasıl açılır veya etkinleştirilir

Google Dokümanlar Karanlık Modu nasıl açılır veya etkinleştirilir

Herhangi Bir Cihazda Google Dokümanlar Karanlık Modu Nasıl Etkinleştirilir

Karanlık Modu Google Dokümanlar’ın karanlık bir moda sahip olduğunu biliyor muydunuz? Mobil aygıtınızda dokümanları, sunuları ve e-tabloları görüntülemeyi kolaylaştırmak için tema ayarınızı değiştirebilirsiniz. Ortak çalışanlar seçtiğiniz temayı göremez.

Çoğu Google Chrome kullanıcısı gibiyseniz, sistem genelinde karanlık modun keyfini çıkarırsınız. Çoğu kullanıcı, düşük ışıklı ortamlarda daha çekici olduğu için ışık teması yerine karanlık modu seçecektir. Neyse ki, Google Dokümanlar karanlık modu artık kullanılabilir. İş gününüzü biraz daha kolaylaştırmak için açın!

Windows ve daha birçok ürün lisansları için websitemizdeki ürünlerimize bakabilirsiniz.

Tema ayarınızı değiştirme

iPhone veya iPad’inizde Google Dokümanlar, E-Tablolar ya da Slaytlar uygulamasını açın.
Sol üstte Menü’ye dokunun.
Ayarlar’a dokunun.
Tema’ya dokunun.
Koyu, Açık veya Sistem varsayılanı’nı seçin.

Karanlık mod nedir?

Son zamanlarda, bir uygulama penceresinin arka plan rengini koyu bir renge, genellikle siyah ve yazı tipi rengini daha açık bir şeye değiştirmenize izin veren basit bir anahtar olan karanlık mod etrafında çok fazla vızıltı oldu.

Google Dokümanlar karanlık modu yakın zamanda kullanıcılara sunuldu ve akıllı telefonunuz için yerleşik bir sistem varsayılan teması oluşturuldu.

Karanlık modu kullanmanın avantajları nelerdir? Ayarlarınızı değiştirmeye değer mi, yoksa hafif bir temaya bağlı kalmalı mısınız? Cevap zevklerinize bağlıdır, ancak birkaç ipucu karanlık temaya neden bir şans vermek isteyebileceğinizi göstermektedir.

Karanlık modda çalışan uygulamalar, telefonunuzun pilinin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olabilir. Google Dokümanlar uygulaması gibi uygulamalarla ilgili olarak Google, OLED ekranlarda koyu renkli temaların kullanılmasının pil ömrüne büyük ölçüde yardımcı olduğunu belirtti.

Ve bununla yüzleşelim: karanlık temalar harika görünüyor.

Çoğu şirket, özellikle web içeriği için aynı varsayılan ışık temasını benimserken, karanlık modun modern ve yeni hissettiren kendine özgü bir özelliği vardır. Ayrıca grafikler, panolar, resimler ve fotoğraflar gibi görsel bilgileri görüntülemek için çok fazla potansiyel sağlar.

Bu nedenle, Dokümanlar’ınızı bir dahaki sefere açtığınızda bu renk düzenine geçmeyi düşünebilirsiniz.

Google Dokümanlar karanlık modda nasıl etkinleştirilir ve kullanılır?

Google Dokümanlar uygulamasında ve web sitesinde karanlık modu zorlayabilirsiniz (Google Chrome’u da kullanıyorsanız bunu yapmak en kolay yoldur). Diğer Google uygulamaları, deneyiminizi özelleştirmek ve yukarıda belirtilen avantajlardan yararlanmak istiyorsanız yararlanabileceğiniz gece modunu da destekler.

Varsayılan olarak, Google Dokümanlar standart ışık temalı bir web sitesidir, ancak karanlık ayarlar gece saatlerinde veya ev ofisiniz gibi düşük ışıklı alanlarda kullanılabilir.

Koyu renk şeması aslında pili boşaltmadan göz yorgunluğunu azaltmanın yerleşik bir yoludur.

Bu kılavuz, Google Dokümanlar’ı masaüstü bilgisayarlar ve cep telefonları için karanlık modda kullanır. Varsayılan sistem ayarınızdan bağımsız olarak, karanlık modu zorunlu kılabilir veya karanlık modu seçmek için bir Chrome uzantısı kullanabilirsiniz. Bazı uzantılar tema, yazı tipi ve arka plan renklerini kendiniz seçmenize bile izin verir!

Bilgisayarda Google Dokümanlar karanlık modu nasıl etkinleştirilir?

Yazma sırasında, Google Dokümanlar’da kullanmak için Google Chrome’da karanlık modu etkinleştirmeniz gerekir. Karanlık tema için henüz bir geçiş veya geçiş yok, ancak bu gelecekte değişebilir!

Ayrıca, kullanılamıyor olsa bile, tarayıcınızı temanızda daha koyu renkler kullanan web sitelerini görüntülemeye zorlamak için bir tarayıcı uzantısı da kullanabilirsiniz. Bu, tarayıcınızı doğrudan değiştirmeden herhangi bir belgeyi daha koyu renkler kullanarak görüntülemenizi sağlar.

Web’de Karanlık Modu Etkinleştirme

Aşağıdaki yöntemler, Google Slaytlar, Google E-Tablolar ve hatta bir Gmail dokümanını görüntülemek için gece modunu kullanmak istediğinizde de çalışacaktır. Bu çözümler, Chrome tarayıcısı desteklendiği sürece tüm cihazlarda çalışır.

Yöntem 1. Google Chrome bayraklarını kullanarak karanlık modu etkinleştirme

Google Dokümanlar, varsayılan olarak koyu temayı kullanmanın herhangi bir yolunu sağlamaz. Chrome’u kullanmak, kullanıcıların çeşitli tarayıcı özelleştirme seçeneklerine erişmesine ve potansiyel Chrome özelliklerini denemesine olanak tanıyan bir Chrome bayrağını gizler. Dokümanlar’ı daha koyu renk düzenini kullanmaya zorlamak için bunu kullanın.

Not: Chrome bayraklarına tüm kullanıcılar erişemez ve bayraklar tarama deneyiminizi etkileyebilir. Bu bayraktaki değişiklik ziyaret ettiğiniz tüm web sitelerini etkiler, bu nedenle devam etmeden önce dikkat edin. Hangi site destekliyor olursa olsun, neredeyse her şey kararacak!

Ekranın üst kısmındaki adres çubuğunuza chrome://flags yazın ve ardından Bayraklar sayfasına yönlendirilmek için Enter tuşuna basın.

Entegre arama çubuğunu kullanın ve “Karanlık Mod” u arayın.

Ardından, Web İçeriği için Otomatik Koyu Mod’un yanındaki açılır menüden Etkin’i seçin. Gerekirse daha iyi erişilebilirlik için diğer seçenekleri de belirleyebilirsiniz.

Chrome, değişiklikleri uygulamak için tarayıcıyı yeniden başlatmak isteyip istemediğinizi soracaktır; Yeniden Başlat’ı tıklamadan önce içinde kaydedilmemiş bir çalışma olmadığından emin olun.

Tarayıcınızı tekrar açtığınızda, ayarlarınızın değiştirildiğini ve her web içeriğinin karanlık modda olduğunu görebilirsiniz. Google Dokümanlar’ı açın ve değişikliğin başarılı olup olmadığını görün!

Yöntem 2. Uzantı kullanma

Birçok tarayıcı uzantısı, kullanıcıların varsayılan olarak desteklemeyen web sitelerinde karanlık modu seçmesine yardımcı olur. Google Dokümanlar’ın daha koyu renklerde görünmesini sağlamak için bunları kullanın!

Herhangi bir web sitesini karanlık moda geçirmeyi mümkün kılma konusunda uzmanlaşmış tarayıcı uzantıları için en iyi önerilerimiz:

Ivan Hidalgo tarafından sunulan Google Dokümanlar Karanlık Modu
Grephy tarafından sunulan Karanlık Mod
HiSoft tarafından sunulan Süper Karanlık Mod

Yukarıdaki indirme bağlantılarından herhangi birini açın ve başlamak için Chrome’a Ekle’yi seçin. Tüm web’in gözlerinizin önünde dönüştüğünü göreceksiniz!

Özet:

 1. “Google Dokümanlar Koyu Mod” uzantısını
  yükleyin 2. Yeni bir belge
  açın 3. Tarayıcınızın
  sağ üst köşesindeki bulmaca parçası simgesine tıklayın 4. Google Dokümanlar Koyu Mod uzantısı
  5’i tıklayın (veya sabitleyip tıklayın). 6 olarak görünen
  her iki düğmeyi de çevirin. Zevk almak!

iOS cihazlarda (iPhone ve iPad) Google Dokümanlar’da karanlık modu etkinleştirme

iPhone veya iPad’deki Google Dokümanlar uygulaması, açık ve koyu temalar arasında hızla geçiş yapmanızı sağlar. iPhone’unuzda sistem genelinde karanlık modu etkinleştirdiyseniz Google Dokümanlar varsayılan olarak bu modu etkinleştirir.

Ancak, yalnızca Google Dokümanlar’da karanlık bir tema istiyorsanız, yapmanız gerekenler şunlardır.

Google Dokümanlar’ı açın ve sol üst köşedeki üç satırlı menü simgesine dokunun.

Ardından, Ayarlar’a dokunun.
Şimdi Tema’ya dokunun.

Kullanılabilir seçeneklerden Koyu’ya dokunun. Google Dokümanlar’daki tüm dokümanlar artık karanlık modda açılacaktır.

Not: Uzantının etkili olması için açık olan tüm Google Dokümanlar pencerelerini yeniden yüklemeniz gerekir. Koyu tema 9koyu mod), belgelerinizi ve sayfalarınızı temaya uyacak ve görüntülemeyi iyileştirecek şekilde otomatik olarak ayarlar. Bir belgenin veya sayfanın ortak çalışanlar için hafif bir temada nasıl görüneceğini önizleyebilirsiniz:

iPhone veya iPad’inizde Google Dokümanlar veya E-Tablolar uygulamasını açın.
Görüntülemek istediğiniz belgeyi veya sayfayı açın.
Sağ üstte, Diğer (üç nokta) seçeneğine dokunun.
Işık temasında görüntüle’ye dokunun.

İPhone ve iPad özetinde karanlık modu etkinleştir:

iPhone veya iPad’inizde Google Dokümanlar, E-Tablolar ya da Slaytlar uygulamasını açın.
Sol üstte, Menü’ye dokunun (üç yatay çizgi).
Ayarlar’a (dişli görüntüsü) dokunun.
Tema’ya dokunun.
Koyu, Açık veya Sistem varsayılanı’nı seçin.

Android’de Google Dokümanlar karanlık modu nasıl etkinleştirilir

Android özetinde Karanlık Mod’u etkinleştirin:

Android uygulamasında Google Dokümanlar E-Tablolar veya Slaytlar uygulamasını açın
Sol üstte Menü’ye dokunun.
Ayarlar’a dokunun
Tema bölümünün altındaki “Tema seç” e dokunun.
“Karanlık”ı seçin Açık veya “Sistem varsayılanı” seçeneğini kullanın ve işletim sistemi temanızı Koyu Mod’a değiştirin
İşiniz bittiğinde,bir belgeyi veya sayfayı hafif bir temada gözden geçirin.

Koyu tema, belgelerinizi ve sayfalarınızı temaya uyacak şekilde otomatik olarak ayarlar ve görüntülemeyi iyileştirir. Bir belgenin veya sayfanın ortak çalışanlar için hafif temada nasıl görüneceğini önizleyebilirsiniz.

Android telefonunuzda veya tabletinizde Google Dokümanlar veya E-Tablolar uygulamasını açın.
Görüntülemek istediğiniz belgeyi veya sayfayı açın.
Sağ üstte, Daha Fazlası’na dokunun.
Işık temasında görüntüle’ye dokunun.

Android telefonunuz veya başka bir Android cihazınız varsa, Dokümanlar’da çalışırken çok daha kolay bir tema ve renk seçebilirsiniz. Apple cihazlarına oldukça benzer, ancak masaüstünden çok daha kolaydır. İşte bir Android’de yapmanız gereken tüm adımlar.

Android adımlarında Google Dokümanlar karanlık modunu resimlerle etkinleştirme

Android için Google Dokümanlar uygulamasını açın ve sol üst köşedeki Menü’ye dokunun.
Ardından, Ayarlar’a ve ardından Tema Seç’e dokunun. Bu özellik yalnızca Android’de kullanılabilir.

Koyu’ya dokunun. Tüm belgelerinizin hemen daha koyu renklere geçtiğini fark edeceksiniz.

Kaynak: https://softwarekeep.com/blog/turn-on-dark-mode-in-google-docs

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir