Excel, Office

Excel’de Kopyala ve Yapıştır ‘ın Kilidini Nasıl Açarsınız

Excel’de Kopyala ve Yapıştır’ın Kilidini Nasıl Açarsınız: Hızlı Bir Kılavuz

Excel’de Kopyala ve Yapıştır ve Excel’i daha verimli ve üretken hale getirmek üzere Excel için kopyalama ve yapıştırmanın kilidini açmayı öğrenmek için bu kılavuzu izleyin.

Excel, veri oluşturmak ve işlemek için güçlü bir araçtır. Ancak, e-tablonun bir bölümünden diğerine veri kopyalayıp yapıştırmanız gereken zamanlar da vardır. Ne yazık ki, Excel, içeriği Word’de veya metin düzenleyicilerinde olduğu gibi kopyalayıp yapıştırmanıza izin vermez.

Kopyala ve yapıştır, Excel’de verileri bir yerden diğerine hızlı bir şekilde taşımanıza yardımcı olan temel bir işlevdir. Word gibi başka bir programdan veya Internet’ten veri eklemek için de kullanabilirsiniz.

Ancak, aynı e-tablodaki verileri kopyalayıp yapıştırmak istediğiniz zamanlar da vardır. Örneğin, bir veri sütununu bir sayfadan diğerine taşımak isteyebilirsiniz.

Peki, Excel’de bir şey kopyalayıp yapıştırmak istiyorsanız ve işlev kullanılamıyorsa veya çalışmıyorsa ne olur?

Excel’de yalnızca beklediğiniz gibi çalışmadığını bulmak için kopyalayıp yapıştırmayı denediyseniz, yalnız değilsiniz. Excel’in kopyalama ve yapıştırma işlevini kullanmak zor olabilir.

Bu blog yayınında, verileri elektronik tablonuzda daha kolay taşıyabilmeniz için Excel’de kopyalama ve yapıştırma işlevinin kilidini nasıl açacağınızı göstereceğiz.

Ofis ve daha birçok ürün lisansları için websitemizdeki ürünlerimize bakabilirsiniz.

Excel’de nasıl kopyalayıp yapıştırabilirim?

Sadece hücreyi tıklayın.
Hücreyi kopyalayın.
Hedef hücreyi başka bir sayfa seçin.
Hücreyi sağ tıklatın.
Özel yapıştır’a tıklayın.
Yapıştırma formülünü seçin
Alternatif olarak, Ctrl+V windows kısayolunu da kullanabilirsiniz.

Excel neden kopyalayıp yapıştırmama izin vermiyor?

Kopyala ve yapıştır işlevinizin Excel’de çalışmamasının birkaç nedeni olabilir.

Bunun bir nedeni, kopyalama ve yapıştırma özelliğini yanlışlıkla kapatmış olmanızdır. Bu, bir hücre aralığı seçmeye çalışırken “Ctrl” tuşuna çok fazla basarsanız oluşabilir. Kopyalama ve yapıştırma özelliğini açmak için, “Ctrl” tuşuna tekrar basmanız yeterlidir.

Kopyala ve yapıştır işlevinizin çalışmamasının bir başka nedeni de korumalı bir sayfadan veri kopyalamaya çalışıyor olmanızdır. Bir sayfa korunuyorsa, önce sayfanın korumasını kaldırmadığınız sürece sayfadan veri kopyalayamazsınız. Bunu yapmak için, “Gözden Geçir” sekmesine gidin ve “Sayfanın Korumasını Kaldır” ı tıklayın.

Son olarak, gizli verileri kopyalamaya çalıştığınız için kopyalama ve yapıştırma işleviniz çalışmıyor olabilir. Yalnızca çalışma sayfasında görünen verileri kopyalayabilirsiniz. Gizli verileri görünür kılmak için “Ana Sayfa” sekmesine gidin ve “Biçimlendir” i tıklayın. Ardından, “Sütunları Göster” veya “Satırları Göster” i seçin.

Düzenleme için Kilitli Bir Excel Belgesinin Kilidini Nasıl Açarsınız?

Düzenleme için kilitli bir Excel belgeniz varsa, “Gözden Geçir” sekmesine gidip “Sayfayı Koru” yu tıklayarak kilidini açabilirsiniz.

“Koruma” sekmesinde, “Hücreleri kilitle” nin yanındaki kutunun işaretini kaldırın.

Bunu yaptıktan sonra, verileri kopyalayıp Excel belgenize yapıştırabilirsiniz.

Excel’de nasıl kopyalayıp yapıştırabilirim?

Artık kopyalama ve yapıştırma işlevinizin neden çalışmadığını bildiğinize göre, işlevin doğru şekilde nasıl kullanılacağına bir göz atalım.

Verileri Excel’de bir yerden başka bir yere kopyalamak için, kopyalamak istediğiniz hücreleri seçin. Bunu yapmak için, aralığın sol üst köşesindeki hücreye tıklayın ve ardından farenizi aralığın sağ alt köşesine sürükleyin.

Hücreleri seçtikten sonra, verileri kopyalamak için klavyenizdeki “Ctrl + C” tuşlarına basın. Ardından, verileri yapıştırmak istediğiniz hücreyi seçin ve klavyenizde “Ctrl + V” tuşlarına basın.

Verileri Excel’e kopyalayıp yapıştırmak için sağ tıklatma menüsünü de kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, seçilen hücrelere sağ tıklayın ve “Kopyala” yı seçin. Ardından, verileri yapıştırmak istediğiniz hücreye sağ tıklayın ve “Yapıştır” ı seçin.

Bir hücre aralığını kopyalamak yerine taşımak istiyorsanız, kesme işlevini kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, taşımak istediğiniz hücreleri seçin ve klavyenizde “Ctrl + X” tuşlarına basın. Ardından, verileri yapıştırmak istediğiniz hücreyi seçin ve “Ctrl + V” tuşlarına basın.

Verileri kesip Excel’e yapıştırmak için sağ tıklatma menüsünü de kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, seçilen hücrelere sağ tıklayın ve “Kes” i seçin. Ardından, verileri yapıştırmak istediğiniz hücreye sağ tıklayın ve “Yapıştır” ı seçin.

Excel’de özel olarak nasıl yapıştırırım?

Bazı durumlarda, yalnızca belirli veri türlerini bir yerden diğerine yapıştırmak isteyebilirsiniz. Örneğin, yalnızca değerleri veya yalnızca bir hücre aralığındaki formülleri yapıştırmak isteyebilirsiniz.

Bunu yapmak için, özel yapıştırma işlevini kullanabilirsiniz.

Özel yapıştır’ı kullanmak için, önce yapıştırmak istediğiniz verileri kopyalayın. Ardından, verileri yapıştırmak istediğiniz hücreyi seçin ve şeritteki “Özel Yapıştır” düğmesine tıklayın.

Özel Yapıştır iletişim kutusunda, yapıştırmak istediğiniz veri türünü seçin. Verileri aktarmayı veya boşlukları atlamayı da seçebilirsiniz.

İstediğiniz seçenekleri belirledikten sonra, “Tamam” ı tıklayın.

Kaynak: https://softwarekeep.com/blog/unlock-copy-and-paste-in-excel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir