Windows, Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1

Ekran Alıntısı ve Çizim Çalışmıyor mu ?

Windows

Ekran Alıntısı ve Çizim Çalışmıyor mu ? İşte Nasıl Onarılır

Windows 7’te Çalışmayan Ekran Alıntısı ve Çizimi Düzeltmenin En İyi Yolları 10

Windows 10 kullanıcısıysanız, muhtemelen Ekran Alıntısı ve Çizim uygulamasının ekran görüntüsü almanın harika bir yolu olduğunu fark etmişsinizdir. Kullanıcılar bazen Snip ve Sketch’in çalışmama sorunlarından şikayet ederler.

Hepimiz oradaydık. Örneğin, önemli bir projenin ortasındayken ve Snip & Sketch işbirliği yapmak istemediğinde. Belki çizimleriniz korkak çıkıyor ya da uygulama size çarpmaya devam ediyor.

Snip ve Sketch ile ilgili sorun yaşıyorsanız endişelenmeyin, yalnız değilsiniz. Birçok kullanıcı, bazen uygulamanın düzgün çalışmadığını bildiriyor.

Bu blog gönderisinde, nedeni ne olursa olsun Ekran Alıntısı ve Çizimin çalışmaması sorununu çözme yöntemleri açıklanmaktadır. Bu yüzden okumaya devam edin ve Snipping’de kalın!

Windows ve daha birçok ürün lisansları için websitemizdeki ürünlerimize bakabilirsiniz.

Ekran Alıntısı ve Çizim Uygulamasının Çalışmadığı Yaygın Durumlar

En yaygın sorunlardan bazıları şunlardır:

Ekran Alıntısı ve Çizim uygulaması çökmeye devam ediyor
Ekran Alıntısı ve Çizim ile ekran görüntüsü alınamıyor
Ekran Alıntısı ve Çizim ekran titremesine neden oluyor
Ekran Alıntısı ve Çizim Windows’u donduruyor
Ekran Alıntısı ve Çizim bulanık görünüyor

Snip & Sketch ile ilgili bazı yaygın sorunlar ve bunların nasıl düzeltileceği konusunda size yol göstereceğiz.

Ekran Alıntısı ve Çizim Sorunlarına Neden Olan Nedir?

Bazı durumlarda, ekran alıntısı ve çizim uygulaması çalışmadığında, sorun uygulamanın sisteminizdeki verileriyle ilgili olabilir. Böyle bir senaryoda, uygulamadaki uygulamayı sıfırlamanız yeterlidir, bu da uygulamanın sisteminizdeki verilerini siler.

Ekran Alıntısı ve Çizim’in düzgün çalışmamasının birkaç nedeni daha vardır. Uygulamanız güncel olmayabilir veya cihazınızın grafik sürücüsüyle ilgili bir sorun olabilir. Ayrıca, üçüncü taraf bir uygulama veya hizmet Ekran Alıntısı ve Sketch’i engelliyor olabilir.

Bu potansiyel sorunların her birine daha yakından bakalım:

Eski Uygulama: Uygulamaların çalışmayı durdurmasının en yaygın nedenlerinden biri, güncel olmamalarıdır. Uygulamaların yeni sürümleri her zaman yayınlanır ve düzgün çalışmaya devam etmelerini sağlamak için uygulamalarınızı güncel tutmanız önemlidir.
Grafik Sürücüsü Sorunları: Ekran Alıntısı ve Çizim’in düzgün çalışmamasının bir başka olası nedeni de cihazınızın grafik sürücüsüyle ilgili bir sorundur. Bilgisayarınız bunu görüntülerin ekranınızda görüntülenme şeklini denetlemek için kullanır, bu nedenle güncel değilse veya hasar görmüşse Ekran Alıntısı ve Çizim ile ilgili sorunlar görebilirsiniz.
Üçüncü Taraf Uygulamaların/Hizmetlerin Müdahalesi: Son olarak, üçüncü taraf bir uygulama veya hizmetin Ekran Alıntısı ve Sketch ile ilgili sorunlara neden olması mümkündür.

Neyse ki, bu sorunları çözmenin bir yolu var. Bu blog yazısında, Snip ve Sketch-up’ınızı kısa sürede tekrar çalıştırmanıza yardımcı olabilecek bazı basit adımlarda size yol göstereceğiz!

Ekran Alıntısı ve Çizimin Windows 11 ve 10’da Çalışmaması Nasıl Onarılır

Şimdi Snip ve Sketch’in düzgün çalışmamasının bazı nedenlerine baktığımıza göre, bunların nasıl düzeltileceği hakkında konuşalım. Aşağıda, uygulamanızın tekrar çalışmaya başlamasına yardımcı olabilecek bazı sorun giderme adımlarında size yol göstereceğiz.

Ekran Alıntısı ve Çizim Çalışmıyor için hızlı düzeltmeler

 

Başlamadan önce, bilgisayarınızda Ekran Alıntısı ve Çizim’in en son sürümünün yüklü olduğundan emin olun. Bunu, Microsoft Store’u açıp güncelleştirmeleri denetleyerek yapabilirsiniz.

 

Ayrıca, Ekran Alıntısı ve Çizim uygulamasını yeniden başlatın ve ardından tekrar açmayı deneyin. Ekran Alıntısı ve Çizim’i yeniden başlatmak için: Ctrl + Üst Karakter + Esc tuşlarına basın > Görev Yöneticisi > İşlemler sekmesine basın > Ekran Alıntısı ve Çizim’i seçin > Görevi sonlandır düğmesine tıklayın. Yeniden başlatmak için şu adımları izleyin, ancak etkinleştir’e tıklayın.

 

Ekran Alıntısı ve Çizim ile ilgili sorun yaşamaya devam ediyorsanız aşağıdaki sorun giderme adımlarını deneyin:

 

Yöntem 1. Ekran Alıntısı ve Çizim Bildirimlerini Etkinleştirme

Ekran Alıntısı ve Çizim ile ilgili sorun yaşıyorsanız yapmanız gereken ilk şeylerden biri, uygulama için bildirimlerin etkinleştirildiğinden emin olmaktır. Bunun nasıl yapılacağı aşağıda açıklanmıştır:

 

Ekranınızın sol alt köşesindeki Başlat menüsüne tıklayın ve Ayarlar’ı seçin. Windows + I kısayolunu da kullanabilirsiniz.
Ayarlar uygulamasında, Sistem kutucuğuna tıklayın.
Sol taraftaki bölmeyi kullanarak Bildirimler ve eylemler sekmesine geçin.
Uygulamalardan ve diğer gönderenlerden bildirim al seçeneğini görene kadar aşağı kaydırın . Açık seçeneğinin açık olduğundan emin olun.
Sisteminizdeki uygulamalar listesine doğru daha da aşağı kaydırın ve Ekran Alıntısı ve Çizim bildirimlerinin Açık olduğundan emin olun.
Bu değişikliği yaptıktan sonra Ekran Alıntısı ve Çizim uygulamasını düzgün kullanıp kullanamadığınızı deneyin.

Ekran alıntısı aracının kilitlenmesiyle ilgili sorunlarla karşılaşıyorsanız yerel saatinizin ve tarihinizin doğru olduğundan emin olun.

Ayarlarınız düzgün yapılandırılmamışsa, uygulamadaki bazı işlevleri kesintiye uğratabilir ve kullanırken sorunlara neden olabilir.

Yöntem 2. Ekran Alıntısı Aracı Kilitlenme Sorununu Düzeltmek için Sistem Tarihini Değiştirme

1.Başlat menüsünü açmak için ekranınızın sol alt köşesindeki Windows simgesine tıklayın. Ayarlar’ı seçin veya alternatif olarak Windows + I kısayolunu kullanın.
2.Yeni bir pencere açılmalıdır. Burada, Saat ve Dil sekmesini seçin.

3.Saati otomatik olarak ayarla ve Saat dilimini otomatik olarak seç seçeneklerini Açık olarak değiştirin. Windows tarih ve saatinizi saat diliminizdeki geçerli saatle eşitler.

4.Ardından, Bölge sekmesine geçin . Ülke veya bölge altında, şu anda bulunduğunuz ülkeyi veya eyaleti seçin. Değişikliklerin gerçekleşmesi için internete bağlı olmanız gerektiğini unutmayın.

5.Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Snip & Sketch uygulamasını hatasız kullanıp kullanamayacağınıza bakın.

Yöntem 3. Focus Assist’i Kapatma

Ekran görüntüsü almaya çalışırken Ekran Alıntısı ve Çizim’in çökmesiyle ilgili sorun yaşıyorsanız Netleme Yardımı’nı veya Sessiz Saatler’i kapatmayı deneyin. Bu, uygulamanın tekrar normal şekilde çalışmasına izin vermelidir.

1.Sessiz Saatler’i (Odak Yardımı veya Rahatsız Etmeyin) kapatmak için, görev çubuğunuzun sağ alt köşesindeki İşlem Merkezi simgesine tıklayın. Alternatif olarak, Windows + A kısayoluna basın.

2.Açmak veya kapatmak için Sessiz Saatler (veya Odak Yardımı) kutucuğuna tıklayın.

Bu kutucuğu görmüyor musunuz? Ek seçenekleri ortaya çıkarmak için İşlem Merkezi’nin altındaki “Genişlet” bağlantısını tıklayın. Şimdi, ekranınızı Snip & Sketch ile yakalayıp yakalayamadığınızı kontrol edin.

Yöntem 4. Bozuk Dosyaları Düzeltmek için SFC Komutunu Deneyin

Bilgisayarınızda Ekran Alıntısı ve Çizim ile ilgili sorunlara neden olan bazı bozuk dosyalar olabileceğini düşünüyorsanız, SFC komutunu çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Bu, bilgisayarınızı tarar ve bozuk veya hasarlı dosyaları kaldırır.

Herhangi bir bozuk dosya algılanırsa, Sistem Dosyası Denetleyicisi bunları onarmaya çalışır.

1.Büyüteç simgesine tıklayarak görev çubuğunuzdaki arama çubuğunu açın. Kısayol olarak klavyenizde Windows + S tuşlarına basın.
2.Arama kutusuna Komut İstemi yazın. Sonuçlarda gördüğünüzde, üzerine sağ tıklayın ve Yönetici Olarak Çalıştır’ı seçin.

3.Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) tarafından istendiğinde, uygulamanın yönetici izinleriyle başlatılmasına izin vermek için Evet’i tıklatın.
4.Aşağıdaki komutu yazın ve yürütmek için Enter tuşuna basın: sfc /scannow

Sistem Dosyası Denetleyicisi’nin bilgisayarınızı taramayı bitirmesini bekleyin. Bir tutarsızlık durumunda, yardımcı program sistem dosyalarını geri yükleyecek ve bunlarla ilgili tüm hataları düzeltecektir.

Yöntem 5. Sistem Bakımı Sorun Gidericisi’ni Çalıştırma

Ekran görüntüsü almaya çalışırken Ekran Alıntısı ve Çizim’in çökmesiyle ilgili sorun yaşıyorsanız Sistem Bakımı sorun gidericisini çalıştırmayı deneyin.

Bu, performansıyla ilgili herhangi bir sorunu tespit etmek için cihazınızda bazı temel kontroller gerçekleştirecektir.

1.Başlat menüsünü açmak için ekranınızın sol alt köşesindeki Windows simgesine tıklayın. Ayarlar’ı seçin veya alternatif olarak Windows + I kısayolunu kullanın.

2.Güncelleme ve Güvenlik kutucuğuna tıklayın. Yerleşik sorun gidericilerinizin çoğunu burada bulabilirsiniz.

3.Sol taraftaki bölmeyi kullanarak Sorun Giderme sekmesine geçin. Burada, Sistem Bakımı adlı bir sorun giderici görebilmeniz gerekir.
4.İsteğe bağlı: Microsoft ile tam tanılama verilerini paylaşmıyorsanız, Ek sorun gidericiler bağlantısına tıklayın ve Ağ Bağdaştırıcısı sorun gidericisini orada bulun.

Sorun gidericiyi çalıştır düğmesine tıklayın. Sorun gidericinin cihazınızı taramasını ve sorunları belirlemesini bekleyin.

Bu sorun gidericinin mükemmel olmadığını unutmayın, bu yüzden en son denemenizi öneririz. Herhangi bir sorun algılamayabilir, ancak bu, diğer yöntemlerimizin Ekran Alıntısı ve Çizim uygulamanızı düzeltemeyeceği anlamına gelmez.

Yöntem 6. PowerShell kullanarak uygulamaları yeniden kaydetme

Ekran Alıntısı ve Çizim ile ilgili sorun yaşamaya devam ediyor musunuz? PowerShell kullanarak uygulamayı yeniden kaydetmeyi deneyin. Bu, uygulamayı sıfırlayacak ve umarım yaşadığınız sorunları çözecektir.

Büyüteç simgesine tıklayarak görev çubuğunuzdaki arama çubuğunu açın. Windows + S klavye kısayoluyla da açabilirsiniz.
Arama kutusuna PowerShell yazın. Sonuçlarda gördüğünüzde, üzerine sağ tıklayın ve Yönetici Olarak Çalıştır’ı seçin.
Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) tarafından istendiğinde, uygulamanın yönetici izinleriyle başlatılmasına izin vermek için Evet’i tıklatın.
Aşağıdaki komutu yazın veya kopyalayıp yapıştırın ve ardından yürütmek için Enter tuşuna basın:

Get-AppXPackage -AllKullanıcılar | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -register “$($_. InstallLocation)\AppXManifest.xml”}

Komutu yürüttükten sonra, Windows 10’da Ekran Alıntısı ve Çizim’i kullanıp kullanamadığınıza bakın. Değişikliklerin gerçekleşmesi için cihazınızı yeniden başlatmanız gerekebileceğini unutmayın!

Yöntem 7. Ekran Alıntısı ve Çizimi Güncelleme

Deneyebileceğiniz son şey, Snip & Sketch uygulamasını en son sürüme güncellemektir.

Windows 10’da arama arayüzünü açmak için klavyenizdeki Windows + S tuşlarına basın. Buraya Microsoft Store yazın ve uygulamayı başlatın.

Mağazanın yüklenmesini bekleyin. Çalışmaya başladıktan sonra, pencerenin sağ üst köşesinde bulunan Oturum aç düğmesine tıklayın. İçerik menüsünden Oturum aç’ı tekrar tıklayın.

Microsoft bilgilerinizle (e-posta ve parola) oturum açın. Hesabınızı uzun süredir kullanmadıysanız kimliğinizi doğrulamanız istenebilir.
Oturum açtıktan sonra Ara’yı seçin ve arama çubuğuna Ekran Alıntısı ve Çizim yazın. Sonuçlarda birkaç farklı uygulama görünebilir; ilkine tıkladığınızdan emin olun.

Snip & Sketch için uygulama sayfası yüklenmelidir. Uygulamanın en son sürümünü indirmek için Güncelle düğmesine tıklayın.

Güncellemenin sorununuzu çözüp çözmediğini deneyin.

Kaynak:https://softwarekeep.com/blog/snip-and-sketch-not-working

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir