Genel

Kaçınmanız Gereken E-Ticaret Dolandırıcılığı Türleri

Anvirüs Lisans Anahtarları

   Kaçınmanız Gereken E-Ticaret Dolandırıcılığı Türleri

E-ticaret işletmeleri , çevrimiçi dolandırıcılık nedeniyle 2012’de toplam 3,5 milyar dolar kaybetti.

Hileli çevrimiçi işlemler ortalama yüzde 0,8 düşerken, mobil ticarette hileli işlemlerden kaynaklanan gelir kaybı yüzde 1,4’ün altına geriledi.

Düşünürseniz, bu rakamlar nispeten küçüktür, ancak hiçbir miktar bir işletmeyi sarsacak kadar küçük değildir.

Çevrimiçi işlem yaparken önlem almanız gerekir ve buna ne tür e-ticaret dolandırıcılıklarından kaçınmanız gerektiğini bilmek de dahildir. İşte e-ticaret dünyasında bulunan en yaygın çevrimiçi dolandırıcılıklardan bazıları:

Virüs ve birçok dolandırıcılıktan korunmak ve daha birçok uygulama için antivirüs ürünlerimize bakabilirsiniz.

1. Kimlik Hırsızlık Türleri

Bundan doğrudan etkilenmeyebilirsiniz. Ancak, isteyeceğiniz son şey, müşterilerinizin size güvenmekten vazgeçmesidir. Kimlik hırsızlığı her an herkesin başına gelebilir.

2014’te 17,6 milyon Amerikalı kimlik hırsızlığı kurbanıydı. Ancak, internet hayatlarını daha da fazla tüketmeye başladığından beri insanlar artan dolandırıcılık riskini umursamıyor gibiydi. Her gün daha fazla insan kimlik hırsızlığına açık hale geliyor.

Ne yazık ki, müşterileriniz için PCI uyumluluğunu sürdürmek ve elde etmekten başka yapabileceğiniz pek bir şey yok.

PCI, Ödeme Kartı Endüstrisi Veri Güvenliği Standardını ifade eder. Şirket, kredi kartı bilgilerini depolayan, işleyen veya ileten tüm tüccarların müşterileri için güvenli bir ortam sağlamasını sağlamak için çalışmaktadır. Bu eylem, her çevrimiçi alıcının korunmasına yardımcı olur.

PCI gereklilikleri, müşterilerin kişisel bilgilerinin dolandırıcılıklara karşı korunmasını ve güvende olmasını sağlamak için vardır. Bu noktada müşterilerinizi koruyor olabilirsiniz.

Bununla birlikte, işletmenizi dolaylı olarak da koruyorsunuz. İşletmenizle ilgili birçok kişi kimlik hırsızlığı yaşıyorsa müşteri kaybedersiniz veya daha da kötüsü işletmenizi kapatmak zorunda kalabilirsiniz.

2. Temiz Dolandırıcılık Türleri

Çoğu zaman insanların paraları bilmeden çalınıyor. Ancak banka bakiyelerini kontrol ettiklerinde veya kredi kartı faturaları ön verandalarında göründüğünde öğrenecekler.

Peki neden temiz dolandırıcılık veya temiz dolandırıcılık deniyor?

Bazı dolandırıcılar, güvenlik sisteminizi nasıl aşacaklarını bilirler. Müşterinizin banka veya kredi kartı bilgilerini ele geçirirler. Oradan müşterilerinizden para çalmaya başlayabilirler.

Müşterilerinizi bu tür dolandırıcılıklardan korumanın tek yolu, sitenizin güvenliğini düzenli olarak kontrol etmektir.

PCI standartlarına uymaya başladıktan sonra, yapmanız gereken başka bir dizi güvenlik önlemi daha vardır. Bunlar şunları içerir:

  • Tüm ödeme sayfalarınızın “https” modunda kaldığından emin olun
  • Ödeme sayfanızdan çıkın, biraz sonra tekrar kontrol edin ve ardından ödeme sayfanızın “https” statüsünde kalıp kalmadığını kontrol edin.
  • Web sunucusu kontrol panelinizde ve veritabanlarınızda güvenlik şifrelerinizi değiştirmeyi alışkanlık haline getirin
  • Sitenizdeki zayıflıkları düzenli olarak kontrol etmesi için bir güvenlik denetçisine yatırım yapın

Bu programları web sitenize yüklemeyi de düşünebilirsiniz. Bu araçlar, sitenize ve müşterilerinize dolandırıcılara ve bilgisayar korsanlarına karşı ekstra koruma sağlayacaktır.

Bunlar:

  • McAfee Secure
  • Verified by Visa
  • MasterCard Merchant Fraud Protection
  • VeriSign

3. Tüccar Dolandırıcılık Türleri

İki tür tüccar dolandırıcılığı vardır. İlki Klasik Dolandırıcılık olarak adlandırılır. Klasik dolandırıcılık çeşitli şekillerde olabilir. Ancak amaç hep aynıdır: satıcıyı kandırmak.

Sahte veya çalıntı bir kredi kartı kullanarak çevrimiçi bir ürün satın alan sahte bir alıcıdan sipariş aldığınızı hayal edin. Bu senaryoda, özellikle ödeme çalıntı bir kredi kartıyla yapıldıysa, kaybettiğiniz parayı geri alma şansınız sıfırdır.

Satıcı dolandırıcılığının ikinci türü, bir alıcının ters ibraz talep ettiği Dostane Dolandırıcılıktır. Bu tür dolandırıcılık kasıtlı veya kasıtsız olabilir ve genellikle “alıcının pişmanlığı” olarak adlandırılır. Kasıtlı dolandırıcılık, yalnızca alıcı kendisine vaat edileni almadığını hissettiğinde meydana gelebilir.

Alıcının kredi kartı şirketi, işlemi araştırır ve daha sonra, ödemeyi kaldırıp kaldırmamaya veya olduğu gibi bırakmaya karar verir. Satıcı, yalnızca bir alıcı ters ibrazına itiraz etmek için genellikle 0-100 ABD Doları civarında kaybeder. En kötü yanı, tüccarların genellikle anlaşmazlığı kaybetmesidir.

Bu sorunun tek çözümü önlem almaktır. Çevrimiçi işinize başlamadan önce, işletmeniz için zaten bir sipariş izleyici kurmalısınız. Bu şekilde sivil dolandırıcılıktan korunacaksınız.

Dostça bir dolandırıcılıkta, bir alıcı ürünü almadığını iddia eder. Müşteri yalan söylüyor olsa bile bunu kanıtlamanın hiçbir yolu yok. Takip numaralarını kullandığınızda hiçbir alıcı ürünü almamakta ısrar edemez.7

Dolandırıcılık ve dolandırıcılık birçok biçimde olabilir ve dolandırıcılık türleri sonsuzdur. Ancak endişelenmeniz gereken dolandırıcılık türü, sizden ürün satın almak için sahte bir kredi kartı kullanan dolandırıcılıktır. Böyle bir kredi kartının olmadığını anlamak için beklememelisiniz.

Dolandırıcıların hileli bir işlem yapmasını önlemenin en iyi yolu, kredi kartı güvenlik kodlarını istemektir. Bu süreçte yalnızca müşterinizin bilgilerini korumakla kalmayacak, aynı zamanda işletmenizi de korumuş olacaksınız.

İşlem gerçekleşir gerçekleşmez kredi kartı şirketi, güvenlik kodunun geçerliliği nedeniyle işlemin onaylanıp onaylanmadığını ayrıntılarıyla yanıtlar.

Kaynak:https://softwarekeep.com/blog/types-of-e-commerce-frauds-that-you-need-to-avoid

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir