Genel

DCB_ASSOCIATION Mesajı Nedir ve Nasıl Devre Dışı Bırakılır

DCB_ASSOCIATION Mesajı Nedir ve Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Telefonunuzda “DCB_ASSOCIATION” yazan bir mesaj buluyor musunuz? Eğer öyleyse, endişelenmeyin! Metin, gönderdiğiniz kısa mesajlarda görünebilir ve bu da cihazınızın güvenliğinin ihlal edildiğine dair endişelere neden olabilir. Ancak, durum böyle değil. Bu makalede, bu iletinin ne olduğu ve nasıl devre dışı bırakılacağı hakkında bilgi sağlayacağız.

Bu kısa mesaj genellikle yanında bir sayı dizesi bulunan sadece “DCB” olarak görünecektir. Numaranızdan başka bir numaraya, genellikle kimlik doğrulama veya çeşitli hizmetlerden gelen sistem mesajları için kullanılan bir numaraya mesaj gönderilir. Örneğin, kısa ileti “DCB_ASSOCIATION: Y3890K4x” veya “DCB:Y3890K4x” gibi görünebilir.

Windows ve daha birçok ürün lisansları için websitemizdeki ürünlerimize bakabilirsiniz.

DCB_ASSOCIATION kısa mesaj nedir? Bu bir aldatmaca mı?

“DCB_ASSOCIATION” mesajı genellikle zararsızdır ve metnin Google Play Store hesabınızdaki DCB’yi (Doğrudan Taşıyıcı Faturalandırması) onaylamak için gönderildiği anlamına gelir. Aşağıda ayrıntılı olarak göstereceğimiz bu işlevi kolayca kapatabilirsiniz.

Bu metinler her zaman “DCB:Y3890K4” ile başlar ve bunu rastgele oluşturulmuş alfasayısal karakterler izler. Bazı durumlarda, ileti metni yalnızca DCB yerine DCB_ASSOCIATION ile başlar.

Hindistan’da yaşıyorsanız, ileti, Sıkıntı olarak etiketlenebilecek veya etiketlenmeyebilecek 552740002 numarasına veya numarasından gönderilir. Başka bir ülkede yaşıyorsanız, çeşitli servis sağlayıcıların (Verizon, T-Mobile, O2, AT&T, Sprint, Vodafone, Telus, MTS, vb.) mesaj göndereni/alıcısı 6759, 1505, 9210, 6868, 7968, 6105, 21200, 35890, 69005, 11119999 vb. gibi farklı olabilir.

Her şeyden önce, bu SMS hakkında endişelenmeyin; kötü amaçlı değildir ve cihazınız saldırıya uğramamıştır veya cihazınıza sızmamıştır. Telefonunuz, telefon numaranızı Google Play Store hesabınıza bağlamak için bu mesajı gönderir veya alır. Mesajın yalnızca Android telefonlarda gerçekleşmesinin nedeni budur.

Android’de Doğrudan Operatör Faturalandırması nedir?

DCB, Direct Carrier Billing’in kısaltmasıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, Google Play Store, Google Play Store hesabınızı hücresel bağlantınıza, yani mobil ağınıza bağlamak için Google Play Store’da yapılan işlemlerin doğrudan faturalandırılmasını sağlayan DCB_ASSOCIATION mesajını kullanır.

Bu, tüketicilerin Google Play Store’da bir satın alma işlemi yaptıktan sonra aldıkları temel bir çevrimiçi makbuzdur. Kredi kartınız yerine hücre operatörü hesabınızın (Verizon, AT&T, Vodafone, T-Mobile ve daha fazlası gibi) faturalandırılmasını sağlayabilirsiniz. Bu, Google Play Store üzerinden alışveriş yapmanın kolay ve etkili bir yoludur.

Sonuç olarak, DCB kullanan bir hesapla satın alma işlemi yapıldığında Android cihaz kullanıcılarına DCB_ASSOCIATION mesajları gönderilir veya bu kullanıcılardan gönderilir.

Doğrudan Taşıyıcı Faturalandırması/DCB_ASSOCIATION

DCB ödeme seçeneğinin Google Play Store hesabınıza eklenip eklenmediğini görmek için aşağıdaki adımları kullanabilirsiniz. Google Play Store’dan her satın alma işlemi yaptığınızda bu kısa mesajları almayı veya göndermeyi durdurmak istiyorsanız, talimatları izleyerek DCB ödeme yöntemini silebilirsiniz.

Android telefonunuzda Google Play Store uygulamasını açın.
Menü ekranına erişmek için uygulamanın sol üst kısmındaki 3 satırlı gezinme menüsüne dokunun.

Mobil operatörünüzün listede görünmesi gereken adına dokunun. Taşıyıcı adı “Airtel” aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterilmiştir, ancak kendi sağlayıcınıza bağlı olarak farklı görünecektir.

Hesabınıza herhangi bir DCB ödeme seçeneğinin eklenip eklenmediğini buradan görebilirsiniz. DCB ödeme yöntemini Google Play Store hesabınızdan silmek için öncelikle Diğer ödeme ayarları’na dokunun.
Bir web tarayıcısında, Google Play Store hesap ayarlarınıza erişebilirsiniz. Google Play Store hesabınızla ilişkili kimliği kullanarak check-in yapmanız gerekebilir.
Geçerli DCB ödeme yöntemi web sayfasında gösterilecektir. Devre dışı bırakmak için Kaldır seçeneğini belirleyin. Bunu yaparak, DCB_ASSOCIATION ve benzeri hakkında kısa mesajlar (SMS) almayı durdurursunuz.

Not: Mağazadan daha fazla uygulama satın almak istiyorsanız yeni bir ödeme yöntemi oluşturmanız gerektiğini unutmayın.

Kaynak: https://softwarekeep.com/blog/what-is-the-dcb-association-message-and-how-to-disable-it

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir