Genel

Bilgisayar Klavyeleri ve Klavye Türleri

Bilgisayar Klavyeleri için Anahtar Klavye Türleri ve Özellikleri

Bu makalede, farklı klavye türleri ve mekanik ve oyun klavyeleri de dahil olmak üzere farklı amaçlar için klavyeler için nasıl alışveriş yapılacağı anlatılmaktadır.

Bir klavye bilgisayar klavyesi, oyun klavyesi, kablosuz klavye vb. İçin alışveriş yaparken nelere dikkat ediyorsunuz? Tuşlar, tuşa basma, hassasiyet, arka ışık veya ergonomi mi?

Harika bir klavye, yazmak için rahat ve tatmin edici olmalıdır. Ancak almanız gerekenler, çoğunlukla tercihleriniz olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır. Örneğin, rahatsızlığı önlemek için ergonomik bir klavye mi yoksa masada yer kazanmak için kompakt bir klavye mi istediğiniz tercihinize bağlıdır.

Sizi belirli bir klavyeye razı eden tek şey nedir?

Bu makalede, farklı klavye türleri ve farklı amaçlar için klavyelere nasıl yerleşileceği anlatılmaktadır. Ayrıca, nereden başlayacağınızdan emin değilseniz hangi klavye türünü alacağınıza karar vermenizi de tavsiye ederiz.

Haydi başlayalım.

Güvenilir ve ucuz fiyatlara lisans almak için bestlisans.com üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Bilgisayar Klavyesi Türleri ve Kategorileri

Herkes için mükemmel birklavye yoktur, çünkü klavyeler farklı kategorilerde, düzenlerde ve boyutlarda gelir. Aldığınız klavye kategorisi, boyutu ve düzeni, onu ne için kullanacağınıza, cihazınıza ve estetik tercihinize bağlıdır.

Farklı Bilgisayar Klavyeleri kategorisi faktörleri şunlardır:

 • Boyut ve düzen: tam boyutlu, on anahtarsız, kompakt, ergonomi
 • Bağlantı yöntemi (kablosuz veya kablolu klavyeler)
 • Cihaz ve işletim sistemi
 • Tekniklik (geleneksel ve mekanik klavyeler)

Bilgisayar Klavyeleri Düzenleri ve Boyutu

Klavye boyutuna ve düzenine karar vermek, bir klavye için alışveriş yaparken ilk ve en önemli kararınız olmalıdır. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok seçenek var.

Ancak klavye boyutları dört ana düzene ayrılır:

 • Tam boyutlu klavyeler (%100)
 • On tuşsuz klavyeler (%80)
 • Kompakt klavyeler (%60, %68, %75)
 • Ergonomik klavyeler

Tam boyutlu klavyeler

Tam boyutlu klavyeler, harfler, sayılar, işlev tuşları, ok tuşları, değiştiriciler ve bir sayısal tuş takımı dahil olmak üzere tüm tuşlarla gerçek bilgisayar klavyeleridir. Bunlar% 100 eksiksiz klavyelerdir. Ancak geniştirler ve farenizi vücudunuzdan daha uzağa yerleştirmeye zorlarlar, bu da omuzlarınıza, boynunuza ve sırtınıza baskı yapabilir.

On tuşsuz klavyeler (TKL)

On tuşsuz (veya TKL) klavyeler tüm tuşlarla tam boyutludur, ancak sayısal tuş takımından yoksundur, bu da onları sadece% 80 oranında tamamlar. Yaygın olarak kullanılan tüm tuşlarla tam boyuttan daha kompakttırlar. İhtiyacınız olursa bağımsız bir sayısal tuş takımı edinebilir ve kullanmadığınız zamanlarda kaldırabilirsiniz. Birçok dizüstü bilgisayarda on anahtarsız pano bulunur.

Kompakt klavyeler

Kompakt klavyeler, on tuşsuz kartlar da dahil olmak üzere çeşitli boyutlarda ve düzenlerdedir. Genellikle %60 ila %80 oranında tam klavyedir. Örneğin, Vortex Tab 75 klavye gibi% 75 tamlığa sahip panolar, TKL ile aynı tuşlara sahiptir, ancak tuşlarının tümü bir araya getirilerek klavyede boş alan bırakmaz.

Çoğu kompakt klavye, Tenkeyless kartlarından daha küçüktür, ancak en sık kullanılan tuşlara sahiptir. Çoğu dizüstü bilgisayarda kompakt klavyeler bulunur. Bir masada daha az yer kaplarlar ve farenizi klavyenize daha yakın konumlandırmanıza izin vererek vücudunuzdaki gerginliği azaltırlar.

Qisan Magicforce ve Drop Alt gibi bazı kompakt klavyeler% 65 veya% 68 oranında tamamlanır ve üstteki işlev tuşlarını kaybeder. Ancak ok tuşlarını ve gezinti kümesinden birkaç tuşu tutarlar. Vortex Tab 60 ve Obins Anne Pro 2 gibi kompakt Klavyeler, yalnızca temel harf, sayı ve değiştirici bloklarını içerir ve işlev, ok veya gezinme tuşlarından yoksundur. TKL gibi, Numpad’den yoksundurlar.

Ergonomik klavyeler

Adından da anlaşılacağı gibi, ergonomik klavyeler, klavyelerde çalışırken konforu ve üretkenliği destekler. Yukarıdaki boyutlardan herhangi birinde (tam, kompakt, on tuşsuz) gelirler, ancak kollarınızı, ellerinizi, bileklerinizi ve omuzlarınızı geleneksel düz klavyelerden daha doğal bir açıyla tutabilmeniz için ortadan ayrılacak şekilde tasarlanmıştır.

Ergonomik klavyeler kısmen veya tamamen bölünmüştür. Kısmen bölünmüş klavyelerin ortasında küçük bir boşluk vardır, ancak altta bağlanırlar. Daha düşük bir öğrenme eğrisine sahiptirler, ancak tamamen bölünmüş klavyeler kadar ayarlanabilir değildirler. Öte yandan, tamamen bölünmüş klavyeler son derece esnek ve ayarlanabilirdir, bu da her yarısını tercih ettiğiniz şekilde açmanıza olanak tanır.

Klavye Bağlantısı yöntemleri: Kablolu/kablosuz klavyeler

Kablosuzklavyeler, masa üzerinde dağınıklığı azaltılmış taşınabilir ve çok yönlü klavyelerdir. Cihaza Bluetooth bağlantısı kullanırlar ve Bluetooth bağlantı yongasıyla birlikte veya Bluetooth bağlantı yongası olmadan gelebilirler. Kablosuz klavye, klavyenizi yolda yanınızda götürürseniz veya dizüstü bilgisayarlar, tabletler veya telefonlar gibi mobil cihazlarla kullanırsanız daha kullanışlı bir seçenektir.

Kablolu klavyeler cihaza bir kablo kodu kullanılarak bağlanır. Ancak daha fazla yer kaplarlar ve çalışma veya oyun masasını karıştırırlar.

Kablosuz modeller, oyun oynamak için kablolu klavyelerden daha az idealdir, çünkü kablosuz bağlantıları giriş gecikmelerine neden olabilir. Aynı anda tuş vuruşlarını kaydetmek için mücadele edebilirler.

Genel olarak, kablolu klavyeler giriş gecikmesi, pil ömrü veya parazit riski ile uğraşmak istemiyorsanız daha iyi bir seçenektir. Ayrıca az bakım gerektirirler. Kablosuz klavyeler, tellerden kurtulmak veya klavyenizi uzun mesafeden kullanmak istiyorsanız idealdir.

Klavye İşletim sistemi ve cihazı

Tüm klavyeler tüm büyük işletim sistemleri, Linux, Windows ve Mac bilgisayarlarla çalışabilir. Ancak klavyelerin tümü, cihazlar veya işletim sistemleri için belirli düzenlerle birlikte gelmez.

Bazı klavyelerMac’e özgüdüzenlere sahiptir ve Windows tuşunu atlar ancak bir Option tuşu içerir. Windows’a özgü diğer klavyelerde işlev tuşu değil, Windows Tuşu bulunur.

İhtiyaçlarınız için doğru olanı almak için klavyeyi kullandığınız cihaz ve işletim sistemi karşısında kontrol etmeyi unutmayın.

Mekanik ve mekanik olmayan (membran) klavyeler

Tüm klavyeler tüm büyük işletim sistemleri, Linux, Windows ve Mac bilgisayarlarla çalışabilir. Ancak klavyelerin tümü, cihazlar veya işletim sistemleri için belirli düzenlerle birlikte gelmez.

Bazı klavyelerMac’e özgüdüzenlere sahiptir ve Windows tuşunu atlar ancak bir Option tuşu içerir. Windows’a özgü diğer klavyelerde işlev tuşu değil, Windows Tuşu bulunur.

İhtiyaçlarınız için doğru olanı almak için klavyeyi kullandığınız cihaz ve işletim sistemi karşısında kontrol etmeyi unutmayın.

Mekanik ve mekanik olmayan (membran) klavyeler

Mekanik klavye ile mekanik olmayan klavye arasındaki temel farklar, her bir tuşun nasıl etkinleştirildiği ve herhangi bir tuşu etkinleştirdiğinizde klavyenin nasıl bilgi gönderdiğidir. Mekanik klavye mekanik bir anahtar kullanırken, mekanik olmayan bir klavye bir membran kullanır.

Mekanik klavyedeki her tuşun altında bir anahtar vardır – fiziksel bir anahtara basmak için yaylı mekanizma. Bu, mekanik klavyeleri daha rahat, dayanıklı, onarımı daha kolay ve daha özelleştirilebilir hale getirir. Kullanımı daha keyiflidir. Oyun klavyeleri, gelişmiş ergonomi için mekaniktir.

Dizüstü bilgisayarlarla birlikte gelenler gibi mekanik olmayan veya membran klavyeler, küçük elektrik kontaklarına bağlanmak için her tuşa basıldığında aşağı itilen kauçuk kubbeler kullanır.

Genel olarak, membran klavyeler daha yumuşak, sessiz, “yumuşak” bir his verir, daha uygun maliyetlidir ve tuş devrilmesinden yoksundur. Mekanik klavyeler genellikle renklidir, daha yumuşak anahtar çalıştırma özelliğine sahiptir, daha iyi geri bildirim verir ve tuş rollover’ına sahiptir, ancak daha yüksek sesle ve daha pahalıdırlar.

Mekanik klavyelerin üç çeşit anahtarı vardır: doğrusal, dokunsal ve tıklı.

Lineer anahtarlar. Bu anahtarlar, yukarıdan aşağıya doğru bastırıldığında pürüzsüzdür.
Dokunsal anahtarlar. Bu anahtarlar, tuşa basmanın bir yarısında gözle görülür bir çarpmaya sahiptir ve bu da tuşu ne zaman etkinleştirdiğinizi size bildirir.
Tıklamalı anahtarlar. Bunlar dokunsal anahtarlara benzer, ancak dokunsal yumru ile eşleşen ek bir tıklama sesine sahiptir.

Mekanik Klavyeler Bilgisayar ve Oyun Klavyeleri için Nasıl Alışveriş Yapılır

Herhangi bir klavye herhangi bir görev için çalışabilir. Özel bir oyun klavyesi, yazma klavyesi veya programlama klavyesi gibi bir şey yoktur.

Ancak, bazı klavye özellikleri oyun oynamayı, yazmayı veya programlamayı geliştirebilir ve bunları kullanışlı hale getirebilir ve “özel klavye” terimini kazanabilir.

Klavye seçerken göz önünde bulundurulması gereken faktörler

 • Küçük ve ergonomik. Masa alanından tasarruf etmek ve ergonominizi geliştirmek istiyorsanız, kompakt bir klavye sizin için idealdir.
 • Eşleştirmesi kolay. Kablosuz bir klavyeyi birden fazla cihazla eşleştirmek istiyorsanız, kompakt veya on tuşsuz bir klavye ideal seçeneğinizdir. Hile yapmak için kompakt K380veya tam boyutluMX Anahtarlarını seçin.
 • Ağrı ve gerginliği azaltın. Ergonomik bir klavye, duruşunuzla ilgili endişeleriniz varsa veya kol, bilek veya omuz ağrısıyla mücadele ediyorsanız uygundur. Daha iyi bir yazma, oyun oynama veya kodlama deneyimi için ergonomik klavyeler seçin.
 • Klavye özelleştirme. Mekanik klavyeler, daha keyifli bir yazma deneyimi için tuşlarınızın görünümünü, hissini ve sesini özelleştirmenize olanak tanır.

Bu nedenle, klavyenizde hangi düzeni, boyutu ve anahtarları istediğinize karar verdikten sonra, rahatınız ve gelişmiş üretkenliğiniz için başka faktörler de göz önünde bulundurabilirsiniz.

Göz önünde bulundurabileceğiniz faktörler şunlardır:

Klavye Yapı kalitesi

Kalite her şeyde önemlidir. Plastik arka plakalara ve kasalara sahip ucuz klavyeler, yazarken içi boş hissediyor ve ses çıkarıyor. Çok sert bastırdığınızda bile esneyebilirler. Bunu metal veya diğer yüksek kaliteli malzemelerden yapılmış daha sağlam bir klavyede görmez veya duymazsınız.

Klavyelerin ayrıca iki tür çerçevesi vardır:

“Yüksek profilli” bir çerçeve, plastik bir kasanın içindeki tuşları ayarlar
“Düşük profilli” bir çerçevede, kasanın üstünde oturan anahtarlar bulunur.

Düzenli bir masa alanına fazla dikkat etmiyorsanız, düşük profilli bir çerçeve sizin için ideal olabilir çünkü temizlenmesi daha kolaydır.

Klavye Tuş Başlıkları

Birçok klavyede ABS tuş başlıkları vardır – aşınmaya eğilimli hafif bir plastiktir ve yoğun kullanım altında pürüzsüz ve parlak hale gelebilir. Ancak PBT Tuş Kapakları, daha cesur bir dokuya sahip daha dayanıklı olma eğilimindedir. Ayrıca, tuş başlığı profilleri her klavye satırındaki tuş başlıklarının şeklini belirler. Önceden oluşturulmuş klavyelerin çoğunda, tuş başlıkları parmaklarınızı kaplayacak ve yazarken rahat hissedeceksiniz şekilde şekillendirilmiştir. Tuş başlıklarını ayrı olarak satın almayı seçerseniz farklı profiller seçebilirsiniz: DSA, SA, XDA, GMK (Kiraz) ve daha fazlası.

Klavye Programlanabilirliği

Programlanabilirlik, bir klavyenin belirli işlevleri gerçekleştirmek için belirli tuşların davranışını değiştirmenize izin verme yeteneğidir. Mekanik olmayan birçok klavye programlanamaz. Klavyeyi bilgisayarınıza/cihazınıza bağlamanız ve normal klavye işleri için kullanmanız yeterlidir.

Ancak çoğu mekanik klavyeyi özelleştirebilirsiniz. Klavyeleri özelleştirmenin en basit yolu, tuşların altındaki DIP anahtarlarıdır. Bu, düzeni (QWERTY, Colemak veya Dvorak) veya birkaç tuşun davranışını değiştirebilir. Örneğin, Windows ve Mac düzenleri arasında geçiş yapmak mümkündür: Caps Lock tuşunu Ctrl ile değiştirmeniz veya Command ve Windows tuşları gibi işletim sistemine özgü tuşları devre dışı bırakmanız yeterlidir.

Diğer klavye türleri, belirli tuşlara basarsanız, makroları kaydedeceğiniz ve arka aydınlatmayı özelleştireceğiniz yerleşik programlama sunar. Diğerleri de yazılım destekli programlama yöntemleriyle birlikte gelir.

Klavye Çıkarılabilir kablo

Bir klavyede, çıkarılabilir bir USB kablosu yerleşik olana tercih edilir. Kablo koparsa/kesilirse, klavyenin tamamı yerine yalnızca kabloyu değiştirebilirsiniz. Klavye Bluetooth destekliyse, kablolu klavye ile kablosuz klavye arasında istediğiniz zaman geçiş yapabilirsiniz.

Arka aydınlatmalı klavyeler

Arka aydınlatma, klavyeye güzel bir ektir, ancak oyun, yazma veya kodlama için bir gereklilik değildir. Arka aydınlatma, karanlık odalarda daha iyi yazma, kodlama veya oyun oynamanıza da yardımcı olabilir. Bir klavye arkadan aydınlatmayla birlikte geliyorsa, zevkli bir beyaz veya programlanabilir olmalıdır. Yine de bu size daha pahalıya mal olabilir.

Klavyelerdeki çalışırken değiştirilebilir anahtarlar

Çalışırken değiştirilebilir klavye, anahtarları çıkarmanıza ve yenilerini takmanıza olanak tanır. Bu, teknik kullanıcılar için bir özelliktir.

Anahtarların değiştirilmesi yalnızca mekanik klavyelerde kullanılabilir. Mevcut anahtarları lehimlemek ve yenilerinde lehimlemek için teknik ekipman, uzmanlık ve zaman gerektirir.

Çalışırken değiştirilebilir anahtarlı klavyeler genellikle daha pahalıdır ve üst düzey mekanik klavyelerde bulunur.

Oyun klavyeleri için klavye özellikleri

Oyun oynamak için herhangi bir klavyeyi kullanabilirsiniz. Ancak oyuna özgü klavyeler, normal mekanik klavyelerde bulunmayan eğlenceli bir aydınlatma ve yazılım karışımıyla birlikte gelir. Yukarıda tartıştığımız klavye özelliklerine ek olarak, oyun klavyelerinin diğer özellikleri de burada.

Oyun modu

Bu önemli oyun klavyesi özelliği Windows tuşunu devre dışı bırakır, böylece yanlışlıkla Başlat menüsünü açıp kendinizi oyundan çıkarmazsınız. Sorunsuz bir oyun deneyimi sağlayan harika bir oyun özelliğidir.

RGB aydınlatma

Gaming RGB aydınlatma kullanışlı değildir, ancak eğlencelidir. Oyun klavyeleri için iyi RGB aydınlatmanın özelleştirilmesi kolaydır ve gösterişli animasyonlar içerir. Aydınlatmayı oynadığınız oyuna veya isteğinize göre değiştirebilirsiniz.

Yazılım

Bir oyun klavyesi isteğe bağlı özelleştirme yazılımı ile birlikte gelebilir. Bu, harika bir oyun deneyimi için belirli özellikleri oluşturmanıza, ayarlamanıza veya özelleştirmenize olanak tanır. Çoğu oyun klavyesi yazılımı hesap gerektirmez ve makroları kaydetmenize, tuş bağlarını değiştirmenize ve RGB aydınlatmayı özelleştirmenize olanak tanır.

Makro kaydı

MMO’lar ve simülasyon oyunları oynuyorsanız, Makro kaydına ihtiyacınız olabilir. Tüm oyunlar bu özelliği gerektirmez. Ancak, tekrarlayan tuş vuruşlarını daha kolay ve eğlenceli hale getiren ve size harika bir oyun deneyimi sunan güzel bir özelliktir.

Klavye Avuç içi dayanakları

Bazı klavyeler, harika ama önemli olmayan avuç içi dayanaklarıyla birlikte gelir. İdeal olarak, insanlar avuç içleri / bilekleri avuç içi dayanağına dayanacak şekilde yazmamalıdır. Bunun yerine, üzerinde durmalısınız, böylece kollarınız / bilekleriniz bilek uzantısında yukarı doğru bükülmek yerine nötr bir açıda olur. Tekrarlanan avuç içi / bilek uzatma aşırılıkları aşırı baskı oluşturabilir ve avuç içi yaralanmasına neden olabilir. Palmiye dayanakları da çok fazla masa alanı kaplar. Bu nedenle, bir klavye bir klavye ile birlikte gelirse, çıkarılabilir olmalı ve yalnızca gerektiğinde veya ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır.

Klavye Ayakları

Çoğu klavye, önden arkaya doğru yukarı doğru açılıdır veya daha da açılı olmaları için küçük ayaklarla açılır. Ancak, klavyeyi daha geniş açılı bir konumda kullanmak da bilek uzantısına neden olur. Bir klavye el ile en nötr pozisyonunda kullanılmalıdır – düz ve düz. Düz veya negatif eğimli bir klavye ergonomik olarak idealdir, bu nedenle klavye ayakları gerekli değildir.

Klavye’de N tuşu geçişi

N-tuş rollover faktörü, eşzamanlı tuşa basmaları belirlemek için kullanılır. NKRO, bir klavyenin artık ek tuş basımlarını tanıyamadan önce kaç eşzamanlı girişi işleyebileceğini ifade eder. Önceki klavyelerin çoğu aynı anda yalnızca iki veya üç tuşa basmayı işleyebilirdi. Şimdi, neredeyse tüm klavyeler en az altı tuşlu bir rollover’ı destekliyor. Bu, yazmak, programlamak ve oyun oynamak için fazlasıyla yeterlidir.

Optik anahtarlar

Optik anahtarlar, bir tuşu ne zaman harekete geçirdiğinizi anlamak için klavyelerde lazer kullanır. Üreticiler, optik anahtarların geleneksel mekanik anahtarlardan çok daha hızlı olduğunu ve teorik olarak oyunlarda yararlı olacağını iddia ediyorlar. Ancak oyuncular bu iddiayı doğrulamadı. Bununla birlikte, optik anahtarlar “analog” bir his üretmek için kullanılabilir. Optik anahtarlı klavyeler nadir ve pahalıdır ve yalnızca birkaç oyun türüne fayda sağlar.

 Kaynak:https://softwarekeep.com/blog/keyboard-features-gaming-keyboards

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir