Genel

Özel Bilgilerinizi Neden Korumalısınız ?

Anvirüs Lisans Anahtarları

Özel Bilgilerinizi Neden Korumalısınız ?

İnsanlar hayatlarının çoğunu World Wide Web’de geçirmeye hemen hemen alışmışlardır. Çevrimiçi olmanın, kişisel bilgilerinin diğer internet kullanıcılarının eline geçebileceği anlamına geldiğini unutmaya eğilimlidirler.

Kişisel bilgilerinizi internete girerken bu kadar emin olmanın sorunu, bilgilerin yanlış ellere geçebilmesidir. Bir kez yaptığında, birçok şey ters gitmeye başlayabilir. Daha sonra çevrimiçi dolandırıcılıklara açık hale gelirsiniz.

Daha spesifik olmak gerekirse, kişisel bilgilerinizi ve ayrıntılarınızı gizli tutmanızın nedenlerinden bazıları şunlardır:

Virüs ve birçok dolandırıcılıktan korunmak ve daha birçok uygulama için antivirüs ürünlerimize bakabilirsiniz.

1. Dolandırıcıları Paranızdan Uzak Tutun

Pek çok kişi, bankacılık bilgilerini tanıştığı herkese veriyormuş gibi davranır çünkü onu isteyen herhangi bir web sitesine vermekten çekinmezler. İlk seferde zararsız görünebilir, ancak ufkunuzu genişletirseniz bunun arkasında daha büyük bir amacı olduğunu anlayacaksınız.

Çevrimiçi satın alırken banka bilgilerinizi vermeniz gerekmez. Web sitesi bunu önerir veya talep ederse, şüpheli bir şeyler olduğunu bilirsiniz. Özel Bilgilerinizi Neden Korumalısınız ?

Yapabiliyorsanız PayPal’ı veya başka bir çevrimiçi satın alma platformunu kullanmayı seçmelisiniz. Web sitesinin yasal olduğundan emin olmadıkça banka bilgilerinizi doğrudan vermeyin. Peki, nereden biliyorsun?

Bunu öğrenmenin bir yolu, ziyaret ettiğiniz sitenin güvenli olup olmadığını tarayıcınızın üst kısmına bakmaktır. Değilse, özellikle banka bilgileriniz olmak üzere hassas bilgileri vermekten kaçınmalısınız.

2. Çevrimiçi İş İtibarınızı Korursunuz

Sosyal medyada veya internetin hemen hemen herhangi bir yerinde “gönder” düğmesine bastığınızda, paylaştığınız bilgilerin sonsuza kadar web’de kalacağını unutmayın. Gönderinizi silebilirsiniz, ancak bu bilgilerin bir kopyası zaten var. Paylaşılan bu bilgilere erişmek isteyen herkes kolayca erişebilir.

Kimsenin bilgilerinizle sizi bir kişi olarak mahvetmek için bir şey yapmayı düşünmeyeceğini söylemek kolay. Ancak bunun tam tersi olduğunu haberlerde görüyoruz. İnternet birçok hayatı ve ilişkiyi mahvetti. Bunun nedeni, özel bilgilerini gizli tutmayı reddetmeleridir.

İnsanlar web’de yayınladığınız bilgilerden dolayı sizi utandırmakla kalmaz, aynı zamanda bilgilerinizi kullanabilir ve sizmiş gibi davranabilirler. Şimdi, birinin başka biri gibi davranmak için ne tür bir nedeni olabilir? Kimse kesin olarak bilmiyor ama kesinlikle kimlik hırsızlığıyla bir ilgisi var.

Bir kişi sizmişsiniz gibi davranmaya başladığında, itibarınızı mahvetmeye başlayabilir. Bir dolandırıcının itibarınızı mahvetmesi ve bunun işiniz üzerinde olumsuz etkilere neden olması yeterince kötü.

İşin tamamen ilişkilerle ilgili olduğunu ve artık kimse size güvenmediği için işinizin sizinle birlikte batması imkansız olmadığını unutmayın. Kimlik hırsızlığı, girişimci olmasanız bile sizi yine aynı derecede etkileyecektir. Kötü bir itibarınız varsa, bir istihdamı güvence altına almak çok önemli olacaktır.

3. Hukuki İşlemlerde Daha İyi Bir Konumda Olacaksınız

Belki de başını büyük belaya soktun. Aileniz, arkadaşlarınız, komşularınız ve hatta suçlu bunu biliyor. İkna edilmesi gereken tek bir şey kaldı: mahkeme.

Hukuki bir davanın içinde olmak başlı başına zaten stresli. Sosyal medyada daha önce yayınlanan durumlardan daha kötü hale getirmenin daha iyi bir yolu yoktur. Devlet soruşturma yaptığında sadece belgeleri ve kişileri inceliyor, sosyal medya hesaplarınızı da karıştırıyor. Davayı kazanma şansınızı önemli ölçüde etkileyebilecek istenmeyen tweet’leri veya Facebook durumlarını not alırlar. Özel Bilgilerinizi Neden Korumalısınız ?

Bu hala çevrimiçi itibarın önemine geri dönüyor. Sosyal medya durumunuzu sık sık güncellemenizde yanlış bir şey yoktur. Ancak, özel ve genel bilgiler arasına bir çizgi çekmelisiniz.

4. Kendinizi Koruyorsunuz

Kendinizi korumak sadece kişinin hayatını ifade etmez. Aynı zamanda kişinin kendine verdiği değere veya özgüvene de atıfta bulunabilir.

Birçok web sitesi size basit bir formül kullanarak nasıl büyük bir servet kazanabileceğinizi söyleyecektir. Çevrimiçi dolandırıcılar, kişisel bilgilerinizi verdiğiniz sürece size ücretsiz olarak vereceklerdir. Soracakları bilgiler genellikle adınız, e-posta adresiniz, banka bilgileriniz ve bunun gibi diğer şeyler gibi oldukça basit bilgilerdir.

Zihniyet, çoğu insanı “denemekten zarar gelmez” diye düşünmeye sevk eder. Ancak dener denemez çok büyük zararlar verildiğini anlarlar. Web sitesi mali açıdan tatmin edici herhangi bir bilgi vermedi, ancak kurbanın büyük miktarda parasını alıp kaçtılar.

5. Ev Soygunlarından Kaçının

Özel bilgilerinizi gizli tutmanız, evinizde meydana gelebilecek her türlü hırsızlığı önleyeceğiniz anlamına gelmez. En azından, belirli dolandırıcılık türlerinden kaçınacaksınız.

Bu, sosyal medya gönderisine geri dönüyor. İnsanlar tatil ayrıntılarını internette yayınlamaktan hoşlanırlar. İnternette yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri uçak biletinizin fotoğrafını Facebook ya da diğer sosyal medya hesaplarına yüklemektir.

İnsanlara evinizi koruyan kimsenin olmayacağına dair genel bir fikir vermekle kalmayacak, aynı zamanda kötü adamların uçak biletinizi çalmasına da izin vermiş olacaksınız. Ayrıca onlara biletinizi iade etme ayrıcalığı da veriyorsunuz, bu da paranızı alacakları ve hiçbir şeyinizin olmayacağı anlamına geliyor.

Kendinizi Kancadan Kurtarın

Çevrimiçi olarak çok fazla bilgi verdiğinizde pek çok şey ters gidebilir . Özel bilgilerinizi kendinize saklamanız için daha fazla neden var. Yukarıdaki liste, gizliliğinizi ve güvenliğinizi korumanın faydalarına yalnızca bir giriş niteliğindedir.

Tedbirli olmaya başlamadan önce istenmeyen deneyimlerin başınıza gelmesini beklememelisiniz. Çok geç olmadan harekete geçmelisin yoksa inşa ettiğin her şeyi kaybedersin.

Kaynak:https://softwarekeep.com/blog/why-you-should-protect-your-private-information

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir