Windows

Android Sistem Kullanıcı Arayüzü Çalışmayı Durdurdu

Android Sistem Kullanıcı Arayüzü Çalışmayı Durdurdu: Hızlı Düzeltmeler

Android Sistem Kullanıcı Arabirimi Çalışmayı Durdurdu

Android kullanıcıları, Android platformunda Android sistem kullanıcı arayüzü hatasına neden olan bir sorun bildiriyor. Android telefonunuzun Sistem Kullanıcı Arayüzü çalışmayı durdurduysa, panik yapmayın, yalnız değilsiniz.

Onarım için almadan önce deneyebileceğiniz birkaç hızlı düzeltme var!

Bu blog gönderisinde, sorunu kendiniz çözmeye çalışmak için atmanız gereken adımlarda size yol göstereceğiz. Bu adımlar işe yaramazsa, size yardımcı olabilmemiz için bizimle nasıl iletişime geçeceğinize dair bazı ipuçları da sağlayacağız.

Windows ve daha birçok ürün lisansları için websitemizdeki ürünlerimize bakabilirsiniz.

Sistem UI Çalışmayı Durdurdu hatası nedir?

Android telefonunuzu kullanırken, sistem kullanıcı arabiriminizin çalışmayı durdurduğunu belirten bir hatayla karşılaşabilirsiniz.

Bu, özellikle telefonunuzu kullanmanın ortasındaysanız sinir bozucu olabilir.

Bazı alternatif hata mesajları şunlardır:

Ne yazık ki, Sistem UI durdu
com.android.systemui durdu
Sistem kullanıcı arabirimi yanıt vermiyor
Android SystemUI Hatası

Bu hataya neden olabilecek birkaç şey vardır, ancak en yaygın olanı telefonunuzdaki uygulamalardan biriyle ilgili bir sorun olmasıdır.

Bu durumda, bunun nedeni genellikle uygulamanın izni olmayan bir kaynağa erişmeye çalışmasıdır.

Android telefonunuzda bunlardan herhangi birinin gerçekleştiğini görürseniz cihazınızın tüm işlevlerini geri yükleyebilmeniz için önce sorunu gidermeniz gerekir. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin!

Android “Sistem Kullanıcı Arayüzü Durdu” Hatası Neden Oluşuyor?

Android “Sistem Kullanıcı Arabirimi Durdu” hatası genellikle izni olmayan bir kaynağa erişmeye çalışan bir uygulamadan kaynaklanır. Bu durumda, uygulama çöker ve ekranınızda hata mesajını görürsünüz.

Bazı kullanıcılar sorunun bir Android işletim sistemi güncellemesinden sonra oluştuğunu fark etmişlerdir. Güncelleştirme düzgün yüklenmediyse veya bozuk bir işletim sistemi güncelleştirmesi yüklediyseniz, bu hatayla karşılaşabilirsiniz.

Neyse ki, Android Sistem UI sorunlarını çözmek kolaydır. Örneğin, ekranınızda “sistem kullanıcı arayüzü yanıt vermiyor” hatası görünüyorsa, Android akıllı telefonunuzu yeniden başlatarak bunu düzeltebilirsiniz.

Kulağa yeterince kolay geliyor, değil mi?

Uzun ve rahatsız edici fabrika ayarlarına sıfırlama işleminden geçmenize gerek yok. Sadece okumaya devam edin ve Android’inizde “Sistem UI çalışmayı durdurdu” sorununu nasıl düzelteceğinizi öğrenin!

Android SystemUI Durduruldu Hatasını Düzeltmek için Basit Çözümler

Bu sorunu çözmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır:

Telefonunuzu yeniden başlatın: Bu hatayı gördüğünüzde denemeniz gereken ilk şey budur. Bazen, sorun cihazınızı yeniden başlatarak çözülebilir. Bunu yapmak için, güç menüsünü görene kadar güç düğmesini basılı tutun. Oradan, “Yeniden Başlat” ı seçin.
Uygulamalarınızı güncelleyin: Güncel olmayan uygulamalar bazen bu hataya neden olabilir. Uygulamalarınızı güncellemek için Google Play Store’u açın ve “Uygulamalarım ve oyunlarım” bölümüne dokunun. Buradan, güncellenmesi gereken uygulamaların bir listesini görürsünüz. En son sürümü yüklemek için her uygulamanın “Güncelle” düğmesine dokunun.
Son yüklenen uygulamaları kaldır: Yeni bir uygulama yükledikten sonra bu hatayı görmeye başladıysanız, bu uygulama suçlu olabilir. Bir uygulamayı kaldırmak için Ayarlar > Uygulamalar’a gidin ve kaldırmak istediğiniz uygulamayı seçin. “Kaldır” düğmesine dokunun ve kararınızı onaylayın.
Telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlayın: Yukarıdaki adımlardan hiçbiri işe yaramazsa cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Bu, tüm verilerinizi siler, bu nedenle devam etmeden önce dosyalarınızı yedeklediğinizden emin olun. Telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamak için Ayarlar > Sistem > Sıfırla’ya gidin ve “Fabrika Ayarlarına Sıfırla” yı seçin.

Bu adımların tümünü denemenize rağmen hatayı görmeye devam ediyorsanız adım adım talimatları görmek için okumaya devam edin veya daha fazla yardım için bizimle iletişime geçin. Sorunu gidermenize ve cihazınızı tekrar çalışır duruma getirmenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Android’de “Ne Yazık ki, Sistem UI Durdu” Hatası Nasıl Onarılır

Android’de “Sistem kullanıcı arayüzü yanıt vermeyi durdurdu” hatasının nasıl düzeltileceğine bir göz atalım. Bu çözümlerin birçok kullanıcı için işe yaradığı bilinmektedir. Sizin için işe yarayıp yaramadığını görmek için bunlardan birini veya tümünü deneyebilirsiniz.

Yöntem 1. Android Cihazınızı Yeniden Başlatın

Bu hatayı gördüğünüzde denemeniz gereken ilk şeylerden biri Android cihazınızı yeniden başlatmaktır. Bu bazen sorunu çözebilir ve cihazınızı tekrar çalışır duruma getirebilir.

To do this, press and hold the power button until you see the power menu. From there, select “Restart.”

Unlock the screen of your device by pressing the screen or the Power button.
Bir menü görünene kadar Güç düğmesini basılı tutun.
Kapat seçeneğine dokunun ve cihazın kapanmasını bekleyin.

Yaklaşık 10 saniye bekleyin ve ardından cihazı açmak için Güç düğmesini tekrar basılı tutun. Şimdi, bunun “Ne yazık ki, sistem kullanıcı arayüzü durdu” hatasını düzeltip düzeltmediğini kontrol edin.

Android cihazınızı yeniden başlattıktan sonra “Sistem kullanıcı arayüzü çalışmayı durdurdu” mesajı kayboldu mu?

Değilse, lütfen bir sonraki yöntemle devam edin! Android telefonunuzu geri almanıza yardımcı olacağız.

Yöntem 2. Google Uygulama Güncellemelerini Kaldırma

Bazı kullanıcılar, sistem kullanıcı arayüzünün çalışmaması sorununun bu güncellenmiş Google uygulamalarından kaynaklanabileceğini iddia ediyor.

Bu nedenle, Google uygulamalarını güncelledikten sonra bu hatayla karşılaşırsanız güncellemeleri kaldırmayı deneyebilirsiniz.

Ayarlar> Uygulama Yöneticisi’ni açın (bazı cihazlarda buna Uygulamalar veya Sistem Uygulamaları adı verilir)> Yüklü Uygulama’yı seçin.
Ekranınızın üst kısmındaki seçenekleri kullanarak Tüm uygulamalar görünümüne geçin ve ardından uygulamalar listesinden Google Uygulaması’na dokunun.
Güncellemeleri kaldır düğmesine dokunun. Android cihazınızın Google Uygulamasında yapılan son güncellemeleri kaldırmasına izin verin ve sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için cihazınızı yeniden başlatın.

Not: “Uygulamayı otomatik güncelleme” seçeneğini de belirlemeyi düşünmelisiniz. Sonuç olarak, Google Uygulaması artık otomatik olarak güncellenmeyecek ve bu da aynı sorunu önlemenizi sağlayacaktır.

Bu seçenek etkinse yeni bir güncelleme çıktığında Google Uygulamasını manuel olarak güncelleyebilirsiniz.

Yöntem 3. Google Uygulama Önbelleğini Temizleme

Güncellemeleri kaldırmak işe yaramazsa Google uygulamasının önbelleğini temizlemeyi deneyebilirsiniz. Bu, uygulamayı sıfırlayacak ve umarım sorunu çözecektir.

Önbelleği temizlemek ve Android sistem kullanıcı arayüzünüzü geri yüklemek için aşağıdaki adımları izleyin!

Android cihazınızdaki Ayarlar menüsünden Uygulamalar’a dokunun.
Google Play Store uygulamasını bulun ve seçin.
Depolama’ya ve ardından Önbelleği Temizle’ye dokunun. Ayrıca Verileri Temizle için bir düğme bulacaksınız. “Sistem kullanıcı arabirimi çalışmayı durdurdu” sorununu düzeltmeye çalışırken, her ikisini de denemeniz önerilir.

Önbellek ve veriler silindikten sonra cihazınızı yeniden başlatın ve sorununuzun çözülüp çözülmediğine bakın.

Yöntem 4. Android Telefon Uygulama Tercihlerinizi Sıfırlama

Önbelleği temizlemek işe yaramazsa ve hala “Android sistem kullanıcı arayüzü çalışmayı durdurdu” hatası gibi sorunlarla karşılaşıyorsanız, uygulama tercihini sıfırlayın.

Bu, tüm Google Play Store uygulamalarınızı sıfırlayacak ve umarım Android SystemUI’yi düzeltecektir.

Uygulama tercihlerini sıfırlamak, fabrika verilerine sıfırlama işlemi değildir. Telefonunuzdaki uygulama tercihlerini temizliyorsunuz, bu da Android SystemUI’nizle ilgili hata mesajına yol açabilir.

Android ayarlarınız, telefon ekranınız, Google uygulamalarınız ve telefonunuzdaki tüm uygulamalar olduğu gibi kalacaktır.

Ayarlar > Uygulama Yöneticisi’ne gidin (Bazı cihazlarda buna Uygulamalar veya Sistem Uygulamaları adı verilir).
Ekranınızın üst kısmındaki seçenekleri kullanarak Tüm uygulamalar görünümüne geçin. Menü düğmesine tıklayın. Bazı cihazlarda bunu üç nokta olarak görebilirsiniz.
“Uygulama tercihlerini sıfırla” ya dokunun.
Bir bildirim kutusu görünecektir. Nelerin sıfırlanacağını öğrenmek için uyarıyı okuyun. Buna genellikle devre dışı bırakılan uygulamalar, uygulama bildirim sınırları, arka plan veri kullanım sınırları, uygulama izin kısıtlamaları ve varsayılan uygulamalar dahildir.
Uygulamaları sıfırla düğmesine dokunun ve gerisini cihazınızın yapmasını bekleyin. Android telefonunuz uygulama tercihlerini sıfırladıktan sonra, “Ne yazık ki, sistem kullanıcı arayüzü durdu” hatasının kaybolup gitmediğine bakın!

Yöntem 5. Android Cihazınızda Güvenli Mod’u kullanma

Hatayı görmeye devam ediyorsanız Güvenli Mod’da önyüklemeyi deneyebilirsiniz. Bu, tüm üçüncü taraf uygulamalarını devre dışı bırakır ve yalnızca önceden yüklenmiş uygulamaların çalışmasına izin verir.

Güvenli Mod’da önyükleme yapmak için şu yönergeleri izleyin.

Telefonunuzun yan tarafında, Güç düğmesini basılı tutun . Ekranınızda farklı güç seçenekleri görünecektir.
Kapat seçeneğini sürekli olarak basılı tutun . Birkaç saniye sonra cihazı Güvenli Mod’da yeniden başlatmanızı isteyen bir açılır kutu görünecektir.
Tamam’a dokunun.

Cihaz Güvenli Mod’a önyüklenir yüklenmez hatanın çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Bir hata yoksa, üçüncü taraf bir programın suçlanması mümkündür.

Bu nedenle, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için yeni indirilen programı kaldırmayı deneyin.

Yöntem 6. Android Sisteminizdeki Önbellek Bölümünü Sil

If you’re still seeing the system UI error, you can try wiping your Android device cache partition. This will remove all cached data, such as the temporary files from the internal storage space of your Android devices, and hopefully help you fix system UI errors.

Keep in mind that this procedure might delete the app’s save data, such as the save game and high score.

Önbelleğe alınan verileri temizlemek için önce Kurtarma Modu’na önyükleme yapmanız gerekir. İşte telefonların bir listesi ve Kurtarma Modunu başlatmak için hangi düğmelere basmanız gerektiği:

Çoğu Android telefon: Ses Açma + Güç
Samsung Galaxy S6: Sesi Aç + Ev + Güç
Nexus 7: Sesi Aç + Sesi Kıs + Güç
Motorola Droid X: Ev + Güç
Kamera düğmeli cihazlar: Sesi Aç + Kamera

Android’i Kurtarma Modunda başlattıktan sonra, Android sistem sorunlarınızı değerlendirmeye başlayabilir ve bazı gelişmiş cihaz ayarlarına erişebilirsiniz.

İşte yapmanız gerekenler:

Ekranı kontrol etmek için sesi açma ve kısma düğmelerini kullanın. Önbellek bölümünü sil’i seçin ve önbelleği temizlemeye başlamak için Güç düğmesine basın.
Her şeyi tamamladıysanız, ekranda bir mesaj görüntülenir. Sistemi şimdi yeniden başlat seçeneğini belirleyin.

Artık Android’iniz önbelleği sildi ve her zamanki gibi kullanmanıza izin verdi.

Yöntem 7. Android Ekranınızdan Widget’ları Kaldırma

Hata mesajını görmeye devam ediyorsanız Android cihazınızın ana ekranından widget’ları kaldırmayı deneyin. Widget’lar yararlı olabilir, ancak Android SystemUI’de sorun yaşamasına neden olabilirler.

Bu durumda, widget’ları özellikle üçüncü taraf bir uygulamadan geliyorlarsa kaldırmak en iyisidir.

Hangi widget’ları kaldırmanız gerektiğinden emin değil misiniz? Widget’ın kullanımının güvenli olup olmadığını, önceden yüklenmiş bir uygulama olup olmadığını veya sistem kullanıcı arayüzü sorunuyla ilgili olup olmadığını öğrenmek için Google Arama’yı kullanmayı deneyin.

Silmek istediğiniz widget’lara sahip olduğunuzda, kaldırmak için bir widget’a dokunup ekranın üst kısmındaki “X” işaretine sürüklemeniz yeterlidir. İşlemi tamamladıktan sonra, telefonunuzu yeniden başlattığınızdan emin olun!

“Sistem kullanıcı arayüzü çalışmayı durdurdu” hatasının hala devam edip etmediğini kontrol edin.

Kaynak: https://softwarekeep.com/blog/system-ui-not-working-on-android

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir